Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Жоро
Потребител

Re: Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

Мнениеот Жоро » нед май 08, 2011 7:40 am

Отвори си нова тема за създаването на езици. Ние говорим за друго. Никой тук не е седнал да създава език.
Последна промяна от Жоро на нед май 08, 2011 7:55 am, променено общо 1 път.
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » нед май 08, 2011 7:44 am

Не знам каква е заръката на Стоян11. Въпросът ми е в коя история да вярвам, тази на Иречек, тази на Ганчо Ценов, тази на другарите от ОФ и БКП или на коя, за да имам адекватна представа за съвремието и създаването на езици? Не мисля, че съм на спортна среща и не съм фен.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед май 08, 2011 8:03 am

Извинявай Къстин, просто очаквам да ми се даде отговор на въпросите, които съм задал и в момента не мога да се впусна в друга посока. Твоите въпроси май са много правилни и са по темата - просто ми се стори, че отклоняват. Извинявай!
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед май 08, 2011 1:36 pm

Позволете ми да направя един такъв вероятно малко причудлив паралел относно Църковнославянския език и Църковнославянската писменост - като рожба на Едната Съборна и Апостолска Църква.
Разбира се, че всяка писменост е рожба, дарувана от Бог на даден народ, а колко повече трябва да благодарим на Бог, за рожба и да считаме за свещена и благословена, която е измолена специално с цел да служи на Бог, обгрижвана през годините, съхранявана и запазвана от унищожение през усилните години и на османското робство,а и след това, която въпреки всички и всичко служи и до днес на Бог.
Нека не напъждаме тази рожба на Православието! А старателно до колкото ни стигат силите да се грижим за нея!
stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » нед май 08, 2011 2:30 pm

Църковно-славянският за едни е майка за други доколкото разбирам е мащеха новобългаския на който от няколко дни се обругава богослужебния свещен език и който в случая служи за осъждане а не за спасение по никакъв начин не може и няма да бъде приравнен с църковно -славянския .
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед май 08, 2011 2:38 pm

Въртите, сукате, отговор на въпросите ми не може да дадете! ugeek:
stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » нед май 08, 2011 2:47 pm

Ти нямаш нужда от отговор нито пък от въпрос ти си си самодостатъчен затворена монада която въспоизвежда своята еретичност постоянно .
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » нед май 08, 2011 2:57 pm

stoian11,
Вашите твърдения са доказани като еретически и оборени, нещо повече - директно противоречат на Библията. Това че някой е свещеник или владика не го спасява от възможността да проповядва ереси.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед май 08, 2011 2:59 pm

Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » нед май 08, 2011 3:10 pm

Тъй като идната седмица 11-и май е голям празник, нека поразмислим над част от житието на св. Константин-Кирил Философ.

Когато беше във Венеция, против него се събраха като врани на сокол епископи, свещеници и монаси, подигнаха триезическата ерес и казваха:

- Човече, кажи ни, как сега си направил книги за славяните и ги учиш, когато никой друг преди тебе не ги е изнамерил ­ нито апостол, нито римски папа, нито Григорий Богослов, нито Иероним, нито Августин? Ние познаваме само три езика, на които подобава да славим Бога в книгите ­ еврейски, гръцки и латински!

Философът им отговори:

- "Не вали ли дъжд от Бога и слънцето не свети ли еднакво на всички?" И въздухът не е ли еднакъв за всички? И как не ви е срам, като мислите, че езиците са само три, а на всички други народи и племена заповядвате да бъдат слепи и глухи? Бога ли си представяте немощен, че не може на всички да даде това, или завистлив, че не иска? Но ние познаваме много народи, които си имат своите книги, и които въздават слава на Бога всеки на свой език: арменци, перси, авазги, ивери, сугди, готи, авари, тирси, хазари, араби, египтяни, сирийци и много други.

Ако ли не искате да разберете от това истината, поне в Библията вижте присъдата си. Давид вика и казва: "Възпейте Господу песен нова, възпейте Господу, цяла земьо!" И пак: "Възклицавайте Господу, цяла земьо, тържествувайте, веселете се и пейте!" И на друго място: "Цялата земя да Ти се поклони и да Ти пее, да пее на Твоето име, Вишний" И пак: "Хвалете Господа, всички народи! Прославете Го, всички племена!" и "Всяко дихание да хвали Господа!"

А Евангелието казва: "Които Го приеха, даде им възможност да станат чеда Божий". В същото Евангелие Господ говори: "И не само за тях се моля, но и за ония, които по тяхното слово повярват в Мене, за да бъдат всичкиедно, както Ти, Отче, си в Мене и Аз в Тебе!" А в Евангелието от Матея рекъл: "Даде Ми се всяка власт на небето и на земята. И тъй идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Света го Духа и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал! И ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света, амин!" И в евангелието от Марка казал: "идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари. Който повярва и се кръсти, ще бъде спасен, а който не повярва, ще бъде осъден. А повярвалите ще ги придружават тия личби: с името Ми ще изгонват бесове, ще говорят на нови езици".

А към вас, законоучителите, казва: "Горко вам, книжници и фарисеи лицемери, задето затваряте царството небесно пред човеците; защото нито вие влизате нито влизащите пускате да влязат". И пак: "Горко вам, законници, задето взехте ключа на познанието, сами не влязохте, и на влизащите попречихте!" А Павел пише на коринтяните: "Желая всички вие да говорите езици... И бездушните предмети като пищялка или гусла, които издават глас, ако не дадат разделни звукове, как ще се познае, какво се свири на пищялка или на гусла? Защото, ако тръбата издаваше неопределен звук, кой ще се готви за битка?

Тъй и вие, ако не изговаряте с езика си разбрани думи, как ще се разбере това, което говорите? Защото ще говорите на вятър. Толкова например различни думи има в света и ни една от тях не е без значение. Ако прочее не разбирам значението на тия думи, то за говорещия ще бъда чужденец па и говорещият щебъде за мене чужденец... И тъй какво? Ще се моля с дух, ще се моля и с ум; ще пея с дух, ще пея и с ум. Защото, ако благословиш с дух, как ще каже на твоето благодарение "амин" оня, който е от простолюдието, когато не разбира какво казваш? Ти благодариш хубаво, но другият не се поучава. Благодаря на моя Бог, задето повече от всички ви говоря езици; но в църква предпочитам да кажа пет думи разбрани, за да поуча и други, отколкото хиляди думи на език непознат...

В закона е писано: "на чужди езици и с чужди уста ще говоря на твоя народ, но и тъй няма да Ме послушат, казва Господ"... Ако някой се мисли, че е пророк или изпълнен с дух, нека разбере, че това, което пиша, са Господни заповеди. А който не разбира, нека не разбира! И тъй, братя, показвайте ревност за пророчествуване, но не забранявайте да се говорят и езици! Всичко да става с приличие и ред". И пак казва: "всеки език да изповяда, че Иисус Христос е Господ, за слава на Бога Отца!

С тези и още много други думи ги посрами, остави ги и си замина по своя път.
stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » нед май 08, 2011 3:41 pm

Забелязвам че се изживявате като трибунал от последна инстанция раздавайки смъртни присъди и обвинявайки другите в ерес но всъщност еретиците сте всички вие които дишате злоба срещу Православието но знайте че номерът ви няма да мине никога колкото и да се напъвате.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » нед май 08, 2011 3:53 pm

Здравей Георги,
отговори си на въпроса: Кога и с каква цел се въвежда "гражданския шрифт" в България и заменя Кирилицата? Също така и кой и защо създава "гражданския шрифт"?

Според мен, полза от преминаване изцяло на книжовен български език няма да има, само ще стане "опитвайки се да изпишем вежди, ще избодем очи" :problem:
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » нед май 08, 2011 4:06 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » нед май 08, 2011 4:37 pm

stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » нед май 08, 2011 8:37 pm

Пловдивската света митрополия знам какво ще ми отговорите но и предишния митрополит Бог да го прости дядо Арсени също държеше да се служи на черковно -славянски вижте трябва да ме разберете правилно преди да започнете с нападките така съм научен откакто съм в църквата около мен винаги се е служило на черковно-славянски и са ме учили че това е правилно и изведнъж вие се нахвърляте върху мен и се опитвате да ме убедите в обратното естествено е че ще има съпротива от моя страна много хора които познавам свещеници монаси миряни мислят като мен не мислете че съм малцинство и те биха реагирали по-същия начин така че не се чудете ако и за в бъдеще се сблъскате с такова неразбиране.

Върни се в “пътят към храма”