ИНИЦИАТИВИ за богослужение на български език

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
vira
Потребител

ИНИЦИАТИВИ за богослужение на български език

Мнениеот vira » пет май 13, 2011 12:59 pm

След няколко разгорещени дискусии във форума за ползата и вредата от въвеждането на говоримия български език в българските храмове, които особенно напоследък се разпростряха и размножиха си мисля, че може би има място и за една тема с ясна практическа насоченост.

Целта й е преди всичко да създаде място за предлагане, обсъждане , формулиране, популяризиране или подкрепа на конкретни идеи за въвеждане на говоримия български език в църковното богослужение, поне в онези му части, в които то е преведено.

На второ място да способства за намиране на пътища за нови преводи, за редактиране на текстове и др. и каквито и да било други практически нужди.

Повече от добре дошли са идеите за подкрепа на духовниците, които вече провеждат службите на български, или на тези, които имат желание да го направят.

За свещениците, които на този етап още не са готови да приемат идеята, вероятно също нещо би могло да се предложи.

Какво още?
Споделяне на добър опит, на трудности и проблеми, които пречат на въвеждането на българския език.

Бял списък на храмове с богослужение на български и всичко друго позитивно, за което ни дойде на ум.

Моля тези, които няма да харесат конкретно предложение, но не защото то е неработещо, а защото по принцип смятат, че нещата трябва да останат както са , да излагат вижданията си в другите теми.

Нека тази тема да остане чиста от аргументи ЗА и ПРОТИВ. Нека да бъде само КАК.
Надявам се на уважение към така формулираните ограничения.

Ето и това, което успях да събера като дискусии 'За' и 'Против' от форума хронологично. Ако нещо съм пропуснала или объркала , поправете ме.
Независимо, че са няколко, във всяка от тях има много какво да се прочете.
Личното ми мнение е, че предпоследната е претоварена с цитати на копи-пейст от Интерент и прави напредването трудно, но ако модераторите решат да приложат правило 7 на форума, тя също ще се разчисти и ще стане читаема.

Започната на 30 Яну 2010,

Започната на 05 Мар 2010,

Започната на 11 Апр 2011

Започната на: 06 Май 2011, 21:54

Започната на 12 май 201
Molecule
Потребител

Re: ИНИЦИАТИВИ за богослужение на български език

Мнениеот Molecule » пет май 13, 2011 1:40 pm

По повод гражданската инициатива- аз съм “за”, но всичко нека се прави с разум, вяра и смирение, за да не създадем предпоставки за партизанщина. В Църквата нещата не стават, и не бива да стават с партиен натиск, революции и брожения. Тя е живо Тяло. Да се учим от себе си- когато ни е студено обличаме се, когато сме гладни храним се, когато сме болни лежим и т.н. Така е и с Църквата. Важното е в нас да има ясни потребност и съзнание за онова, което е правилно. Тялото, чиято Глава е Христос, ще реагира. Не бива да сме твърде припряни. Ние сме еднодневки, несъизмерими с Църквата. Тя живее с други темпове и не подлежи на нашите мерки.
Ето, синодално решение отдавна има. Това, че някои попове боготворят навиците си и плюят на Църквата говори единствено за маргиналното им твърдоглавие.

Иначе, добре е всеки да помага, с каквото може. :thumbup: Дори настоящите дискусии са нещо- те допринасят за проясняване и затвърждаване на съзнанието, което ще даде индикация за потребност и, съответно, импулс за добротворно развитие.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет май 13, 2011 8:47 pm

Предполагам, че повечето познаваме свещениците в храмовете, където ходим и знаем настроенията им. Може би едно от притесненията им би било, че ако са свикнали да пеят на черковнославянски, пеенето на български може да ги затрудни чисто технически. Вероятно това би следвало да се дискутира с тях.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пет май 13, 2011 9:16 pm

:angel: Приятели, нека да оставим вече дебатите "за" или "против", защото за всички е ясно, че трябва да се служи разбираемо, това е естественият начин. Вижте, какво включване имаше тази сутрин по бТВ от Добрич, където о.Стоян не се чудеше как да служи, а действаше според убедеността си.
vira
Потребител

Мнениеот vira » пет май 13, 2011 9:35 pm

Тук виждам започнати преводи, явно недовършени.
Каква ли е причината? И кой е инок Евтимий (Хинов)?
Дали има нужда от подкрепа за да продължи работата си?
Последна промяна от vira на пет май 13, 2011 9:45 pm, променено общо 1 път.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пет май 13, 2011 11:43 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » пон май 16, 2011 9:43 pm

Кондак на св. Иван Рилски
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон май 16, 2011 10:22 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » вт май 17, 2011 10:31 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » вт май 17, 2011 11:05 pm

Един храм, за който знам, че е станал това, което е с волята Божия.
Миряните се инициирали обръщането на свещениците към решението за нормално причастяване, а не 4 пъти в годината. Там освен това се служи на български език. Правени са опити изглежда да съберат преведени текстове, но засега не виждам темата да се е развила.
Пускам ги тук, заради усилията им, а и за да може, който иска да ги подкрепи.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср май 25, 2011 11:46 am

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пон май 30, 2011 3:55 pm

Ако някой би желал да присъства и съучаства в Литургия отслужена на съвременен език – бих препоръчала храм Свети Наум в ж.к Дружба и храм Света Троица в Божурище. И на двете места храмовете и местността наоколо са прекрасни. Свещениците много добри и обичани от паството си.
Много хубави думи чух за свещеника в Божурище от жена, която не бе вярваща. Което значи, че още повече биха го обичали християните там.
Самата аз имах възможността да попадна в неприятен за мен момент на отеца и той ми помогна, като самото му присъствие беше като ангелско и много своевременно. Колата ми бе прегряла, аз много уплашена защото с предишната си кола в това отношение съм имала големи проблеми. Отеца ми наля вода и ме посъветва на какво да обърна внимание. Той се разхождаше с едно прекрасно момиченце, което водеше за ръка. Спря, помогна ми и продължиха пътя си. Безкрайно му благодаря.
Огнения
Потребител

Мнениеот Огнения » пон юни 13, 2011 4:49 pm

Има логика в служението на български език в съвременната ситуация.
Но с едно голямо НО. Най-вероятно богослужението трябва да остане както сега и на български и на църковно-славянски.

Никой в света не тачи повече църковно-славянския в момента от руснаците и Руската Православна Църква. Най-интересното е, че
те тачат чужд за тях език, макар и близък до тяхния старославянски, даден им през вековете.

Знаете ли как се наричал църковно-славянския език в Русия през 12 век ? Четох го в една книга. Наричал се БЪЛГАРСКИ.
И този църковно-славянски, а всъщност БЪЛГАРСКИ ние сме готови да отхвърлим като изживелица ?

В България първо се укрепил църковно-славянския и от там бил даден на другите славянски земи.

Помислете за това преди да критикувате неговото използване. Ние българите сме първите пред всички народи, които трябва
да защитаваме този език.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон юни 13, 2011 5:08 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон юни 13, 2011 8:26 pm

Църковно-славянският ме кефи. Дали защото чета доста неща на руски и ми изглеждат сходни, не знам. Като евангелиска много мрънках против "неразбираемият език". Обаче сега ми гали слуха. Ех, как звучи само:

Да воскреснет Бог, и расточатся врази Его, и да бежат от лица Его ненавидящии Его. Яко исчезает дым, да исчезнут; яко тает воск от лица огня, тако да погибнут беси от лица любящих Бога и знаменующихся крестным знамением, и в веселии глаголющих: радуйся, Пречестный и Животворящий Кресте Господень, прогоняяй бесы силою на тебе пропятаго Господа нашего Иисуса Христа, во ад сшедшаго и поправшаго силу диаволю, и даровавшаго нам тебе Крест Свой Честный на прогнание всякаго супостата. О, Пречестный и Животворящий Кресте Господень! Помогай ми со Святою Госпожею Девою Богородицею и со всеми святыми во веки. Аминь.

Върни се в “пътят към храма”