За богослужебния език в БПЦ

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
afrem
Потребител

Re: За богослужебния език в БПЦ

Мнениеот afrem » вт юли 05, 2011 9:05 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » вт юли 05, 2011 9:31 pm

dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » вт юли 19, 2011 10:28 pm

Молитвите на Петдесетница ги има в Паримийника. От време оно са си там и досега съм ги чувал/чел само на български език.

Ето и Тропарите на гл. 5

Благословен си, Господи, научи ме на Твоите наредби.
Ликът на светиите намери извора на живота и райските врати. Дано чрез покаянието и аз да намеря път, защото съм изгубена овца, призови ме, Спасителю, и ме спаси.

Аз съм подобие на Твоята неизказана слава, ако и да нося греховни рани. Смили се, Владико, над Твоето създание и ме очисти с Твоето добросърдечие, дарувай ми многожеланото отечество и ме направи пак жител на рая.

Господи, Ти си ме създал от нищо и си ме удостоил с Твоя божествен образ, но поради престъпването на Твоята заповед пак си ме върнал в земята, от която бях взет. Издигни ме на предишното положение, за да се подновя в същата красота.

Упокой, Боже, Твоя раб и го засели в рая, където лицата на светиите и праведниците светят като светлина. Упокой, Господи, Твоя раб и прости му всички съгрешения.

Слава...
Благочестиво да възпеем единственото трисияйно Божество и да викнем: "Свят си, Отче безначалний, събезначалний Сине, и Божествений Душе. Просвети и нас, които Ти служим с вяра и ни избави от вечния огън.

И сега...
Радвай се, чиста Богородице, която си родила Бога на нашето спасение и човешкия род намери избавление. Чрез тебе да получим рай, чиста и благословена Богородице.

Върни се в “пътят към храма”