За богослужебния език в БПЦ

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
vira
Потребител

Re: За богослужебния език в БПЦ

Мнениеот vira » чет май 12, 2011 4:48 pm

Малко ми е неловко, че точно след 11 май, празника на Светите Равноапостоли, правя това предложение, но не мисля, че имаме друг изход.

Като се имат предвид обстоятелствата в БПЦ, ясно е, че единственият печеливш ход е: Всички: малки и големи да се захващат и да започват да учат църковно-славянски.
Но не повърхностно, колкото да схващат казаното, а в дълбочина, за да могат да усетят и поезията на изказа.

Мисля си, обаче, :? дали не е по-добре и някой от древните езици да подхванем?
Друго си е да четеш в оригинал. :??
Аз нямам опит в църковните текстове, но пък без да звуча снобски, ще приведа пример от стихотворение на Киплинг, което от много години е в сърцето ми, на стената ми и на десктопа на компютъра ми:

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you;
If you can trust yourself when all men doubt you,
But make allowance for their doubting too:
If you can wait and not be tired by waiting,
Or, being lied about, don't deal in lies,
Or being hated don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise;

If you can dream — and not make dreams your master;
If you can think — and not make thoughts your aim,
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same:.
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build'em up with worn-out tools; и т.н.*

Ами много просташки звучи на български, да ме прощават светите братя!

Та така. Сега,
от това масово обучение, естествено ще произтекат и някои последици. Ясно ви е надявам се, че за известно време, животът ни ще стане малко по-различен. Не мога да кажа точно колко,
защото хората възприемат различно,
пък и първо, може би ще трябва да решим проблема с неграмотността на големи групи, а това също ще отнеме време.

Даже като се замисля, от там ще трябва да се започне! Всички, които са грамотни, да се организират някак, за да научат първо малцинствата и други групи в неравностойно положение на четмо и писмо! То и голяма част от учениците вече са полуграмотни, така че поле за изява на амбициозни хора тук ще има.

И така, тези, вече ограмотените, ще се насочват нататък - към същинското обучение.
Не ме разбирайте криво, не че имам нещо против направо на църковно-славянски да се отпочне, ама нямаме толкоз знаещи езика!- вижда се, казаха тук компетентни хора, че няма преводачи с добро ниво.

Та за известно време, казвам, ще се искат малко жертви.

Ще трябва да затворим, болниците, училищата, университетите, библиотеките, банките, да спрем транспорта, да дръпнем шалтера на сървъри и всичко друго, ‘дето ни дава нет.

Това енергетика, добив на суровини , то е ясно - оттам ще почнем всъщност.

Тези от сферата на културата сигурно ще се дърпат повече, но и за тях е ясно, опера, балет, концерти и др. - пускат кепенците.

Малко е рязък преходът от духовното, ама да не пропуснем фермите, животновъдни и други. :!:

Хляба ще си го месим, то е ясно.
Малко ми е притеснено с брашното, обаче, защо аз напр. живея в блок в София и нива нямам. :think:
С млякото също ще е проблем, кухнята ни не е голяма и за крава място нямаме. :(

Изобщо има някои технически подробности, които трябва да се доуточнят. Но пък целта си струва, да не униваме. Кога ще почваме?

[hr]/по-нататък обещавам да пейстна тук цялото стихотворение, както и мненията за него в Интернет, които възлизат на десетина хиляди страници .
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет май 13, 2011 1:51 pm

Ще допълня предложението в дори още по-благочестив дух, защото вира, явно поради модернизъм, е пропуснала някои важни елементи.

Следвайки дълбокомислените свръхдуховни рускомистични превитиеватости, постнати обилно (та и по няколко пъти) от Стоян11, то трябва да признаем за неоспоримо заключението, че още по-близо до индоевропейския праезик и, съответно, до “вътрешния логос”, е санскрита. Славянските езици са млада (т.е. модернистка) клонка от същия ствол. Значи, както всички безпроблемно разбираме старославянски, така би трябвало да разбираме и санскрит, нали така?

И тъй, забравяме за модернистичния старославянски език и обновленците Кирил и Методий, за модернистичното койне и обновленците апостоли, отци и пр.! Като истински поклонници на вътрешния логос минаваме на санскрит. Който е против, значи е враг на традицията, православието и вътрешния логос.

संस्कृता वाक्! Нещо непонятно, нечестивци такива?
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пет май 13, 2011 7:15 pm

Bath.gif

Здравей Molecule,

има ли друг такъв пример в историята на Църквата?

"....Царят се зарадва и прослави Бога заедно с членовете на своя съвет, и го изпрати с много дарове, като написа такова послание на Ростислав:
Бог иска всички да стигнат до познание на истината и да се издигнат на по-висока степен, затова, като видя твоята вяра и подвиг, в наше време откри букви за вашия език, каквито по-рано е нямало, та и вие да се причислите към великите народи, които славят Бога на свой език...."
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пет май 13, 2011 9:01 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » пет май 13, 2011 9:41 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пет май 13, 2011 11:04 pm

Здравей Molecule,
Една молба!
Би ли изброил кои са основните причини, за теб лично, поради които настояваш Църковнославянския език да не се използва в Богослужението, а не примерно да остане както е сега, да се използва съвместно с книжовния български език?
Интересно ми е защото на мен не ми пречи Църковнославянския език, дори ме радва и ще е жалко, много жалко да загърбим едно такова богатсво? :biggrin:

Благодаря!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб май 14, 2011 10:59 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед май 15, 2011 11:21 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед май 15, 2011 1:14 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед май 15, 2011 1:38 pm

Molecule,
Освен това бихте ли изброили конкретно къде в богослужението се използва книжовен новобългарски език?
Благодаря!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон май 16, 2011 2:39 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон май 16, 2011 4:47 pm

Като Ви чета Molecule,
и не ми остава друго освен да славословя, Слава Богу, Слава Богу!

Благодаря на Бог, че съм си една крехка женица и от писаниците по форумите нищо не зависи! :wtf:
Огнения
Потребител

Мнениеот Огнения » пон юни 13, 2011 4:52 pm

Има логика в служението на български език в съвременната ситуация.
Но с едно голямо НО. Най-вероятно богослужението трябва да остане както сега и на български и на църковно-славянски.

Никой в света не тачи повече църковно-славянския в момента от руснаците и Руската Православна Църква. Най-интересното е, че
те тачат чужд за тях език, макар и близък до тяхния старославянски, даден им през вековете.

Знаете ли как се наричал църковно-славянския език в Русия през 12 век ? Четох го в една книга. Наричал се БЪЛГАРСКИ.
И този църковно-славянски, а всъщност БЪЛГАРСКИ ние сме готови да отхвърлим като изживелица ?

В България първо се укрепил църковно-славянския и от там бил даден на другите славянски земи.

Помислете за това преди да критикувате неговото използване. Ние българите сме първите пред всички народи, които трябва
да защитаваме този език.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб юни 25, 2011 11:40 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » съб юни 25, 2011 12:07 pm

Върни се в “пътят към храма”