Отец Божидар Главев и проблемът на същинското душеспасение

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
prokimen
Потребител

Отец Божидар Главев и проблемът на същинското душеспасение

Мнениеот prokimen » пет яну 30, 2015 6:24 pm

Попадна ми преинтересен материал, който необяснимо за мен, не се коментира в църковните среди, а според мен, изкуственият конфликт показва, че в българската църковност, въпросът за душеспасението е занемарен до краен предел.

Предлагам на вниманието на шепата форумни участници случая:

Интересно ми е да узная мнението на другите по следните въпроси:

1) Защо извървяваме пътя до храма?

2) Как разбираме душеспасението в личния си и църковен живот?

3) Каква е ролята на свещеника в енорийския живот и в делото на душеспасението?

4) До каква степен висшата иерархия може да мълчи пред факта на мирските свинщини в църковния живот.

Под "мирска свинщина" имам предвид случая с префърцунената псевдохристиянка, която проглушава света, че й споменали за изповед, с което са засегнали нейната непогрешимост.

Благодаря предварително за евентуалното участие с нужната сериозност, доколкото акцентът на проблема е върху душеспасението и на второ място ролята на свещенослужителя в личното ни душеспасение.
Потребителски аватар
anima
Потребител

Re: Отец Божидар Главев и проблемът на същинското душеспасен

Мнениеот anima » пет яну 30, 2015 8:26 pm

Изключително болезнено ми е да гледам, слушам и чета подобни неща.Горко на тоя наш народ, обезумял и богоборчески, "защото сърцето на тия човеци е закоравяло, и с уши тежко слушат, и затворили са очите си, за да не би някога с очи да видят и с уши да чуят, и със сърце да разберат, та да се обърнат, и ги изцеря"!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб яну 31, 2015 3:58 am

Повечето попове са се превърнали в платени чиновници и обръщат гръб на много, ама много невежество в църквата.
За поповете е по-важно да извършат там дадената услуга, да си получат парите. Пък ако им напълнят и торбата с раздавки и ги поканят на гощавка - още по-добре!
Искаш да се "комкаш" без изповед? Отваряй уста. Искаш да правиш курбан? Не забравяй дяда си попа. Главно действащо лице, важно крачещо сред бабичките и събиращо даровете. Била съм свидетел как свещеник си е тръгвал с пълна тенджера от ароматната манджа, торби с домати, краставици, сладкиши.....
И когато се появи такъв човек сред множеството, проповядващо за изповед и отричащо курбана, свято вярван, че изкупва греховете, хората смятат, че са прави да се сърдят.
Дано от Синода се застъпят за горкия човечец и отворят очите на посомите си!
Тодор_3
Потребител

Мнениеот Тодор_3 » съб яну 31, 2015 9:51 am

Не е ли по-добре да използваме обръщение към свещеника като - отче, отколкото утвърдилото се като обидно поп!
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » съб яну 31, 2015 12:16 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб яну 31, 2015 12:58 pm

Тодоре, народа ни е невеж и ако употребя в едно изречение "Отеца" и "комка без изповед", това ще прозвучи като напълно в реда на нещата.
Концентрирате се на маловажното, докато този свещеник наистина е изпаднал в немилост от съгражданите си!
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » съб яну 31, 2015 3:14 pm

Ника, може и да бъркам, но струва ми се, че Тодор имаше предвид обръщението и на самите журналисти в репортажа, където отец Божидар беше наречен не просто "попа", но дори и "бунтовния поп". Не знам дали може това да бъде счетено за маловажно, по-скоро е показателно за нихилистичното и дори вулгарно настроение по отношение на Църквата, което цари в "православна България".
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб яну 31, 2015 3:22 pm

Народа като цяло е ясен: топлохладен. Какъвто народа, такъв и клира. В сравнение с други народи: някакви монаси, някакви епископи, переодични скандали.
Казуса има и друга гледна точка. Въпросния отец, "невиждайки": Патриарха + шарли-тата... ще му се наложи да си зададе въпроса:

1. Административната власт е духовна власт, щом изпълнява каноните = :?:
2. Ако не ги изпълнява, духовна власт, власт ли е или само администрация, към която живеешите по дух (имат/нямат) задължение... :idea:

От това, каква подкрепа ще получи, ще зависи и доколко ребром ще са поставените въпроси.

П.п.: Ако народа получи подкрепа за суеверието си, то се защитава "бизнеса". А симонията (продажбата на даровете на Св. Дух) е единствения грях, за който може да се налага многократно наказание....
Последна промяна от Next на съб яну 31, 2015 3:24 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 31, 2015 3:23 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 31, 2015 3:25 pm

Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » съб яну 31, 2015 3:52 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 31, 2015 6:36 pm

prokimen
Потребител

Re: православната църковна иерархия и въпросът за душеспасен

Мнениеот prokimen » съб яну 31, 2015 6:46 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср фев 04, 2015 12:00 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет фев 05, 2015 9:51 am

Господин Прокимен,
Не зная от колко време не сте в татковината си, но българина днес е езичник, както никога досега. Много е трудно да се излезе на глава с него и няма да се разминем само с потоотделение.
Горкия отец е публично унижен и за езическата публика, която консумира всичко, без критичен поглед, този репортаж, ще сложи кръст на бедния човек.
Но силен е Бог!
Била съм свидетел как попадия се кара да не шумят. Била съм свидетел, как чистачка се кара, да не палят от кандилото,защото пълнят олиото с восък. Мирянката, пък, някой и казал, че да палиш от кандило е най-свято.
Изобщо, да се правят забележки на хората си е нещо съвсем в реда на нещата.
Но това, което тези женуря създадоха си е направо - противно, просташко, долно и недостойно.
Ако им се тръгне по свирката на подобни персони, няма да са далеч манастирските празници с фолк-певици, надяждане и надпиване и буйни хора и музики - сред манастирската света обител.
Впрочем тези последните три ги имаме вече налице - в Гигинския манастир. Отчето - брокер знае народопсихологията ни и как да привлича повече посетители, чрез "тънки маркетингови ходове".
Впрочем даже закоравелите и всичко видели, журналистически сърца се объркаха и смутиха и написаха статии за гуляите в манастира.
И отчето - връзкар, познато с много телевизии имаше доскоро остър спор с Божидар Главев.
Ами дали няма пръст в тази работа?

Върни се в “пътят към храма”