Искам да стана свещеник

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Eleazar_Levi
Потребител

Re: Искам да стана свещеник

Мнениеот Eleazar_Levi » чет май 03, 2012 4:07 pm

Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » чет май 03, 2012 5:28 pm

Г-нъ Бонѣвъ,
на ваше място аз бих обсъдила всички тези въпроси с православен духовник. Ако желанието ви е продиктувано от искрена вяра в Бога и е угодно Нему, то всичко ще се нареди както трябва. Започнете с малки стъпки. Бих ви посъветвала, ако не сте го направили вече, да отидете на изповед при отеца, при когото се изповядвате и да му споделите, намерението си, мотивите и обстоятелствата, свързани с него. В една статия наскоро четох, че в Гърция наличието на развод е непреодолима пречка за ръкоположението, но това са деликатни въпроси, които следва да се обсъдят с клирик.
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » чет май 03, 2012 5:41 pm

е уставът на БПЦ от 1950г:

Може би в 10 глава ще намерите също полезна информация.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет май 03, 2012 11:35 pm

Драги Бонев,

Хубаво е, че сте твърд в намерението си, което е доста благородно. Не се бойте от нищо и вървете право към целта.
Не обръщайте внимание на простаците, които пълнят и този форум. Разбира се, важно е и Вашата съпруга да е съгласна да стане попадия. Без нейното писмено съгласие не можете да бъдете ръкоположен.

По отношение на браковете те не важат, щом не са венчани в православна църква. В каноните се забранява разведени мъже да се ръкополагат, но те са писани във Византия, където светски брак не е съществувал, а само църковен.

Ако не Ви достигат парите за следване или купуване плат за одежди, обадете ми се на имейл: pavel_11 AT lycos.com.

:thumbup:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет май 04, 2012 8:38 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет май 04, 2012 9:01 am

Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » пет май 04, 2012 9:06 am

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет май 04, 2012 11:43 am

беба
Потребител

Мнениеот беба » пет май 04, 2012 1:02 pm

Аз пък се чудя, как един мъж, който живее сна семейни начала с една жена, иска да въвежда хората във вярата? Връзката им не е платонична щом и дете имат. Щяли да се оженят, щом имало такова изискване, за да стане свещенник :wtf:, а не защото така правят добросъвестните християни.

А с предната му съпруга, тази, с която не са имали църковен брак, дефакто пак такова е било положението.

Аз лично съм си мислела, че трябва един човек първо да опознае добре вярата, като мирянин и едва след това да минава в клира.

Тоест не казвам, че човека не може или не трябва да се стреми към свещенството, напротив, просто това никак не го виждам с двегодишен курс. По скоро, да оправи духовния си живот, да запълни липсите в най-елементарното познаване на християнството, тайнствата, молитвения живот, символът на вярата и т.н, после да участва активно в църковния живот, може би и повече социална дейност и примерно след 5-6 години ако все още усеща същият този порив, който усеща и сега, да се заеме сериозно с подготовката за свещенството.

иначе лично по мое мнение не се пристъпва към свещенството на база сънувах че накой ми казва....
Несерииозно ми е някак. Трябва и друго да се замисли дали не е моментно емоционално решение след тежкото изпитание което е имал, тоест ако не беше операцията и имаше същия сън пак така ли щеше да реагира? Трябва вяра, но трябва и разум, не може да се базира за такава стъпка само на преживявания, нека се моли за мъдрост за да вземе правилното решение.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет май 04, 2012 1:13 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » пет май 04, 2012 1:32 pm

Ми ето! На един следващ събор да вземат да премехната тайнството венчавка понеже: "сега всички са така, трябва да сме по-снисходителни конкретно към това."
А може би и да се изкажат позитивно в насока секс преди брака ама то пък ако няма брак :think: абе ЗА секса с човека, с който живееш в момента :biggrin: пък утре с утрешния и т.н
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет май 04, 2012 1:42 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » пет май 04, 2012 2:07 pm

О, аз съм далеч от мисълта, че нечие минало, може да е пречка за настоящето и бъдещето, просто показва сегащната му нагласа и положение, които са далече от необходимите /според мен /за да въвежда хората във вярата на този етап.

Аз, доколкото знам тайнствата са установени от Христос, и мисля, че отмяната им би могла да стане единствено на събор /всичко в сферата на шегата разбира се wink: /, но може и да греша.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет май 04, 2012 3:14 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » пет май 04, 2012 3:35 pm

Ами незнам. Гледам тук какво пише:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:xwuRIhD9_E8J:bg-patriarshia.bg/index.php%3Ffile%3Dmysteries.xml+%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0&cd=4&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=firefox-a

Ако смятах, че са две щях да погледна на друго място.

Върни се в “пътят към храма”