За спасението срещу съответната сума

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
vira
Потребител

Re: За спасението срещу съответната сума

Мнениеот vira » чет апр 07, 2011 2:03 pm

Не знам от кого и как практически се издържат църквите, нито кой и как определя какви да са заплатите на свещениците. Различни ли са или са на калпак. Предполагам и тук, както почти навсякъде функционират грешни механизми. Не знам дали на свещениците и другите служители в храма се гарантира поне онзи минимум, който да намалява изкушенията и да не ги кара да влизат в схеми, като онези от репортажите по НТВ. Като изключим игумена на Бачковския манастир, аз изпитах истинска симпатия към двамата свещеници и ми беше мъчително да гледам притеснението им.

Ако парите за издръжка на храмовете и заплатите на служителите идват централно, то на мен ми звучи логично да приемем, че свещеникът Х има работно време, през което служи, кръщава, опява, чете молитва за здраве и др.
Ако е така, би могло да има някакъв препоръчителен ценоразпис, според който този, който иска да подпомогне храма да направи дарение. Но нека той не е задължителен. За да не прилича църквата на магазин. Каква стока се търгува в него?
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет апр 07, 2011 2:31 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет апр 07, 2011 2:44 pm

Естествено, че ценоразпис трябва да има. Недоизяснените финансови отношения винаги водят до усложнения и печални резултати. Винаги.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет апр 07, 2011 4:28 pm

По повод, че свещениците имат регламентирано работно време.
Един свещеник, трябва да има в себе си неоходимото за последно причастие и да се отзовава на молбата на хората по всяко време.
За голямо съжаление българският народ не се възползва от това последно благоволение на Бог към нас.
Ние го чувстваме като нещо злокобно, да се яви свещеник до умиращ. Толкова сме невежи. А не знаем, че така имаме възможност да се изповядаме, причастим и да ни се прочете молитва за по леко умиране.
Извинете за отклонението.
sanata
Потребител

Мнениеот sanata » чет апр 07, 2011 5:12 pm

Това което казва НИКА, за последното причастие, аз го бях поставил като тема доста отдавна, за тгова, че свещениците трябва да бъдат на разположение на миряните по всяко време на денонощието и това с работното време на храмовете е пълен абсурд, но всеки го разбира по различен начин.
Нели
Потребител

Мнениеот Нели » чет апр 07, 2011 8:02 pm

Когато свещениците минат на издръжка на държавата със стартова заплата минимум 1000 лв., социални и здравни осигуровки, и когато държавата върне имотите на Църквата, тогава може да имаме против ценоразписите в храмовете. Сега обаче нашето "против" е лицемерно и нахално. Това е.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет апр 07, 2011 11:54 pm

Знаеш ли, Македонски - една моя приятелка искаше да се кръсти точно в един ставропигален манастир. Не другаде, а точно там.. Аз не разбирах защо. Виждаше ми се определена доза прелест - баш на "най" мястото и никъде другаде... И бая време мина така, защото и тя няма пари - отглежда сама детето си. Години минаха. Убеждавах я, че всъщност няма значение къде ще се кръсти, нали. :) Важно е самото свещенодействие. Но тя не и не! И накрая .... една нейна приятелка я заведе точно до този манастир и я кръсти заедно с детето. :) Било е чуден момент. Малко като в онази приказка "Когато отказваш да получиш всичко друго, освен най-доброто обикновено го получаваш" :)
А приятелката ми е искала да се покръсти точно там, защото два предишни пъти е ходила и се е молила във важни моменти от живота й и е получавала помощ. Та така. :)

Предполагам, че ако твоята приятелка отиде в някоя по-малка църквичка няма да е такава цената. Даже съм сигурна. Не знам защо е избрала точно този храм (аз пак мойта песен си пея). : ) Все пак - представи си, че таксата там беше 5 лв. - ми тогава сигурно много хора щяха да искат точно там да получават тайнствата.. (могла е и да попита предварително, но явно е пропуснала)

А и има нещо друго - може пък към този момент приятелката ти да не е била готова или да има по-добър начин за нея. : ) Не се знае.
А иначе за таксите - принципно.... абе не би трябвало да ги има, ако ние миряните си се грижехме за храмовете си. Ама и ние не сме перфектни, та айде да не искаме и от другите това.. :?

Ника, аз по-харесвам израза "да се представи пред Бога" : ) ...
vira
Потребител

Мнениеот vira » пет апр 08, 2011 12:28 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: за спасението срещу съответната сума :)

Мнениеот Aurelia Felix » пет апр 08, 2011 8:29 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:10 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:12 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:15 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:21 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:22 pm

Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » пет апр 08, 2011 10:23 pm

Върни се в “пътят към храма”