Ефесяни 5:4

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Жоро
Потребител

Re: Ефесяни 5:4

Мнениеот Жоро » нед юли 28, 2013 9:08 pm

Конкретно за случая с този стих - тук ни е даден стандарта от Христовото учение, записано е Писанието. И той не е труден за изпълнение - трудно е да се постоянства и устоява в него.

Кое е срамното, мръсното и низкото, което е НЕПРИЛИЧНО? Явно е от самия текст на Писание, че това решавате ВИЕ. Бог ни е поставил закона в сърцето си и ако сърцето ви ви осъжда в нещо, по-добре да не го правите. За това е важно да познаваме Христовото Учение, за да не би да се подлъжем и да одобряваме греха - било в говорене, било в поведение. Също не трябва да изпадаме в някаква форма на само-сформирани закони и правила. Какво имам в предвид? Например думите: "Обичам те." - те мога да бъдат от сърце, мога да бъдат и празни приказки, от лицемери. Не формата и закона определят дали тези думи са правилни, а сърцето на човека. Съвестта е дадена от Бога и тя не трябва да се приспива. Има и мръсни думи, които независимо от контекста и съвестта ни са си неприлични - това отново съвестта ни ще ни покаже.

hristiqnin, подвеждащо е да търсите по въпроса някакво правило във формата. Мярката за това правило в сърцето. Нашето правилото е Христос -търсим да бъдем като Него в поведение в мисли - във всичко. Той е и правилото и целта, към която се стремим всеки ден. Накрая Той ще отсъди до колко сме Му били верни и до колко наистина сме Го последвали. На нас остава да постоянстваме целейки се точно в целта и ако я пропуснем да се покайваме и да не се отказваме, а да продължаваме до край.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » нед юли 28, 2013 11:04 pm

Жоро, разбирам, че законът е написан в сърцата ни и че от съвестта си също можем сами да определим дали дадено нещо е грях или не. Проблемът е, че това, което ме мъчи не е предизвикано от съвестта ми. Никога , не съм си мислил, че е грях да си говоря с приятели за нещо несериозно, но интересно за двамата или пък да си подхвърляме невинни шеги. Всичко започна като прочетох "празни приказки" или по-точно "foolish talk". Та, чудейки се какво означава попаднах на различни интерпретации. Ако някой се пита мога да спомена Wesley's Review и още други. В една дори за пример за такива приказки се дадоха теми като времето, мода, храни и напитки. Стана ми дооооста объркано и реших да пиша тук. Според мен тези хора са приели стиха с прекалено буквално значение, защото още не мога да приема за грях говорене по горе-посочените теми. Чета стиха и от контекста ми става ясно, че не трябва да атакуваме хора с думи, а да изказваме благодарност. Напълно логично празните приказки да са приказки против някой. В место да говорим против някой нека изказваме благодарност. Но ако този текст говори за приятелските несериозни разговори, то смисъла ми се губи. Как така по цял ден в место да си разказваме интересни епизоди или да казваме
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » нед юли 28, 2013 11:09 pm

Как така по цял ден вместо да си разказваме интересни епизоди или например да си споделяме къде ще ходим на море да си благодарин взаимно. За какво да си благодарим? "Благодаря ти, че те познавам" Днес баба ми ме пита по телефона какво правя - и това ли за някои е грях? :D Просто ми се е забило в главата и ето- една седмица по-късно темата е още активна.

П.П: Извинявам се, че препращам и допускам разни грешки при писане. Просто от телефон писането е чисто мъчение. :D
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед юли 28, 2013 11:29 pm

Дано ти помогне да си изясниш конкретния стих, като го сравниш с другите подобни места от Писанието :)

36. И казвам ви, че за всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в съдния ден:
37. защото по думите си ще бъдеш оправдан, и по думите си ще бъдеш осъден (Мат. 12:36-37).

26. Ако някой от вас мисли, че е благочестив, но не обуздава езика си, а мами сърцето си, неговото благочестие е суетно (Иак. 1:26).

5. тъй и езикът е мъничък член, но големи работи говори. Ето, малък огън, а колкава гора запаля;
6. и езикът е огън, украшение на неправдата; езикът се намира в такова положение между нашите членове, че скверни цялото тяло и запаля колелото на живота, като сам бива запалян от геената;
7. защото всякакъв вид зверове и птици, влечуги и риби се укротява и е укротено от човешкото естество,
8. а езика никой човек не може укроти: той е неудържимо зло и е пълен със смъртоносна отрова.
9. С него благославяме Бога и Отца, с него и кълнем човеците, сътворени по подобие Божие.
10. Из същите уста излиза и благословия и клетва: не трябва, братя мои, това тъй да бъде (Иак. 3:5-10).

29. Никаква гнила дума да не излиза из устата ви, а само добра, за назидание във вярата, за да принася благодат на слушащите (Еф. 4:29).

hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » нед юли 28, 2013 11:58 pm

Венче, от написаното разбирам, че именно празни/глупави приказки = зли приказки. А това, че ще бъдем съдени за всяка празна дума го разбирам, че ще бъдем съдени за всяко зло, което кажем. Да питам за всеки случай - прав ли съм? :D
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон юли 29, 2013 12:07 am

От моя (и не само) гледна точка - да :) Да отговориш на близък как си, дори и подробно, да си дружелюбен с приятелите си - няма как да е грях. Пишеше за подигравките (въпросните насмешки от твоя цитат) на едно място, ако искаш мога да го потърся, писано е от свещеник.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 29, 2013 12:19 am

Ще ми е интересно са го прочета. Под шегуване с приятели обаче нямам предвид подигравки.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон юли 29, 2013 1:00 am

hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 29, 2013 5:55 pm

Такаа, благодаря ти Венче и не само на теб, но и на другите, които ми помогнаха. Разясниха ми се малко нещата. Разрових се и разбрах, че всъщност "празни приказки" идва от гръцката дума "морология", която в буквален превод означава "глупаво говорене". В английският "морология"-та наистина си е преведена като "глупаво говорене" (foolish talk), но това, което ме държеше объркан е българският превод. Защо "празни приказки", а не "глупави приказки"? На много места е преведено като "празни приказки". С "глупави" ми се връзва повече.

Ето я веригата
глупак --> мисли зло --> говори зло => глупави приказки = зло говорене

Но защо се използва "празни"? В днешно време под "празни приказки" според мен повечето хора въобще не разбират това, което ние тук дискутираме. Те разбират елементарен разговор, който не вреди, но не е сериозен.

Падам си малко човек по детайлите :D и си направих още математика :D
Добра дума = положителна стойност
Лоша дума = отрицателна стойност
Празнота = 0 (неутралност)

И това, което ме блъскаше беше просто защо превода е "празни приказки", а не "глупави приказки". Защото под "празни приказки" биха се разбрали "неутрални, безразлични".

И все пак, едно дете да ти разказва нещо досадно, макар и някои да го нарекат "празни приказка" в смисъла на "0", а не "-1", не е нищо лошо.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 29, 2013 6:04 pm

Казах ти, но ти не рачи да повярваш. До колкото помня светите Отци наричат празни приказки безполезното говорене. Никой нищо полезно да не придобие като следствие.
Ей така, лаф моабет да става.

Затова и монасите залягат над безмълвието. Децата не ги брой.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 29, 2013 7:00 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 29, 2013 7:59 pm

Което е добре за тялото, не е добре за духа. И обратно. (Цитирам нещата по памет)

Горните неща не съм ги казал аз. Ако знаете откъде са и още неща покрай тия редове - значи познавате православието. И на мен ми се искат много неща, но Господ ни завещава да не бъбрим. С това се предотвратяват немалко грехове.

Изследвайте какво са казали светите отци по въпроса. Аз какво ви пиша не е важно. Изследвайте как са придобили Светия Дух и кой от тях е бил бъбривец....
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон юли 29, 2013 9:05 pm

Празните приказки са като празното слънчогледово /и всяко друго/ семе, което и да го посееш няма да принесе плод. А когато "празните приказки" изместват думите на апостола "Постоянно се молете" ставаш един от трагичните примери от Евангелските притчи за зърното, което не е дало плод. Ако си на мотор, който работи на празни обороти няма да стигнеш до никъде брате. Вместо празни приказки товой дълг е да следваш СЛОВОТО, което стана плът и е ИСТИНАТА , ПЪТЯ И ЖИВОТА. Венчето ти е дала много хубави цитати, а аз ти добавям в написаното тук още без да цитирам. Има един случай описан в житието на св. Амвросий Оптински, когато двама студенти решили да отидат при стареца "да си подрънкат с него за живота и душата". Отишли те, настанили ги в приемната и послушника, който ги приел излязъл. Те започнали да си приказват и се шегуват като измисляли какви "сериозни въпроси" уж ги вълнуват. Така неусетно минал близо час, когато повторно влязъл послушника с две празни чаши в които имало по една метална лъжичка и казал: Батюшка Амвросий отиде на вечерня, а за вас поръча да ви дам тези чаши да си подрънкате още колкото искате.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 29, 2013 11:01 pm

Но това още повече ме притеснява. Нали вярата е радост, а не бреме. За мен една от най-големите радости е общуването. Ако това се отнеме, честно казано, ще се съсипя напълно психически. Ясно е, че трябва да се лишим от много в името на Бог, но от това, което вреди и е ненужно за душата. Колкото и парадоксално да звучи, на мен "ненужните" разговори... са ми нужни. Щастлив съм, весел съм, радостен и се чувствам по-близък с хората. Ако не ги водя тези разговори ще трябва да съм постоянно заседнал в скука и нещастие. Когато съм в лошо настроение излизам и... "говоря празни приказки". Сега какво? Да седя по цял ден в нас и да размишлявам? Нали вярата трябва да носи радост? Е този стих и интерпретациите я взеха. И я убиха. В момента усещам само безнадежност, тревожност и параноя.
hristiqnin
Потребител

Мнениеот hristiqnin » пон юли 29, 2013 11:08 pm

А и да добавя, не съм монах. Новобранец съм във вярата, така да се каже. Не съм монах и не искам да бъда. Безмълвието в момента може по-скоро да ме унищожи, отколкото да ми бъде от полза.

Върни се в “пътят към храма”