Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
stoian11
Потребител

Re: Църковнославянският се говори от Аляска до Владивосток

Мнениеот stoian11 » пет май 06, 2011 10:54 pm

Тук се пропагандира явно и замаскирано сектантство сега ми става ясно защо е това плюене против църковно-славянския език свещенството бивши инастоящи сектанти бълват хули по префинен замаскиран с висока интелектуалност начин обругавайки лукаво Светото Православие започвам да се съмнява дали въобще този форум е православен .Обръщам се към колосите и титаните на богословската мисъл в този форум които държат всички ключове на познанието вероятно и на живота да ми обяснят на мене необразования прост селски поп що е православие според тях?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб май 07, 2011 1:06 am

stoian11,

Вие сте бил неправославен и сте станали православен. Аз също. Ако аз не мога да стана православен, може би и вие не можете?! Аз познавам много протестанти - това прави ли ме протестант? Св. Георги като е познавал император Диоклетиан, да не би и той да е бил гонител на църквата? Или искате да кажете, че православието не и за протестантите и на тях не трябва да се проповядва?

Аз защитавам Православието и искам да се разпространява. Вие нима не искате? Ако искате, мога да започна от начало да обяснявам как православието се лишава от силата си, чрез служене на традицията вместо на хората и как Светото Предание се потъпква, чрез служба на музейно-историческото наследство.
Последна промяна от Жоро на съб май 07, 2011 1:26 am, променено общо 1 път.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб май 07, 2011 1:21 am

Асене, познавам теологията ви и не разбирам защо реши, че Молекуле не познава истината? Може би защото категорично отказва да приеме, че се срещате лице в лице с Бога. Ти в Новия Завет тоя израз можеш ли да го намериш? По какви критерии Молекуле не познава истината - извън Библейски?

Или искаш да кажеш, че имате същата връзка с Бога, която Моисей имаше? Моисей чуваше Бога и когато чуеше, знаеше че е Бог. Вие чувате и не знаете дали е Бог. Ако стане - Бог е било, ако не стане - плътско е.

Едно циганче разказва:
Баща м, като видеше кладенец, казваше: "В този кладенец или има вода или няма." - И наистина познаваше!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб май 07, 2011 12:30 pm

stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » съб май 07, 2011 5:11 pm

Не знаех че да служиш на черковно-славянски е сектантство да наречеш православен свещеник че е сектант защото служи така както са служили неговите предци не съм очаквал че след девет години свещенство ще ме нарекат сектант в уж православен форум.Нека да ви обясня нещо от сега нататък ще посветя жалкия си живот в борба за запазване на черковно-славянския и запазване традициите на православието полезното на този сайт е че ми отвори очите до каква степен се е разрастнало отстъплението от Православието мога само да ви благодаря за духовната насока която ми дадохте .
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб май 07, 2011 5:18 pm

stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » съб май 07, 2011 5:30 pm

Това което сеете сега ще го пожънат вашите деца и внуци то ще е още по-голям консерватизъм и зилотизъм в Православието на път сте да превърнете много хора в зилоти и това срещу което се борите ще се обърне срещу вас чрез вашите потомци които вие ще ги превърнете в зилоти мене лично вие ме тласкате към зилотизъм с вашите нападки .Георги ти като бивш сектант най-добре трябва да знаеш как става това.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб май 07, 2011 6:04 pm

Нищо няма да стане, защото няма как да стане. Кучетата си лаят, керванът си върви.Това са истории които ги е имало винаги и винаги ще ги има, без да се отразяват на Църквата и в това е силата й, да не се променя по човешки желания. Има си католици и евангелисти, те са по промените, ние си я караме както винаги. Като му дойде времето Църквата ще каже, дотогава няма защо да си губим времето и чешем езиците с празни приказки. Който иска на новобългарски да стане поп и да пее на български, който иска на занзибарски, на занзибарски, който вярва ще го разбере, а и да не го разбере все тази, достатъчно е да се прекръсти, разбойникът на кръста и с по-малко е минал.
Потребителски аватар
Р. Марков
Потребител

Мнениеот Р. Марков » съб май 07, 2011 6:11 pm

Чини ми се, че на някои участници в тази тема повече им се иска да стане кавга, да сочат с пръст и да се изживяват като жертва на лошите интелектуално-лукави хулители ( :wtf: ), отколкото да се развие една наистина стойностна дискусия.

Може би е време за ключ?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб май 07, 2011 6:19 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб май 07, 2011 6:57 pm

Ти дотук какви въпроси си задал, освен да повтаряш едни и същи безмислици?
Малко, много, това е! Нямам спомен Иисус Христос да е обвързвал спасението с точното познаване на Библията, точно обратно - изрично е противопоставил Себе Си и учението Си, на тези, които търсят спасение в Писанията, а не идват да го търсят при него. Аз като ви слушам се съмнямам, че някога сте чели текст на литургия. В Литургията ние точно изповядваме Божията същност, като нетменно условие за спасение и конкретно в случая правим спомен, безкръвно жертвоприношение. Кучета го яли това изповядване, като не го правим точно. Какво и кой учи нещо на литургия, нали навремето е слушал 2-3 години преди да се кръсти, пък се е кръстил, живял е изцяло в християнско общество и т.н. Какво ново ще научи на литургията? Че има Бог, че е Светата Троица или Синът се е въплатил? Как ще попадне на литургията, ако не ги знае тези неща?
Но ние трябва да си мелим, малко по малко да кълвем Църквата, все нещо да ни е криво и все от нещо да сме недоволни. Казах, който иска да мърмори да отива в БФ на СУ, там сбирката на вечно недоволните. Четири литургии са, като разбирате толкова ги преведете и си ги четете на литургия, попа няма да ви изгони, може и да ги раздавате на другите, а не да се чудите как да го извъртите, че все Църквата да ви е виновна.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб май 07, 2011 7:11 pm

:?: :?: :?:

Защо вие, които служите на черковнославянски не служите с езика, който апостолите са служели в църквата? Защо служите с нов език, въведен 10-ти век, а не оставате верни на предадения ви в продължение на десет века богослужебен език. Защо нововъвеждате църковнославянския и променятe служението вкарвайки нов език? Защо правите нововъведения и промени? Кому са потребни те? Защо вкарвате промени в Църквата? Защо? Нима църквата не ви е харесвала преди? Или както казва Кабрал, църквата ви се е видяла недостойна и сте се засилили да правите промени? Нима не ви е харесвала Църквата преди това, та сте я променили? Нима не сте я обичали такава каквато е? Какво не ви е харесвало в нея та сте въвели промяна?

ugeek: Няма отговор - само прах във въздуха, за да се избегне отговора. Мдаааа..... !
Къстин
Потребител

Мнениеот Къстин » съб май 07, 2011 9:25 pm

Църковнославянският е създаден съвсем умишлено, една от причините е да изчезне старобългарският. Но това не е главната причина за създаването на езика. Просто мое мнение и не мисля да обяснявам защо така мисля. Може и да не съм прав, но в момента проблемите на православието не са в езика. А ако изчезне Църковнославянският, ще изчезне и споменът за Кирил и Методи. А те нали са светци, ако се помни това.
stoian11
Потребител

Мнениеот stoian11 » съб май 07, 2011 9:38 pm

Най- после да прочета един разумен отговор в защита на църковно-славянския .Утре ще отслужа утрената и Литургията на свещеният език на нашите деди черковно-славянският така ще правят след мен моите деца след тях моите внуци и т.н а вие подобно на лешояди можете да си кълвете Църквата колкото си искате но и вашите чукове ще се счупят в нейната наковалня.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб май 07, 2011 9:38 pm

Защо да не служим? Отиваш в Гърция или Сирия и слушаш! Вярно, че според някой ако ходят на евхаристия там ще си загубят душите, ама ако ги е страх да научат езика.
Слушаме на църковно-славянски, защото така е решила Църквата, утре като се реши друго ще слушаме на друг език. За съжаление не такъв, който е пригоден специално за служба Богу, но така или иначе ги знаем нещата, та попа, ако си прехапе езика и вземе да думка на тимпани, пак ще го разберем.
Единственото с което не съм съгласен от написаното от отец Стоян е, че няма да служи на български. Ако Църквата вземе решение ще служи, защото така е нареден светът, Църквата казва, ние изпълняваме!

Върни се в “пътят към храма”