За богослужебния език в БПЦ

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Жоро
Потребител

Re: За богослужебния език в БПЦ

Мнениеот Жоро » ср май 04, 2011 6:20 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Re: църковно -славянския е свещен и душеспасителен език

Мнениеот Деяна » ср май 04, 2011 9:55 am

Позволете ми да направя един такъв вероятно малко причудлив паралел относно Църковнославянския език и Църковнославянската писменост - като рожба на Едната Съборна и Апостолска Църква.
Разбира се, че всяка писменост е рожба, дарувана от Бог на даден народ, а колко повече трябва да благодарим на Бог, за рожба и да считаме за свещена и благословена, която е измолена специално с цел да служи на Бог, обгрижвана през годините, съхранявана и запазвана от унищожение през усилните години и на османското робство,а и след това, която въпреки всички и всичко служи и до днес на Бог.
Нека не напъждаме тази рожба на Православието! А старателно до колкото ни стигат силите да се грижим за нея!
Molecule
Потребител

Re: Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

Мнениеот Molecule » ср май 04, 2011 1:58 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср май 04, 2011 2:17 pm

Тук ще повторя нещо, което писах в другата тема на отец Стоян:
Мисля, че ако размислите върху вашето обръщане към Православието ще се убедите, че не звученето на езика, само по себе си, ви е отворило очите. Спасителят ви е привлякъл чрез смисъла, разкрит отвъд това звучене. Същият смисъл, който е довел до Христа безброй човеци от безброй езикови традиции. Същият смисъл, който наричаме Откровение, и който не може да бъде закрепостен в едно наречие.

Никой не желае да ликвидира старославянския. Пак и пак ще повторя- красиво е в богослужението останат древноезични инкрустации. Същественото е да не превръщаме Литургията и съответно Църквата в музей на консерватизма, любим единствено за шепа ценители на екзотичната атмосфера; на шепа традиционалисти, пристрастени към романтичните преживявания.

Иначе, отче Стояне, респект за искреността! Именно фактът, че това качество днес е на изчезване, го прави още по-ценно.
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » чет май 05, 2011 12:15 am

Здравейте,
нямам време да отговарям по същество на всяка теза, която отрича служенето на български език. Жалко, че наближава 24-и май, а вие омаловажавате делото на светите братя Кирил и Методий. Жалко, че има свещеници, които не искат да просвещават народа ни на български език. Жалко, че триезичната ерес бе оборена, а църковнославянската ерес все още съществува. Наистина ЖАЛКО!!!
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » чет май 05, 2011 12:19 am

Молба до модераторите: ако е възможно да се заключи едната тема за църковнославянския език - виждам, че има две подобни от един и същ автор. Може и да се обединят по някакъв начин.

Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » чет май 05, 2011 1:17 am

vira
Потребител

Мнениеот vira » чет май 05, 2011 1:55 am

Нямах възможност тези дни да влизам, и сега като отворих темата и ахнах!

Aurelia Felix и най-вече Жоро,
дадохте ми добър урок в дискусията с Деяна. Нямам вашето смирение и търпение.

Деяна, прощавай, но откакто написа, че ти е добре, когато църквата е празна, спрях да мисля върху това, което пишеш. Даже да си кажа честно, спрях и да те чета.

Ако обаче някога почувстваш болка от това, че се топим, ако усетиш искрена жал към неграмотните, незрящите, децата и всички, които по една или друга причина никога няма да изучат езика, който ти твърдиш, че знаеш, та ако дойде това време и ако почувстваш тази болка, моля те пусни ми съобщение на лични, да знам и пак да започна да се заглеждам в мненията ти.

Това е, което ми идва наум да кажа на Деяна , на Кабрал, на Стоян. Милост трябва.
Пък ако можете, пак ви моля, посочете ми вредата за Църквата- не за вас лично, която виждате ако в българските църкви се служи на български език.

А на останалите, вкл. и на тези, които само четат темата . Трябва да направим нещо. Дори като начало, да говорим в църквите в които ходим, да обясним на свещениците, да молим, да настояваме. Това са нашите църкви. Това е нашата Църква. Не съм на гости, че да ме е срам. Иначе пасивността май ще ни види сметката.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет май 05, 2011 9:20 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет май 05, 2011 12:10 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » чет май 05, 2011 2:10 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет май 05, 2011 5:08 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет май 05, 2011 5:51 pm

Очевидно Църквата не е достойна за някой! За мене е достойна, друг е въпрост дали аз съм достоен за нея. Вероятно ще е най-добре всеки да се определи, аз съм с тази Църква,на който не му харесва да си регистрара друга по хубава. Не схванах много от триезичната ерес и едноезичната, излиза, че всички дето не слушали службите на разбираем език са си загубили душите, от което следва, че е безмислено да си православен в чужда страна, по добре направо хващай пътя за ада.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 05, 2011 6:13 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет май 05, 2011 7:18 pm

На пръв поглед като че е ли няма конкретна и пряка връзка с темата :biggrin: .
Четейки какво е написала Вира се сетих за тази част от Евангелието, която пряко е свързана с ходенето на гости и как подобава да се държим като гости. Това е :shifty:

Простете, ако съм нарушила с нещо правилата на форума :think:

Върни се в “пътят към храма”