Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Re: Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

Мнениеот Деяна » пон май 16, 2011 10:32 am

Здравей Vladislav,
Позволи ми да категорично да не се съглася, Православната вяра може да е надлогична, свръхлогична, необяснима за човешкия ум, необхватна за човешката логика - да, но не и нелогична. :think:
Твърде възможно е Св. Кирил да дава за пример тези народи (някои от които вече отделили се) поради факта, че те са направили преводи на своя си език и писменност (съществуващи вече) още преди да се отделят, а не дава еретиците като образец и пример за вяра и поведение. / :lol: както за момент "логично" допуснах аз/
Но пак остава въпроса, защо именно сега има такова противопоставяне на делото на светите братя?
Ето го и отговора под формата на въпрос: "...Ако това би Му било угодно, не можеше ли да направи така, щото и славяните да славят Бога още от начало, като пишат с букви своята реч?"
Има нови букви, от които нова писменност и книжнина за славянските народи, а от там и самостоятелно и независимо бъдеще за тези народи.

Появата на новобългарския книжовен език и писменност е благодарение на приемането на гражданския шрифт, който е създаден с цел "да прилича на латинската азбука"
('външния облик на руските книги до западноевропейските книги') :wave:
Защитавайки тезата за преминаване изцяло на богослужение само и единствено на книжовен новобългарски език и оставяне на Църковнославянския език в историята, всъщност се явява защита "триезичната ерес".
А отстояването на Църковнославянския език и писменност (който е пряк наследник на старославянския език, в който е запазено святото дело на Св. Св. Кирил и Методий) да остане неделима част от богослужението се оказва борба срещу "триезичната ерес".
:lol:

И разбира се Църквата е постъпила отново свръхразумно, като е запазила и отстоява употребата на Църковнославянския език и използва кножовния новобългарски език в разумните и допустими граници в Богослужението. Така, че най-добре е да не се отварят безмислени и провокативни спорове по този измислен проблем.

Ако се влагаше същата енергия и воля за преминаване на книжовен новобългарски език в богослужението и за въвеждането на вероучение в училищата ... ехееейй :wave:
plamen12
Потребител

Мнениеот plamen12 » пон май 16, 2011 10:46 am

Владислав примера който даваш с триезичната ерес считам за неуместен! Църковно славянския език е наше духовно наследство, което трябва да бъде опазено! Никой не иска да налага политическо влияние с него. Езика е използван от векове използва се и сега. Не бил разбираем за повечето хора. Така ли? Как все повече хора изучават чужди езици за да се отиде в чужди страни и СЛУГУВА С ДИЛПЛОМИ СИ ОТ УНИВЕРСИТЕТИ И "ЕЛИТНИ" ГИМНАЗИИ. А за спасението на човешката душа и славословието на Бога изведнъж става "много неразбираемо". Истината е че днес се правят непрекъснато отстъпления от служението, църковно славянския език е само едно от тях.
Едно уточнение за предишното ми мнение както Преспанец забеляза :"Наричаш зилоти противниците на унията? Аз им викам православни"- имах впредвид Униати и зилоти не го написах правилно. Радвам се на вашата бдителност и корекция.
plamen12
Потребител

Мнениеот plamen12 » пон май 16, 2011 10:51 am

В Гърция също се придържат за светоотeческото наследство и служат на старогръцки. В Сърбия, Черна гора и другите от бивша Югославия служат на църковнославянски. Да ли не грешат тия хора, може би им трябва нашият опит в унищожението на всичко, което има духовна ценност?
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пон май 16, 2011 12:02 pm

щом се стига дотам да наричате един език духовна ценност, не знам какво повече мога да кажа. Отделно за мен е покъртително, че така се извъртат нещата, че служенето на разбираем език(просто защото разбираемият не е църковнославянски) се явава в защита на триезичната ерес. За какво са се борили тогава св.св Кирил и Методий!? А полемиката за триезичната ерес е на база въпросите на Деяна(ще я помоля и да не ми влага мнения, които тя си измисля), които реално изместват темата.

Мога да ви кажа, че вие слугувате на език и не ви дреме за спасението на хората. Някой беше казал, че такава позиция може да превърне църквата в етнографски музей, щом го желаете това е ваш проблем. За служението в бивша Югославия ползват сръбски, заедно със сърбизиран църковнославянски, а в Македония се преминава към македонски. Никой не е тръгнал да се заличава църковнославянския, това е общ език за всички славяни.

За ситуацията в Гърция бях посочил . Езикът не е светоотеческо наследство, стига сте говорили глупости! Защо пък да не служим на арамейски, след като Господ на него е говорил? Който търси под вола теле лесно го намира, Деяна и plamen12, съжалявам, че го казвам, но вие сте прекрасен пример за това...
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон май 16, 2011 1:05 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон май 16, 2011 1:51 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон май 16, 2011 2:54 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон май 16, 2011 3:19 pm

Последна промяна от Molecule на пон май 16, 2011 3:26 pm, променено общо 3 пъти.
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пон май 16, 2011 3:21 pm

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » пон май 16, 2011 5:14 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет май 19, 2011 7:48 am

Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » чет май 19, 2011 10:55 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет май 20, 2011 8:55 am

Преди да дам отговор искам да обърна внимание на едно основно понятие.
Думата "литургия" означава служение, общо дело. Така че тя не е представление, а работа която се върши. Работа, дело в което всички участваме.

Литургията трябва да бъде правилно изпълнена, правилно преведена, правилно обяснена и правилно разбрана. Ние трябва да знаем какво правим и защо правим това, което правим. Трябва да знаем какво става с нас и какво означава това за нашия живот. Но първо го правим и след това го разбираме. Както е казал св. Бенедикт (IV век) "В църквата, когато се молим ние не слагаме устата там където е умът, а слагаме умът там където е устата." В литургията ни се дават точните думи. Ние извършваме ритуали, казваме неща, вършим неща и след това разбираме какво означават. Но не можем да ги разберем, докато не ги направим преди това. И след това разбираме, че има различни нива на разбиране и различни обяснения. Но първото, което трябва да стане е да го направим.

За съжаление в някои православни църкви хорота отиват вместо на литургия - на представление, като на театър или кино. Имат си сцена, имат си и актьори - единственото, което им липсва са пуканките.

Отговора на въпросите ми ще се опитам да дам следващия път.
Vital
Потребител

Мнениеот Vital » съб май 21, 2011 1:06 pm

В тази връзка да спомена, че днес митрополит Йоаникий отслужи прекрасна литургия днес, в много добро съчетание на църковно-славянски и български, по начин който заставяше дори влезлите случайно в храма да застанат тихо на едно място, да наведат глави и да се заслушат, защото всички присъстващи християни участваха с напълно съзнателно със сърцата и ума си в службата.
И никак не ми приличаше на представление пък било то и възвишено. Беше си на 100% общо, народно дело и служба на всички, присъстващи в храма.
Потребителски аватар
Деяна
Потребител

Мнениеот Деяна » съб май 21, 2011 2:58 pm

Здравей Vital,
Е, който е сърцевидец и умовидец му е лесно :biggrin:
На кой колкото е дадено. На мен ми стига и възвишеното Представление за сега, пък по нататък Бог знае...
Не се сещам за по добро разяснение що е Литургия от възгласа, с който започва Литургията! :angel:

Върни се в “пътят към храма”