Реалността е такава

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Eleazar_Levi
Потребител

Реалността е такава

Мнениеот Eleazar_Levi » ср фев 29, 2012 3:12 pm

Дон Кихот
Потребител

Re: Реалността е такава

Мнениеот Дон Кихот » ср фев 29, 2012 7:50 pm

Леви,
Ти пък откъде обиколи къщите на всички духовници в България и се увери, че не постят? Не чувстваш ли, че такива клеветнически твърдения те злепоставят?
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » ср фев 29, 2012 10:15 pm

Елеазер, не прави аналогии с някакви съветски известия! Сега са 1%, утре като каже Путин, Ленин, Сталин или някой друг, веднага ще станат 99.99 %. Да говориш, че в България постат 300-400 човека, това е чешене на езика. Само в един град от Южна България има около 400 тримируващи, т.е. три дена не ядат и пият вода, а постещите са над 2000 от 20000 жители. Но гарантирам, че постещите са повече от тези, които посочих. Не се произнасяй така произволно. Обидно е за десетките деца и ученици от този град, които постят и се причастяват. Така е още от комунистическо време.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср фев 29, 2012 10:26 pm

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » чет мар 01, 2012 1:08 am

Става въпрос за млади хора, под 50-те, понеже възрастните понякога ги натискат болежки. Доста от тех постят целия Велик пост. Но не казват и не парадират с това. Агентите в този южен град се постараха много за да го отделят от този живот, но слава на Бога до сега е безуспешно. Какво ли не прави тамошният агент, окултни сгради освещава, водосвет със Зевс и Дионисий прави, захар освещава, убийство сготви, но хората си постят за ужас на началниците на агента. Всяко сравнение със православието от север е неуместно. Там православието е в чудна амалгама с доносничеството и е по назад от национализма им.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 7:58 am

Илиaна
Потребител

Мнениеот Илиaна » чет мар 01, 2012 8:33 am

Елеазар Леви, бих ти препоръчала да не вярваш на социологически изследвания - никога не показват какви реално са нещата.
Включвам се по темата само за да кажа, че пък аз виждам много хора, които постят. Не знам ти на каква планета живееш и в кой град, но в София доста от заведенията за бързо хранене имат всеки ден постно меню, закусвални и подобни - все ми се струва, че не биха изготвили постно меню за 200-300 човека в държавата, които постят. Дори мой непостещ приятел миналата година сам ми казваше, че забелязвал много такива места и не предполагал, че толкова много хора постели.
И последно - под 25 години съм, както и на някои мои познати, които постят. Пиша това само за сведение.
И накрая отново - от познанството ти на 2-3 духовници, които не постят /кой знае дали и това е точно така/, слагаш всичките в държавата под това число :). Знам, че е по-лесно да се правят такива генерализации и още по-лесно човек да съди за другите по себе си, но това е доста егоцентрично и лъжливо усещане.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 8:53 am

Илиaна
Потребител

Мнениеот Илиaна » чет мар 01, 2012 9:17 am

Елеазар Леви, за целия пост говорим, разбира се.
Аз лично не познавам такива духовници като описаните от теб, а дори и да познавах такива личности не бих и искала да размишлявам над нещата, които вършат или не вършат, защото много често ми се е случвало нещо, което изглежда по един начин, всъщност да се окаже съвсем друго. Освен това струва ми се, че човек започва да обръща внимание на това какво прави един или друг, тогава, когато не обръща внимание какво той самият прави. Казвам това за себе си.
И още нещо само бих искала да напиша. Това, че малко или много хора правят нещо или не правят нещо, няма никаква връзка с това дали това нещо е истинно или не.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 11:36 am

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » чет мар 01, 2012 11:53 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 2:58 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » чет мар 01, 2012 10:26 pm

Присъствие и участие са различни неща, но за практикуващи приемаме присъстващите, защото даже и каещите се /отлъчените/ и неучастващи в Евхаристията се молят, постят и слушат богослужението, ерго - практикуват. И по този въпрос има канони, вероятно можете да ги цитирате, без да Ви насочвам специално.
По втори пункт - да сряда и петък също.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 10:36 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » чет мар 01, 2012 10:54 pm

@Eleazar_Levi Мисля, че се изразих точно, прочетете пак. А щом се причастяват няколко пъти в годината, значи все пак малко или много практикуват. А за отлъчените - съответния ред е изповед и задължителен пост преди причастие. Също така, по икономия, не всички канони се спазват в буквата си, както би трябвало да Ви е добре известно.
Темата беше кой пости и колко. Не виждам смисъл да я изместваме, ако имате някакви интереси, вероятно знаете какво да четете и къде да си направите справка. За мен вече участието ми в този разговор не е приоритет, тъй като има опасност нещата да навлязат в сферата на софистиката и в тази връзка искам да пожелая на четящите и пишещите всичко най-добро! :wave:

Върни се в “пътят към храма”