За богослужебния език в БПЦ

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Makedonski
Потребител

Re: За богослужебния език в БПЦ

Мнениеот Makedonski » вт апр 12, 2011 9:03 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт апр 12, 2011 9:28 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт апр 12, 2011 10:00 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт апр 12, 2011 10:42 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт апр 12, 2011 11:19 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср апр 13, 2011 12:36 am

Достатъчно ми е да признаеш, че не знаеш отговора - за мен това е същото, като да си ми отговорила. Това показва духовна зрялост. Виж, ако беше "замазала" положението, щеше да показва проблем.

Хора в църквата е поради нашата немощ. Той е за да помага на нас - миряните. Всичко, което прави хора е всъщност това, което ние - миряните се очаква да правим. Хора не замества миряните, нито има отделна функция.

Т.е. когато хора пее, всъщност ние, миряните трябва да пеем. Хора само ни помага. Когато свещеника ни призове към молитва, не само хора, но всички се очаква да отговарят.

Сега може да е по-ясно, защо е толкова чуждо на православието, когато някой отиде да гледа литургия и да слуша хора. От нас се очаква да участваме - с ум и сърце. Това е и причината да има изискване, литургията да бъде на език, разбираем за участниците. Трябва да можем да хвалим Бог, не само с дух, но и с истина. Трябва да можем да разбираме, за да можем да казваме "Амин" или "Господи помилуй" на молитвите принесени на Бога.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср апр 13, 2011 9:26 am

Жоро, ние го разбираме! Доколкото Божието може да бъде разбрано от човек. Към храма има курс по катехизис, откъдето човек може да научи това, което не знае. Но по-важно е да има необходимото чувство и жажда по Бога. И Бог ще го научи.
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » ср апр 13, 2011 10:12 am

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср апр 13, 2011 1:11 pm

Нели
Потребител

Мнениеот Нели » ср апр 13, 2011 1:49 pm

mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » ср апр 13, 2011 2:04 pm

Една от причините Църквата да е оцеляла до днес е именно това, че е консервативна институция. Консервативна не означава, че не търпи никакви промени.

Идеята службите да се водят на зулуски е изключително интересна, но закъсняла. Ако я беше представил по време на световното можеше да направите доста пари заедно с Шакира.

По темата. Зулуският, както и българският се променят постоянно, което ще рече, че и службите ще се променят. Не че виждам огромен проблем в това, но просто казах, че ако се използва църковнославянски език те могат да се запазят непроменени во век и веков. Знам ли може пък някой ден в книжовния български език наравно със "здравей" да сe използва и "йо", а наместо "приятели" - "май нигас". Може чалгата да влезе в учебниците по музика като пример за достижение на българската култура, Слави вече е там между другото. Е ако всичко това стане, църковнославянският език ще си бъде все същия.

Приликата, която съзираш със зулуския в това, че не го разбираш касае хора като тебе и мене, който трябва го разбира (надявам се). Това е специализиран език, всяка дума има своето значение и когато се каже нещо всеки поп разбира точно какво се има в предвид. Това е фин инструмент, с който Църквата твори, нима искаш да отнемеш контакта на хората с него само за да може пълният с чуждици и жаргон език на улицата да влезе в храма?

Специалното на църковнославянския не е, че не го разбираш в това няма нищо специално. Специалното му е, че носи заряд, носи със себе си традиция, създава атмосфера. Поповете по време на служба могат да носят бейзболни шапки и дънки, но не го правят, замислял ли си се защо? Църквите могат да се строят като МОЛове и да предлагат удобсва на "посетителите", но не се правят така, замислял ли си се защо? Защото ходенето на Църква е събитие, дори да се ходи всеки ден. Честотата няма значение, това е влизане в храма на Създателя, а не просто разходка по Витошка съпроводена от тананикане на православно песнопение.
Makedonski
Потребител

Мнениеот Makedonski » ср апр 13, 2011 10:17 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср апр 13, 2011 11:51 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » чет апр 14, 2011 1:45 pm

Темата ме доведе в този форум, или по-точно казано, преди форума в този сайт . Мина доста време преди да пропиша, но обнадеждаващото беше, че повечето пишещи подкрепяха тезата 'За' българския език в богослужението.

Има няколко важни места (поне, които аз срещнах), където е казано много Не намирам сега две от темите в този форум, които бяха много богати и смислени, ще потърся и ще пусна линк. Но това което намерих е:
презв. Стефан Стефанов отговаря на въпрос и коментарите под статията са
vira
Потребител

Мнениеот vira » чет апр 14, 2011 2:08 pm

На почти всяка служба срещам доказателства за това колко вреда носи неразбираемият език. И да си призная, много се дразня. Знам , че това не е редно особлено сега през пости, но не мога и да го потисна. Туширам го като се моля нещата да се променят.

Темата се върти от години. Доколкото знам има взето решение за богослужебния език и то е в полза на разбираемия български. Но нищо не се случва. И не е само това. За честото причастяване, за издръжката на свещениците, и др. все важни теми.

Ние тук ще си поговорим, ще упражним красноречие и толкоз.

Има ли начин миряните да инициират някакъв процес нещо да се случи? Бих помогнала и вярвам че няма да съм сама.

Върни се в “пътят към храма”