Формално отказване от Християнството. Възможно ли е?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
petrusenko
Потребител

Формално отказване от Християнството. Възможно ли е?

Мнениеот petrusenko » пон фев 17, 2014 5:25 pm

Здравейте!

Преди да задам въпроса си искам да подчертая дебело, че това не е "трол" пост и не целя да дразня никого от вярващите, макар според мен това да са пълни глупости. Вярвайки в това аз израснах необременен от каквито и да е религиозни догми и в момента съм горд безбожник, макар по-скоро да се определям като агностичен атеист. Въпреки това, когато съм бил на 3 години родителите ми (които също не са религиозни) по някаква необяснима причина са решили да ме кръстят. Както вече споменах намирам за абсолютна глупост вярата в човек, който превръща водата във вино и гледам на т.нар. "свето писание" като на нищо повече от обикновено фентъзи. В този ред на мисли от известно време обмислям по какви начини формално мога да прекъсна "членството" си във християнския ви фен клуб, в който родителите ми са имали неблагоразумието да ме запишат, когато съм бил малък и неспособен да отхвърля решението им. Интересува ме къде се пазят регистрите на кръстените граждани и каква е точно процедурата по заличаването на името ми от тези регистри. Желая да анулирам кръщелното си свидетелство и името ми повече да не бъде свързвано с никаква религия (освен може би с Църквата на Летящото спагетено чудовище).

Благодаря предварително!
small axe
Потребител

Re: Формално отказване от Християнството. Възможно ли е?

Мнениеот small axe » пон фев 17, 2014 5:34 pm

petrusenko
Потребител

Мнениеот petrusenko » пон фев 17, 2014 5:58 pm

Благодаря за бързия отговор. Но все пак живеем в реалния свят, който е свят на материалното и бюрокрацията. Това означава, че ако кръщелното е издадено, то трябва да и да може да бъде анулирано формално. Скъсването на този лист хартия няма да изтрие името ми регистрите (ако изобщо се водят такива). Това е чисто административен въпрос и ще се радвам, ако може да получа "административен" отговор.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » пон фев 17, 2014 6:09 pm

Във форума вече има подобна тема, където дискутирахме подобен казус:

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 17, 2014 6:22 pm

Нямаш никакви грижи откъм земните административни органи, институции и каквото се сетиш, що не искаш да имаш. Това не е юдейство или мюсюлманство.

Обаче не можеш да скъсаш кръщелното си в "небесната регистратура".
Едва ли те е грижа, но историята познава обръщане обратно към вярата на големи главорези, какво остава за обикновен атеист. Така че, едно късане не оправя нищо.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон фев 17, 2014 10:21 pm

А ти искаш формално да се откажеш или си формален християнин?
Vatman
Потребител

Мнениеот Vatman » вт мар 04, 2014 11:47 pm

Кръщелното свидетелство, в твоя случай, трябва да разглеждаш като доказателство за някакво събитие (кръщене), а не за документ вменяващ ти някаква принадлежност. Както не можеш да си анулираш акта за раждане между впрочем, така няма и как се анулира и кръщенето , защото в твоите атеистични възгледи това би трябвало да е просто едно събитие, което отгоре на всичко, се е случило без твоето съгласие.

Върни се в “пътят към храма”