Кратко, ясно и поучително

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Re: Кратко, ясно и поучително

Мнениеот Деяна » чет авг 25, 2011 1:35 pm

Любовта е удивително чуство, но тя не е само чувство: тя е състояние на цялото същество. Любовта започва в момента, когато видя човека пред себе си и прозра дълбините му. И изведнъж виждам неговата същност. Естествено, с думата „виждам“ не искам да кажа „постигам с ум“ или „гледам с очи“, а „постигам с цялото си същество“. За сравнение по същия начин постигам красотата – например красотата на музиката, на природата, на художествено произведение. Стоя изумен, безмълвен, само възприемайки онова, което е пред мен, и не съм в състояние да изразя чувствата си с други думи, освен с възклицанието: „Боже мой! Колко е прекрасно...“ Тайната на любовта към човека започва в мига, когато го виждаме без желание да го притежаваме, нито да властваме над него; без да искаме по какъвто и да е било начин да се ползваме от даровете или личността му – само гледаме и се изумяваме от открилата се пред нас красота.

митрополит Антоний Сурожки "Бракът като подвижничество" (издателство "Омофор")
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » чет авг 25, 2011 1:49 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пет авг 26, 2011 2:44 pm

Преподобният Пимен, великият сред отците, който изучил всяка добродетел и принасял полза на всички както с живота, така и със словото си, притежавал такова голямо смирение на ума, че често с въздишка казвал:
- Аз ще бъда хвърлен там, където ще бъде и сатаната!

Св. Пимен Велики
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт авг 30, 2011 5:41 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет сеп 01, 2011 9:27 pm

Човекът не веднага, след като чуе Божието слово, става достоен за добрата част. Твърдейки противното, отнемаш на човека волята и отричаш битието на противящата се, противоборстваща на ума сила. Ние пък казваме, че слушащият словото първо се съкрушава, а после започва да се упражнява и учи в невидимата бран, бори се и се подвизава против сатаната и след дълго състезание и борба удържа победа и става християнин(т.е. решава да бъде строг Христов последовател)
Св. Макарий Велики
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » съб сеп 03, 2011 4:16 pm

„Ако човек не навреди сам на себе си, никой не може да му навреди, даже дяволът"
Св. Йоан Златоуст
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед сеп 04, 2011 2:43 pm

Най-доброто лекарство за една болест е духовната радост, защото разпръсква Божия благодат в душата.
Духовната радост има най-голямата целебна сила за всички болести. Тя е божествен мехлем, който
заздравява раните, а притеснението ги отваря.

Старецът Паисий Светогорец

из "За семейния живот" изд. Славянобългарски манастир, СВ. ВМЧК ГЕОРГИ ЗОГРАФ"
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » съб сеп 24, 2011 12:39 pm

Бог винаги допуска човек да бъде изпитан толкова, колкото може да издържи, но когато се прибавят и подигравките на хората, тогава душата се огъва от допълнителната тежест и възроптава. Хората доподлудяват лудите...

Старецът Паисий Светогорец

из "За семейния живот" изд. Славянобългарски манастир, СВ. ВМЧК ГЕОРГИ ЗОГРАФ"
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб сеп 24, 2011 3:13 pm

Който си запълва дните с лукавство, подлагайки на хората динени кори - когато му кажат истината в очите, нека не роптае и не се гневи!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб сеп 24, 2011 5:49 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон окт 31, 2011 10:51 pm

"Много пъти в молитва аз просех да ми бъде дадено нещо, което ми се струваше добро за мене, и настоявах в просбата си, като неразумно насилвах Божията воля, а не предоставях на Бога Той да устрои по-добре онова, що Сам вижда, че ми е полезно. Като получавах обаче просимото, изпадах в голяма скръб, че не съм желал да бъде всичко по Божията воля, защото изпросеното се оказваше за мене не такова, каквото мислех. Какво може да има по-добро, освен Самият Бог? Нека предоставим на Него всичко, що се отнася до нас, и ще ни бъде добре, защото Добрият естествено е Подател на добри дарове"

Св. Нил Синайски

:angel:
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » ср ное 02, 2011 7:59 pm

"... Съвременният човек не иска да положи усилие, той е далеч от желанието да се самопринуждава. Той иска всичко да става с едно щракване на пръсти. Ако може веднага да стигне с колата си до Царството Небесно и Сам Бог да го посрещне, да го потупа по рамото и да му каже, че всичко е наред: "Ти си прекрасен, нищо не се изисква от теб!" Няма такова нещо. Християнството иска жертва. Изисква самопринуждение, но в него се съдържа и радостта. Не трябва да се пренебрегва, омаловажава и забравя този момент на радост. Радостта от това, че си с Бога, това е радостта на християнството!"

Из "Иеромонах Висарион за Ванга и Дънов: Отзвукът"
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср яну 11, 2017 8:27 pm

Може би в никоя друга страна няма такива колосални богаташи като в Америка. В последно време например там много се е прославил милионерът Рокфелер. Освен всичкото си недвижимо имущество, той имал и пари – цял милиард. Та това са хиляда милиона. Представете си само хиляда сандъка, а във всеки от тях по милион и до всеки сандък въоръжен войник. Цял полк войници ще бъдат нужни.

Ако разсъждаваме по човешки, нима този човек може да не е щастлив! А впрочем той е най-нещастният човек на света. Има неизлечима болест на стомаха, в който е поставен триъгълен клапан, през който през златни сонди се вкарва храна. Останалите хранителни сокове се втривали през кожата му. При това той понякога изпитва такива мъчителни болки, че иска да умре, мислейки, че в ада ще му бъде по-леко. Прекарва цялото си време, четейки всевъзможни вестници, желаейки да узнае дали не се е появила някаква знаменитост в медицинския свят. И щом прочете за някаква такава знаменитост, веднага изпраща кораб да я докара. Но досега никакво облекчение от никого не е получил.

Изглежда странно защо заговорих за Рокфелер, какво ни влиза това в работата? Заговорих за него, за да покажа, че самò по себе си богатството не може да донесе щастие на човека. Истинската радост е само в Господа, а ако човек е далеч от Бога, той е далеч и от истинското щастие.

Наскоро ме посети един учител от Пенза, чийто син е невярващ. Казах на бащата: „Без вяра вашият син не ще има никакво щастие на земята”. Той пък ми се обиди. Апостол Павел, предвиждайки нашето време, пише: „пътя свърших, вярата опазих” (2 Тим. 4:7). Значи това е много трудно, особено в наше време.

У нас се появиха много крадци. Не такива, които бъркат в джобовете или ограбват домовете – не; появиха се нови много по-зли и по-опасни крадци. Те са прилично облечени, говорят гръмки фрази, а в резултат ограбват най-скъпоценното – вярата. А когато на човек му е открадната вярата, той пита своите учители: „И как ще живея сега?” - „Живей според своя разум”, му отговарят. Но разумът, както е известно, без вяра не винаги е добър съветник и човек така започва да следва прищевките на своята плът, че пада все по-ниско и по-ниско.

Деца, пазете своята свята вяра, тя е неоценимо съкровище, с него ще влезете в Царството. Та нали не за нещо малко ние се трудим, а за завоюване на Царството, и то какво Царство – Небесното! Искаме да станем негови граждани.

Ето и аз, грешният игумен, и денем и нощем не зная покой. А за какво? Много ми се иска да попадна в Царството, а ако без да щеш попаднеш в ада, то целият ти живот е отишъл на вятъра.

Преподобный Варсонофий Оптинский (Плиханков), Духовное наследие, Часть 3.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет яну 12, 2017 10:21 am

Некст, много поучителна и благодатна статия.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед мар 05, 2017 12:40 am

Взаимствам от блога на руския свещеник Игор Рябко негови мисли по случай Неделята на тържеството на Православието, които лично на мен ми харесаха. В днешно време е изклучителна рядкост да се срещнат оригинални духовни текстове, излизащи от шаблонността.

Върни се в “пътят към храма”