Хипократовата клетва - ще се закълнете ли?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Хипократовата клетва - ще се закълнете ли?

Мнениеот Чехълче » нед ное 18, 2012 5:16 pm

В името на Аполон - лечителя, в името на Хигия, в името на Панацея и в името на всички богове и богини, които вземам за свидетели, поемам върху себе си тази клетва.

На учителя, който ме е учил да лекувам, ще гледам като на баща: ще му помагам да живее и ще му давам, каквото му е нужно, и ще гледам децата му като свои братя. Ако те поискат да изучат нашето изкуство, аз ще ги обуча без пари и без никакви задължения в бъдеще.

Ще ги уча на принципите на медицината, ще им давам обширни обяснения, ще им развивам доктрината като на свои деца, както на тях, така и на учениците си, които са записани при мен и са положили клетва.

Аз ще препоръчвам на болните подходящ режим според познанията си и ще ги защитавам от всички вредни неща.

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Когато влизам в някоя къща, това ще бъде само за да лекувам някой болен, като се предпазвам от всякаква волна неправда и най-вече от всякакви сластолюбия към жените и мъжете, били те свободни или роби.

Всичко, каквото видя или чуя при изпълнението на своята професия или извън нея и което не бива да се разправя, аз ще го пазя в тайна и ще го смятам за нещо свещено.

Ще запазя живота си чист и свещен, както и моето изкуство.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано живея дълго време, за да преуспея в изкуството и да стана прочут во веки веков, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт и вечна забрава.

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

Какво мислите за първата част? Онази там за боговете и Аполон? Бихте ли се заклели, ако сте православни, но сте учили медицина и от дипломирането ви ви дели само тази клетва?
Кабрал
Модератор

Re: Хипократовата клетва - ще се закълнете ли?

Мнениеот Кабрал » нед ное 18, 2012 5:25 pm

Естествено, че няма! От друга страна да обвиняваш лекарите е все едно да обвиняваш разбойника, че разбойничи, прави го по занаят!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон ное 19, 2012 7:47 am

Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо....

Т.е. да се откажат от химиотерапията, която е "терапия" само и единствено заради думата терапия.

В по-съвременния вариант нямаше ли да не се дава акъл за аборти (да не говорим за извършването на такива)?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 19, 2012 10:43 am

Добруйтро :P

Доколкото ми е известно, днес никой не произнася Хипократовата клетва в името на Аполон и Хигия.

Когато писах темата за старите и новите езичници, отбелязах, че древните езичници са многократно по-добри от днешните. Защото поне са вярвали, че над тях има някой по-висш и това ги е мотивирало към морален живот. Днешните езичници, дори и въцърковените такива, фактически не вярват, че над тях има нещо или някой, че има по-висша сила и разум от тях. Резултатите са налице.

Та и Хипократовата клетва е отживелица не заради Аполон и Хигия. И в Името на Иисус да беше, все тая.

Ето текста на лекарската клетва, съобразен с нашите времена:

В името на Парите, Властта и Частните интереси, в името на всички които ми плащат за това, поемам върху себе си тази клетва!

На болния, който е дошъл при мене, ще гледам като на клиент, но не и като на пациент, ще му взема парите, и ще му предпиша такива лекарства, които да го поддържат болен, за да идва отново и отново, и да ми осигурява едни постоянни доходи , на мен и на цялата фармацевтична индустрия, до смъртта си.

Ако дойде случайно, някой здрав, то аз се задължавам да го разболея, за да стане зависим от мен и цялата фармацевтична индустрия.

Ако някой открие, такова лекарство, било то на билкова или каквато и да е друга основа, което да не предизвиква странични реакции и да излекува дадена болест, то аз се задължавам да докладвам на моите повелители, за да вземат те мерки и да унищожат тази заплаха за Световната здравна организация!

Ако някой, не иска да ползва услугите ни, и да плаща данъци, то аз съм длъжен да го докладвам за да бъде обявен за престъпник.

Ако някой води природосъобразен живот, той трябва да бъде обявен за назадничав и пречка за развитието на медицинската наука, и да бъде умъртвен по най-бърз начин.

Никога, няма да предавам, колега допуснал лекарска грешка независимо от последствията до които е довела.

Когато, посещавам пациети по домовете, аз ще всявам там страх и чувство за зависимост от лекарствата. Ще говоря сложно за да ме уважават и да ми се доверяват безпрекословно, и да пият отровите които им предписвам без да се замислят.

Ще работя за това, така да манипулираме хората, че те да не търсят алтернативни методи на лечение и здравословен живот.

Ще работя за създаването на частни здравноосигурителни фондове, като ще убеждавам хората, че това е единственото им спасение и път към качественно, но съответно скъпо здравеопазване.

Ще работя за намаляване броя на децата и пенсионерите в България, защото те са ненужни и само тежат на обществото и държавата.

Ако изпълня тази клетва, без да я нарушавам, дано получа обещаното ми възнаграждение, за да водя охолен и изпълнен с наслади живот, като пазя тази клетва и не престъпя нищо от нея. Ако пък сторя обратното, нека ме сполети ранна смърт.

Заклевам се, че по силите на знанията си ще върша всичко, в което се кълна.

Текста взех от този суперготин сайт:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон ное 19, 2012 4:54 pm

Радвам се, че Хипократовата клетва вече не е задължителна, макар че не съм много сигурна, защото все пак я уча наравно с Женевската декларация, например. По-скоро може би са премахнали задължителния й характе и е останала само като онази церемония с шапките и тогите.

Ами тя дискусията за аборта си върви, както и тази за евтаназията и няма скоро да се достигне до решение, предполагам.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 19, 2012 6:04 pm

Боя се, че не съм разбрана правилно. Не съм казала, че не е задължителна, а че не се споменават Аполон, Хигия, Панацея и т.н.

Аз не виждам защо един съвременен християнин трябва да се плаши от Аполон, Хигия и Панацея. Тези идоли бяха победени от древните християни.

Днешните християни имаме други богове, с които да се борим: Егоизъм, Самосъжаление, Гордост, Завист и още много други богове и богини в чието име ръководим нашите действия, което е равнозначно на клетва пред тях. Споделете Вие, например, докъде сте в тази битка? :)
mon
Потребител

Мнениеот mon » пон ное 19, 2012 7:21 pm

На мен ми стана любопитно, дали, ако някой откаже да се закълне, няма да може да се дипломира?
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт ное 20, 2012 9:52 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт ное 20, 2012 9:53 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт ное 20, 2012 5:05 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт ное 20, 2012 10:05 pm

Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » чет ное 22, 2012 6:45 am

Безмилостно жестока е битката с кумирите, но резултата е, най-често тяхното затвърждаване. :mrgreen:
Каква ирония! Човекът е нещо много по-противоречиво и сложно, отколкото ни се иска да мислим, че е. :crazy:
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » чет ное 22, 2012 9:52 am

Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » чет ное 22, 2012 7:41 pm

Хах, не знам защо се сетих, за един от любимите ми филми "Ви фор вендета"!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет ное 22, 2012 9:16 pm

Върни се в “пътят към храма”