За молитвите

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
hristiqnin
Потребител

За молитвите

Мнениеот hristiqnin » ср мар 27, 2013 10:25 pm

Преди известно време попаднах на този уебсайт: www . orthodoxprayer . org, грабващ вниманието с думата "Orthodox", т.е "Православие". В този уебсайт има информация за начина, по който трябва да се молим.

Според този сайт освен молитвите, които трябва да казваме преди хранене, за благодарност и т.н. трябва също така всеки от нас да отделя минимум по десет минути и сутрин и вечер за молитви, не молитва, молитви. Доколкото аз съм запознат наистина е хубаво да отделяме специално време от деня за Бог, но не съм чувал да е нужно това да става два пъти в денонощието, още повече, че трябва и да се спазва някакъв график. Като примери за това с какво могат да се запълнят тези минути е дадена молитвата "Иисусе, имай милост към мен...", която също според този уебсайт трябва да се повтори 100 пъти (разбира се дадено като пример). Казано ни е да се молим "без да спираме" (да сме близки с Бога), но да се повтарят едни и същи неща по няколко пъти за малко време не ми се връзва. Доколкото съм запознат в Библията е казано да не повтаряме едни и същи неща по "безброй" пъти и да избягваме дългите и нестойностни молитви. Още повече способен ли е някой човек всяка сутрин от живота си с малко изключения да отделя по 10-15-20 минути и пак да пристига на време за да свърши ангажиментите си?

Таа въпросът ми е смятате ли тази информация за достоверна и изобщо някъде другаде написано ли е, че трябва два пъти в денонощието да отделяме по 10-15 минути за молитви, спазвайки график и повтаряйки едни и същи неща по много пъти или можем просто да се молим начесто с кратки молитви и да отделим малко време от деня, я сутрин, я вечер, в което да общуваме за по-дълго с Бог, да му благодарим за нещата, с които ни е дарил и т.н?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: За молитвите

Мнениеот Next » ср мар 27, 2013 10:40 pm

Много може да се пише, но от въпроса ти виждам, че за сега не си се блъскал в материята. Молитвата е най-висшия труд, за който рогатия си отмъщава най-жестоко.

Утринни и вечерни молитви - задължителни. Правила от 20-30-50-100-200 и т.н. молитви на ден (дори и много кратки) само с благословия от духовник (не занаятчия). Времената са последни (и лукави) и ефекта е обратен - това от опит (не че струва нещо).

Иначе най-добре прочети: "Нашата молитва" от архимандрит Серафим Алексиев - по-добро от неговото пособие не съм срещал. Личната ми препоръка е: в случая качеството е много по-важно от количеството.

Други може да напишат по-добре нещата от мен, но нали някой трябва да отговори, за какво е форум....
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » ср мар 27, 2013 11:58 pm

Аз се моля всяка сутрин и вечер, но не по толкова дълго и не повтарях едни и същи неща. Моля се и преди хранене, но както казах - не по толкова дълго.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет мар 28, 2013 11:26 am

Воденето в най-трудното и съвършено занимание - молитвата, не става по форуми. Трябва истински духовник. Последното в последните времена е голяма рядкост, но все пак.

Дори поддържането на постоянно покайно насторение си е своего рода молитва. Гледам: "Нашата вяра", "Нашата надежда" и "Нашата любов" на архимандрит Сетафим (Алексиев) ги има по църковните магазини. Но ако можеш - намери "Нашата молитва". Там ще намериш всички отговори на всички евентуални въпроси...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет мар 28, 2013 1:32 pm

Сайтът може да претендира за ортодоксалност, но това, което предлага е 100% сектантщина от най-лош вид.
Човек да се задължи да се моли под часовник - какво по-сигурно средство за бързо и ефективно обезсиляване на молитвата? Крайният резултат от това насилие над природата е спиране на молитвата изобщо.

Хора, Бог ви е дал мозъци и очаква да ги използвате! Не се връзвайте на всичко, що носи етикета "православно".
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет мар 28, 2013 2:53 pm

Винаги, когато се чете нещо, то трябва да минава през устройството, монтирано от Създателя на раменете ни.
Ако не минава, ето какво се получава при подобни "духовни" съвети: "Господи, тука пише, че на ден требе да Ти дърдоря общо 20 минути, 10 сутрин, 10 вечер." За целта, гледайки към часовника казвам каквото имам да Ти казвам, ама ако остане време какво да правя? А, да, ще Ти повтарям и потретвам, хем Ти ще го запомниш, хем ще покрия норматива".

Бог не е малоумен, не Го обиждайте с подобно отношение.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет мар 28, 2013 8:20 pm

Здравей! От написаното от теб стигам до извода, че досега никога не си попадал на . Там са поместени утринни и вечерни молитви, които действително отнемат 10-15 мин и самото им име говори по кое време на денонощието се изпълняват и съответно повтарят ежедневно. Това не значи да не ползваме собствени молитви, а само че Църквата е благословила за всички свои чеда като най-подходящи именно тези - няма да намериш молитвеник без тях, това се казва молитвено правило на православния християнин - без правило, "по вдъхновение" и всеки път различно се молят протестантите. Ще ти покажа, че Библията не само не отхвърля, както ти смяташ, повтарянето на молитвите, а напротив, има случаи (ако не са такива повечето), в които само "досаждането" на Бог дава резултат и Той се вслушва. Ето ти пример, от който се вижда от една страна постоянството в молитвата, а от друга нейното изпълнение:
1. Каза им и притча за това, че трябва винаги да се молят и да не падат духом,
2. като рече: в един град имаше съдия, който ни от Бога се боеше, нито от човеци се срамуваше.
3. В същия град имаше една вдовица, и тя дохождаше при него и казваше: защити ме от противника ми.
4. Но той дълго време не рачи. А сетне рече си сам: макар и от Бога да се не боя и от човеци да се не срамувам,
5. но, понеже тая вдовица ми не дава мира, ще я защитя, та да не дохожда вече да ми додява.
6. И рече Господ: чуйте, що казва неправедният съдия!
7. Та Бог ли няма да защити избраниците Си, които викат към Него денем и нощем, макар и да забавя да ги защити? (Лук. 18:1-7)
На сайта вместо класическите молитви действително "се мъдрят" 100 Иисусови молитви (на български преводът е "Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мене грешния" - парафраза на молитвата, с която многократно се е молил митарят и е бил чут - Лука 18:13), но изрично е споменато, че тя се извършва само с благословение от духовник. Предполагам, че по този начин авторите са искали да облекчат моленето, защото е по-лесно да повтаряш кратък израз вместо сравнително дълги (по половин страница) молитви. Как ти се струват утринните и вечерни молитви от синодалния сайт, по-лесни и по-стойностни от английския ли? Поне като продължителност са еднакви.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » чет мар 28, 2013 10:20 pm

Благодаря, Венче, но всичките тези молитви задължителни ли са, защото виждам, че са дълги за запомняне, а не всяка сутрин ще имам възможност да чета от молитвеник пред себе си.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » пет мар 29, 2013 6:49 am

Според мен е по-добре молитвата (независимо към кого е отправена) да бъде непринудена и да извира от сърцето и душата, а не да е някакъв заучен готов текст, който се чете или декламира механично и без никакво чувство.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » пет мар 29, 2013 7:53 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет мар 29, 2013 9:11 am

Hatshepsut, човека говори за Православие, не за протестантство.

При нас, ако поне сутрин и вечер човек не се сети за Бога за по 10-тина минути, какъв християнин е?!
Да се разчита на моментно настроение - то ден с ден не си прилича и "музата може и да не дойде". В изключителни случаи има и съкратено правило, но то е изключение (не правило).

Аз лично като закъсам с времето на път си ги слушам утринните и вечерните на GSM/MP3 player. Това обаче, ако рискувам да ги пропусна изобщо.

Иначе и 1 000 000 протестанта да се съберат, не могат да напишат по-добри молитви от нашите (утринни и вечерни). За това обаче изобщо не бих спорил, няма как да се усети дълбочината им, без да си православен по дух... Не бих спорил и какво е богоносни Отци.
Бивш протестант съм просто и не си правя илюзии.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет мар 29, 2013 11:14 am

Последна промяна от Aurelia Felix на пет мар 29, 2013 11:22 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет мар 29, 2013 11:17 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет мар 29, 2013 11:41 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет мар 29, 2013 12:10 pm

Характерно за много православни у нас е празнословната гордост и липсата на вяра.
Те каканижат с уста нещо по задължение, суетно вярвайки, че по този начин ще "умилостивят" Бога. За Когото пък имат представа като за някакъв вселенски полицейски чиновник.
Когато имат реален проблем, на тях и през ум не им минава, че може да помолят Бог за помощ и че Той изобщо ще се отзове. В самозабравилата се гордост, те вярват, че са толкова грешни, че Бог не може или не иска да ги чуе.
Ако случайно чуят, че някой прославя Бога за нещо, което Той е извършил в живота му, моментално го обвиняват в прелест, без реално да си дават сметка какво означава това.

Сега да разгледаме първата духовна болест на много православни - неверието. Ако не вярвате, че Бог ви чува молитвите и още по-малко, че ще ви отговори, за какво се молите? За да Го умилостивите да не ви прати в пъкъла ли?

Върни се в “пътят към храма”