Ефесяни 5:4

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
hristiqnin
Потребител

Ефесяни 5:4

Мнениеот hristiqnin » нед юли 21, 2013 10:14 pm

Здравейте,

Наскоро попаднах на Ефесяни 5:4. Този стих ми направи впечатление и ме държа в размисъл цял ден. Гледах различни тълкувания, но така и не мога да разбера какво точно се има предвид под "празни/глупави приказки". Някои казват, че с това се има предвид, че християните трябва да говорят само сериозни неща и едва ли не е забранено да се водят приятелски разговори, в които темата е например кой къде е ходил миналата седмица, което лично не ми се вярва. Просто тези "празни/глупави приказки" ме объркват. Някой би ли дал някакво тълкувание?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Ефесяни 5:4

Мнениеот Aurelia Felix » нед юли 21, 2013 11:05 pm

Празни приказки според мен са клюки, лъжи, глупости и подобни.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юли 22, 2013 6:38 pm

"нито пък срамни и празни думи и смехории, които са неприлични"

Какво неясно има? Това са така наречените неприлични вицове, разговори, смешки и т.н.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 22, 2013 8:33 pm

Ако толкова иска да е съвършен някой - тук страшно внимателно да не се вземе някой на много сериозно в 21 век - може да прилага следното:
което не носи полза, не е полезно. За приказките де, какво да се приказва и какво не.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 22, 2013 10:46 pm

Неясното е там, че прочетох разни тълкувания на този стих и според някои хора празните/глупавите приказки са всъщност всички приятелски разговори от сорта на "Каква музика слушаш?", "Гледа ли мача снощи?" и т.н. Разбирам ако тези разговори съдържат клюки, лъжи и накърняват нечие достойнство да са греховни, но не намирам нищо греховно в това двама души да си споделят разни неща. Да, може и да не е гениална реч или пък да е нещо сериозно, но ако не обижда никой, не съдържа нищо греховно и хората се радват да водят разговора, то не намирам нищо лошо в това. Честно казано аз намирам човешкото общуване до голяма степен за безсмислено, ако тези разговори ги няма. Все пак не може по цял ден постоянно да сме сериозни и да си дебнеме езиците ако случайно започнем да коментираме това, което сме правили през деня.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юли 23, 2013 9:03 am

Казано е, че ще бъдем съдени за всяка една празна дума. Иначе това трябва да е част от монашеското ежедневие, но се иска и опитен ръководител.

Има хора, кото по природа са мълчаливи и сериозни. За другите това е упражнение в някакъв подвиг - за който се дават венци.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юли 23, 2013 9:50 am

Християнин, имате правилни разсъждения. Следвайте ги и не се поддавайте на религиозните манипулатори, които с такива внушения целят да Ви заробят и контролират.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт юли 23, 2013 10:12 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт юли 23, 2013 10:18 am

Напълно съм съгласна с Кабрал, написаното от него илюстрира отлично за какво иде реч в дискутирания стих и смятам, че изчерпва напълно темата.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт юли 23, 2013 3:48 pm

Преп. Ефрем Сирин: Лошото изказване за ближния е празнословие.
Преп. Антоний Велики: Господ дотолкова пази душата ти, доколкото ти пазиш езика си. Не давай ухо, за да чуеш зло за ближния, и ще имаш живот.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср юли 24, 2013 12:40 am

В гръцкия най-добре се вижда:

нито пък срамно/мръсно/безпочвено говорене и прано/глупаво говорене и смехории/груби подигравки/низки шеги, които са неприлични, а наопаки, да се чува благодарение.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср юли 24, 2013 10:01 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср юли 24, 2013 7:39 pm

Първо си казах "пак протестантски глупости", но след това се замислих и ми се струва, че на Народното събрание вместо "Съединението прави силата" трябва да се сложи стиха от Ефесяни. Нашият манталитет е противоположност на казаното от апостола.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » нед юли 28, 2013 3:12 pm

Абе пак ми се заби в главата, а ми беше минало. Мисля, мисля, не знам защо, но този стих продължава да ми създава проблеми. :? Да кажем, че в този стих "празни приказки" = "глупави приказки" = "лошо изказване против някой", а не "празни приказки" = "глупави приказки" = "Пфф, каква жега! Дано на морето не бъде така... " или "В *местоположение А* има много хубав басейн". Просто все още ми се е забило в главата. Простете, ако "досаждам" с постовете, но все още ми е объркано и гадно. Все ми идват разни подсъзнателни или каквито и да е мисли, провокирани от разни неща от сорта на "Дали пък "празни приказки" не значи това, което в днешно време хората разбират под "празни приказки". Примерно разговори от сорта "- Здрасти. - Какво става?..."".

Просто явно докато не получа твърдо потвърждение, че "празни приказки" не означава САМО И ЕДИНСТВЕНО да кажеш нещо лошо против някой, нещо обидно, все ще си говоря с приятелите с неспокойна съвест. Явно съм прекалено наивен и се хващам на различни неща, които прочета, но просто не мога да си измъкна мислите от главата. Цяла седмица съм неспокоен :D

Венче, това, което написа "Преп. Ефрем Сирин: Лошото изказване за ближния е празнословие." честно казано ми помогна до някаква степен, но празнословие изобщо означава да кажеш лошо за ближния или просто лошото изказване попада в празнословието редом с други неща?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед юли 28, 2013 7:53 pm

Християнин, щом Ви се е забило в главата, значи иде от лукавия :) Господ не ни дава натрапчиви мисли, нито е така нахален, съгласете се.
В главата на човек се забива само чалга - било то музикална или духовна. Преди време, когато още не бяха спряли чалгата от шофьорските кабини на градския транспорт ми се е случвало разни долнопробни песни с гадни мелодии така да ми се забият в главата, че после седмица няма отърване. :biggrin: Та и с тълкуванията, дето сте чел е същата работа.

Върни се в “пътят към храма”