Великденският пост

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
iskra
Потребител

Великденският пост

Мнениеот iskra » ср яну 29, 2014 2:44 pm

Здравейте, нова съм във форума, не намерих подобна тема, затова реших да открия темата за Великия пост. Тъй като той наближава, имам следното питане - Кога започват подготвителните дни за поста? Някъде четох, че първият ден на подготвителните дни е неделята на Митаря и Фарисея, но има и доста различни мнения по въпроса. Бихте ли уточнили? Благодаря предваритено.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Великденският пост

Мнениеот Next » ср яну 29, 2014 3:30 pm

Ако е за седмицата на Митаря и Фарисея, по памет там и сряда и петък не е пост - блажи се.

Да не речем като фарисея: Ето аз постя, давам десятък..... т.е. да ни напомня, да не мислим високо за себе си. Но оттогава започваме да се подготвяме за по важния от телесния пост - духовния.

Оттогава да извикваме в себе си покайно настроение, а и ако идем на изповед - няма лошо...
Потребителски аватар
MMM
Потребител

Re: Великденският пост

Мнениеот MMM » ср яну 29, 2014 10:11 pm

iskra, наистина в богослужебните книги (Постен Триод, Псалтикиен Триод) подготовката за Великия пост започва от Неделя на Митаря и Фарисея.
Едновременно с това много броят четирите седмици преди началото на Великия пост за подготвителни, тъй като определящи са евангелските текстове, които подготвят вярващите лека-полека за поста. Съответно тези 4 седмици започват от Неделя на Закхея (Лука 19:1-10) - та да ни подкани евангелският текст и ние по примера на Закхей да изявим волята си да се приближим по-близо до Бога. Нищо не пречи всъщност и текстовете от предната неделя, на Йерихонския слепец, или пък от Неделята на 10-те прокажени също да приемем за подготовка. Великият пост е достатъчно тежък, пътят през него е достатъчно стръмен, така че по-дългата подготовка не пречи :)
Но откъм богослужение наистина първата от подготвителните недели е тази на Митаря и Фарисея.

Върни се в “пътят към храма”