Рождественски пост 2011

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Рождественски пост 2011

Мнениеот ivanov.10 » пон ное 07, 2011 10:53 am

Кой ще го спазва?

Лично аз съм много изтъчен епикуреец и гастроном (за незапознатите - това са културните имена на чревоугодието :biggrin: ) и много рядко ми се случва да успея да спазя някой пост, но понякога въпреки себе си все пак успявам. Сега се подготвям психологически да започна от следващата седмица от 15-ти и дано да успея до 24-ти дек, въпреки че не си вярвам особено.

Има ли желаещи да споделяме опит.
Люби
Потребител

Re: Рождественски пост 2011

Мнениеот Люби » пон ное 07, 2011 12:10 pm

Страхотна идея! :biggrin:

Аз също смятам да постя - това ще е вторият пост в живота ми, но си мисля, че сега ще ми е по-лесно защото живея и си готвя сама.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон ное 07, 2011 4:21 pm

Дали ще спазвате поста или не зависи от волята, а тя се обуславя от вярата. По-добре е да се пости умерено, а не крайно, по монашески, защото такова усилие често завършва с провал и разочарование. Освен това, постът не се свежда само до готвене, ядене и пиене, а до духовна дисциплина. Например за 40 дни може да се даде обет да се прочете вечер целия Псалтир. Или да не се гледа идиотската телевизия, да се купят дърва на старица, да се подари топла дреха на сирак. Това също е пост, т.е. лишаване от нещо преходно в името на нещо вечно.

:thumbup:
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » ср ное 09, 2011 10:16 pm

E само ние ли ще спазваме поста?! :biggrin: Ударете по едно рамо, нали затова сме тук (освен частта със заяждането и кавгите :silent: ) Остана по-малко от седмица...
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » съб ное 12, 2011 1:07 am

Такааа - това явно е темата, в която най-заклетите форумци са решили да докажат на практика максимата, че мълчанието е злато :biggrin:

На мен обаче въобще не ми е неудобно и сама да си говоря - то и без това в цялата идея за е-общество има нещо патологично...

Това, което ще споделя с вас не е пряко свързано нито с поста, нито с моята отдаденост на него, но пък е направо изумително!

Днес с една приятелка от Индия си говорих за българските традиции около Рождество. И както си ровех в нета да търся снимки на обреден хляб, случайно попаднах на един мой текст, писан преди поне две години и посветен именно на българските коледни обичаи. На нея й стана много интересно и каква си мислите беше реакцията й? Каза, че би искала да пробва това с постенето :))) Добре, викам аз, ама това са 40 дни и се отказваш не само от месо, но и от всички животински продукти (повечето хора в Индия и без това са вегетарианци, така че частта с месото не е въобще нещо ново за нея, но повечето си приемат животинска храна). Обясних й с няколко думи за какво иде реч, но тя беше на върха на въодушевлението :) Накрая само добави - аз ще пробвам, ама ще видя дали ще мога да издържа докрай. ;)

И така - никога не съм си представяла, че един мой текст би въздействал на една индийка (при това не-вегетарианка) по такъв начин!

Много се разприказвах - не е хубаво мълчанието да се нарушава от дълги постове... :problem:
Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Мнениеот ivanov.10 » нед ное 13, 2011 6:54 pm

Постът е подвиг в Христа, макар и съвсем скромен, чрез който отчасти се уподобяваме на светиите, които са победили всичко плътско в себе си. Не знам доколко е редно една нехристиянка да подхожда към поста като към диета, не е това целта.

Основната цел на поста е смирението и вглеждането в себе си. Лишаването от мляко и месо помага за това, но лишението не е самоцел и венец на усилията, а само средство, което да подпомогне нашето духовно израстване.
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » нед ное 13, 2011 8:24 pm

Постът е подвиг в Христа, ако си християнин :)

Ако не си - един нов културен и духовен опит. Не виждам какво лошо има в това. Не виждам как може Христос да бъде оскърбен от действията на човек, който не вярва в него. Сравнено с това, че не е последовател на неговата вяра, всичко друго изглежда маловажно.

И какво пречи да израстваш духовно, благодарение на поста, дори когато не си християнин? Къде е грешката в това да се опиташ да бъдеш по-добър човек за 40 дни?

Със сигурност не би ти доставило такова духовно удовлетворение, да не говорим за спасение, но определено не виждам никакво престъпление - нито спрямо самия човек, нито спрямо Бог, нито спрямо християнската религия.
Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Мнениеот ivanov.10 » вт ное 15, 2011 6:49 am

ПОЧВАМЕ

Днес ще съм на печени чушки с патладжан, хляб, ябълки и кафе.
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » вт ное 15, 2011 4:21 pm

Смятам да не се карам и да не повишавам глас през време на поста ако е възможно.
Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Мнениеот ivanov.10 » вт ное 15, 2011 6:38 pm

Браво на теб!

Аз забравих да питам — мед нали можем да похапваме? Засега държа фронта, изкарах цели 24 часа дотук, :) :D
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » чет ное 24, 2011 8:20 pm

Здравейте :)

Аз започнах с два дена закъснение, но оттогава си постя. Дотук освен късното започване ми се събират две провинения по отношение на храната - няколко глъдки кафе с мляко по време на лекция и едим малък ром вчера вечерта. И двата случая са следствие от невнимание - аз съм си доста разсеяна по принцип, пък и нямам навик да постя. Не се оправдавам - моля се това да ми бъде простено!

По отношение на духовния пост нещата както винаги са по-сложни, така че няма да задълбавам на тази тема :)

За меда - да, разрешен е!

Моят въпрос е за черния шоколад - в съставките никъде не е споменато мляко или нещо подобно, но все пак да питам :)

Освен това мога да споделя, че постът засега минава без особени трудности и изкушения. Пийвам си мляко от соя и от ориз, зареждам се с протеини, хапвайки тофу и бобени храни. Доколкото знам, вече можем и риба да си позволим, така че днес си спретнах салата с риба тон, маруля, боб, царевица, сушени домати, копър. Залях я с винегрет (класически - става за всякакъв вид салати) - горчица, олио, оцет, черен пипер. Но сигурно беше малко, защото всъщност салатата се оказа доста безвкусна накрая! :( (Май всъщност днес наистина ми липсваше огромното количество майонезен готов сос, с който обикновено овкусявам.)
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » чет ное 24, 2011 9:41 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » пет ное 25, 2011 10:43 am

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » съб ное 26, 2011 6:59 pm

По принцип не разделям поста на диета и духовен пост, но сметнах, че е уместно да го направя тук :)

За поддържане на темата - днес хапнах картофи, грах, моркови, карфиол, броколи, брюкселско зеле и не знам какво още на фурна. Направо ме е грях какво удоволствие ми доставя постната храна! ;)
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон ное 28, 2011 6:35 pm

Менюто за днес:

Опитах сирийския вариант на сиромашката баница - пита с олио и два вида сирийски подправки :) Доста силни и странни на вкус, но след първоначалното вкусово смущение успях да се окопитя и всъщност ми харесаха :)

Направих и традиционна българска леща с нетрадиционен цвят - оранжева :) Само я опитах, но май няма голяма разлика :)

Как върви постът при вас?

Върни се в “пътят към храма”