Засега спирам да признавам Светия синод на БПЦ като

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
refab
Потребител

Засега спирам да признавам Светия синод на БПЦ като

Мнениеот refab » съб апр 09, 2011 7:50 pm

истински духовен и религиозен център и колективен водач на БПЦ!... Това ми изявление е повлияно и от третото поред, както и от първите две предавания на Нова телевизия за разни явления и хора в БПЦ, както и от други причини. Запазвам си правото да уважавам и ценя отделни митрополити в него.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Засега спирам да признавам Светия синод на БПЦ като

Мнениеот Gunev » съб апр 09, 2011 8:11 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб апр 09, 2011 9:19 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » съб апр 09, 2011 9:55 pm

Аз лично не смятам, че отделянето от църквата е правилният отговор на проблемите. Смятам, че (дори когато става дума за сериозни проблеми) християнинът е длъжен да стои и да свидетелства за истината (освен ако не го изгонят, разбира се :) ).

П.П. А добре е да има предвид, че в някой случаи може да се окаже, че той е този, който греши. Така че да най-добре да търси за всичко Бога и внимателно да стъпва...

П.П.П. Сам Христос каза на израиляните по Негово време "На Моисеевия престол са седнали книжниците и фарисеите. Затова каквото ви кажат вършете, но според делата им не постъпвайте..."

П.П.П.П. Само да добавя, че не твърдя че св. синод са фарисеи - всъщност не ги знам дори кои са. Казаното по-горе е по принцип. Айде че много послеписи станаха... :)
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » съб апр 09, 2011 10:02 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » съб апр 09, 2011 10:28 pm

:) Аз, просто, не признавам (достатъчно) този синод!... Това не значи, че съм се разграничил (изцяло) от БПЦ. Не смятам, че настоящия синод, в този момент, е достатъчно авторитетен и добър ръководен и върховен орган!...Не претендирам и за негова перфектност и идеалност, а за не прекомерни отклонения от нормалността и добрите нрави, общо казано!.... Ако има промяна на сегашния синод в посока на положителна политика и облик, пак ще има моето уважение и зачитане!... В никакъв случай не се сравнявам, а и още повече - не казвам, че аз съм по-свестен ( и това оставаше!) от синода, от митрополитите в него, а "работно" дистанцирайки се частично от моите големи недостатъци си позволявам осъзнато да не съм съгласен със стила на този синод, с отделни митрополити и негови действия!...

Лозунг: Не на минирането и непризнаването на добрите нрави и правила, на добрата държавност и социалността!
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » съб апр 09, 2011 10:46 pm

По мое мнение повсеместно, в цялото Православие имаме един (ако можем така да го наречем) клерикален проблем. Това важи не само за БПЦ, а и не е от вчера. Вижте само какво се случи в Шамбези. За едни диптиси не могат да се разберат... Звучи изключително жалко. Подават се отрицателни сигнали, рисува се негативен портрет на Православието. Някак си, масово от ниво епископ нагоре, ценностите се трансформират от пастирски към политически и всякакви други (доста далечни от християнските)... Висшият клир не познава и не живее с проблемите на "редовите" свещеници и миряните.
Но Църквата е една и е вселенска. Щом Бог ме е поставил тук, трябва да се боря тук. Докато сме двама или трима събрани в Негово име, и Той ще е помежду нас. Сигурен съм че между нашите епископи има двама че дори и трима, събрани в Негово име. Значи я има и БПЦ. Нека гледаме първо самите себе си. Ако забележим нещо нередно - да действаме по Мат. 18:15-20. Останалото е божа работа.
Последна промяна от Gunev на съб апр 09, 2011 10:57 pm, променено общо 1 път.
refab
Потребител

Мнениеот refab » съб апр 09, 2011 10:55 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб апр 09, 2011 11:20 pm

abc
Потребител

Мнениеот abc » нед апр 10, 2011 1:27 am

Аз отдавна ги наричам "Синод" , а не "Свети Синод" ... :think: :think: :think:
Святото го излапаха ... остана само синода ... :(
Някакви безкруполни селяндури, дето само се боричкат,компрометират, които флиртуват с политици и мутри и треперят само за властта си ...

Кое им е святото ???
СИНОД - и толкоз !!!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед апр 10, 2011 12:31 pm

Абе на времето не признавали и Христос, нито постел като хората, нита пазел съботата както се полага, а и с блудници и митари се събирал, въобще кой нормален човек ще се набута да го признава? "Особено пък да го признаваме за свят, виж "наш Ицо" или Ристе Абрихта(или както са се казвали дърводелските машини тогава) може да му викаме, ама като го гледаме с тези хаймани около него как да му кажем "свят"? Така расъждавали съвременниците му, но като знам историята ми хрумна един въпрос:

Вас кой ви пита, признавате ли Светия Синод или не?
даже още един:
И като не го признавате, какво очаквате да стане?
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед апр 10, 2011 1:08 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » нед апр 10, 2011 1:21 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » нед апр 10, 2011 4:35 pm