Свето Кръщение на зрял човек

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
feadance
Потребител

Свето Кръщение на зрял човек

Мнениеот feadance » пон ное 18, 2013 12:21 pm

Здравейте,
Предварително се извинявам, ако темата не е за тук, но все пак ми се стори най-подходящото място. Приятелят ми е много вярващ човек, но за съжаление е имал доста труден живот и по една или друга причина, до сега не бил кръстен. Тъй като много иска да бъде, плануваме идната пролет това да стане факт. Въпросът е, че поне според мен, а и до колкото знам според вярата ни, кръстникът не е просто някаква формална личност, особено когато се кръщава дете. Не съм наясно обаче как стоят нещата при кръщаване на голям човек. Той казва, че никой друг не би могъл да възприеме по такъв светъл начин и човек на когото има пълно доверие, освен мен самата. Но плюс това ние след известно време, макар и доста по-напред, плануваме и брак - граждански и църковен. Можете ли да ми кажете дали мога евентуално да му бъда и кръстница и съпруга и какво точно трябва да се съблюдава при кръщенето на голям човек? Много ви благодаря за отделеното време и помощта! Успешен ден и седмица
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Кръщене на зрял човек

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 18, 2013 1:00 pm

Не можете да му бъъдете и кръстница и съпруга, каноните го забраняват. Намерете му друг вярващ кръстник.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон ное 18, 2013 3:03 pm

Я, това не го знам! Когато се кръщава възрастен трябва ли кръстник? Никога не съм мислил, че някой може да се кръсти на години и не съм обърнал внимание на практиката на Църквата в тази насока.
feadance
Потребител

Мнениеот feadance » пон ное 18, 2013 3:40 pm

благодаря ви много
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 18, 2013 8:59 pm

Да, Кабрал, необходим е при всички случаи, независимо от възрастта.
Що се отнася до посочената забрана - счита се, че кръстник и кръщеник са духовни роднини и затова браковете между тях са забранени.
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » вт ное 19, 2013 10:31 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср ное 20, 2013 1:53 am

Да, Анселм засегна най-важната тема при кръщаването на възрастен. Той трябва да е запознат добре с православната вяра /в древност преди да бъдат кръстени те били подлагани на своеобразен изпит, както гласи 78 правило на Шести Всел. Събор/. Ако е бил кръстен при форс-мажорни обстоятелства /тежко заболяване/ след като оздравее е длъжен да изучи вярата /Лаодик. Събор, 45 и 47 прав./ И тъй като при кръщението му се прощават всички грехове, след това трябва "с чист живот да се приближава към Бога" /6-ти Всел. Събор 96 прав./
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет ное 21, 2013 1:00 pm

Аз със риск да изям хляба на Смол ще попитам защо му е на възрастен кръстник, когато смисълът на на самото кръшелничество е свързан с децата? Мога да си представя как се е наложило това и при възрастните във времето, следване на модела при децата, наличието на много незапознати с вярата в първите векове, които дори и възрастни трябва да се напътстват и ред други неща, но според мен кръстниците при възрастни не би трябвало да са задължителни, а па желание.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет ное 21, 2013 1:05 pm

Ами, тука е прав Кабрал и си е напълно православен, според писанието. Възрастните хора, се кръщават, понеже вярват и се покайват. После започват да следват учението на Христа предадено на апостолите и достигнало до нас чрез писанията! Ако искат някой да ги напътства, това е много добре, но за какъв кръстник иде реч не знам. В мафията имат кръстник, и тряаа да му се подчиняват, тука няма такива неща.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет ное 21, 2013 1:10 pm

Кабрале, на кой свят живееш?!
Дори ти се нуждаеш от постоянни напътствия.
Отделно у нас както едно време има 1 на 100 с едно око да ги води (ако изобщо слепите искат да вървят).
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » чет ное 21, 2013 3:19 pm

Кръстникът е духовен приятел с жизнена зрялост и известен духовен опит.
Да вземем друг пример. Ако някой иска да стане добър програмист или художник, то той се нуждае от напътствията на някой, който има повече опит и познания от него. Това не означава, че трябва да го следва сляпо. Но без подобно съдействие е твърде вероятно да изгуби много време докато "влезе в час", т.е. докато се ориентира в духовната догматика и практика. Възможно е и да допусне множество наивни грешки. Така се гарантира и приемственост в следването на Православния път.
Аз така го разбирам. Не виждам къде е проблема.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет ное 21, 2013 7:51 pm

Анселм, правилно го разбирате, но за съжаление практиката е друга - театрална, и всички я знаем. В тази връзка един шеговит поздрав за всички настоящи и бъдещи кръстници :)
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » чет ное 21, 2013 8:23 pm

M.Milanov
Потребител

Мнениеот M.Milanov » вт дек 24, 2013 10:57 pm

Здравейте на всички, нов съм във форума, въпреки че го чета от известно време, чак сега се регистирам.
Искам да използвам темата на " feadance", ако е удобно, защото имам много сходно питане.
На 23 години съм и не съм кръстен, родителите ми не са вярващи християни. В обкръжението ми единствено бившата ми приятелка и семейството й са. Тя ми беше подарила книгата със събрани беседи на Архимандрит Серафим Алексиев- "Нашата вяра", "Нашата надежда" и "Нашата любов".
Малко след това започнах да чета и форума, от който научавам доста неща.
И така, имам желанието да се кръстя, но избора на кръстник в момента ме затруднява изключително много. Бившата ми приятелка ми беше казала преди време, че свещеник също може да стане мой кръстник.
Какво мислите по въпроса, как да постъпя, от кого мога да получа най-верен съвет и напътствия?

Извинявам се, ако въпросът ми не е на място и честито Рождество Христово на всички.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 24, 2013 11:35 pm

Ако свещеника е добър, винаги ще ти намери и кръсник, и човек, към който да се допитваш за неясните за теб неща по всяко време. Последния обаче е не подменя свещеника в духовното ръководство.

Намирането на истински духовник е проблема, защото това е важно нещо в духовния живот.

Върни се в “пътят към храма”