Отец Божидар Главев и проблемът на същинското душеспасение

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
ortos
Потребител

Re: Отец Божидар Главев и проблемът на същинското душеспасен

Мнениеот ortos » пет фев 06, 2015 9:41 am

Веднъж авва Макарий Египетски тръгнал от скита към Нитрийската планина с един от своите ученици. Когато се приближавали към планината, преподобният казал на своя ученик.

- Върви малко пред мен.

Ученикът тръгнал пред преподобния и срещнал езически жрец, който бързо вървял насреща му и носел голяма греда. Като го видял, монахът завикал:

- Ей, демоне, чуваш ли ме! Къде отиваш?

Жрецът се спрял и така набил монаха, че той едва останал жив. Като взел захвърлената греда, жрецът продължил пътя си. След малко срещнал преподобния Макарий, който му казал:

- Спасявай се, трудолюбче, спасявай се.

Удивен от тези думи на преподобния, жрецът се спрял и го попитал:

- Какво добро видя у мен, че ме поздравяваш с такива думи?

- Виждам, че се трудиш - отговорил преподобният.

Тогава жрецът казал:

- Умилих се, отче, от твоите думи, защото виждам, че си Божий човек. Преди теб ме срещна друг монах, който ме наруга и аз го набих до смърт.

С тези думи жрецът паднал на колене и прегърнал нозете на преподобния, говорейки:

- Няма да те оставя, отче, докато не ме обърнеш в християнството и не ме направиш монах.

И тръгнал заедно със свети Макарий. Извървявайки не-много, те се приближили към мястото, където лежал набитият от жреца монах, и го намерели едва жив. Като го взели, те го донесли в църквата, която се намирала на Нитрийската планина. Живеещите там братя, виждайки заедно с преподобни Макарий езически жрец, много се изумили. След това, като го кръстили, го направили монах и заради него множество езичници се обърнали в християнството. А авва Макарий по този случай дал такова наставление:

- Злата дума - казал той - прави и добрите зли, а добрата дума и злите прави добри
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » пет фев 06, 2015 6:21 pm

Народа и по-просто го казал: Блага дума железни врата отваря.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб фев 07, 2015 11:55 am

А какво ще кажете за:
" Бог ще разпръсне костите на човекоугодника"
И:
"С цена сте купени. Не ставайте роби на човеци."
В днешните времена угодията на хората е издигната в култ. От тук и ювеналната юстиция, от тук и толерастията. Казано е, че в последните времена хората няма да търпят здравото учение и ще си поставят проповедници, които ще им приказват по техните страсти.
Така, че здравословна доза строгост си е направо необходима.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » съб фев 07, 2015 6:57 pm

Ама нали все пак в Църквата се спасяват човеците, а не дископотирите?

Какъв смисъл има да вилнееш в храма като глиган? Да не можеш на хората човешки да обясниш какво се очаква от тях... Да заградиш на децата спортната площадка и после да се оплакваш, че видите ли нямало кандидати за семинарията?!

Никой във форума не упреква свещеника, че не е прав. Просто не знае да се държи като свещеник, а се държи с хората като църковна бабичка.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб фев 07, 2015 8:29 pm

Как пък го решихте, че вилнее като глиган? Това дори обидените лели не го казаха. На едната и се обяснило, че със запалка не бива да се палят свещи, на втората, че сол за курбан не се опява.
Колкото до училището - редовно ритали топка в стената на църквата. Това добре ли е за едно дете? Поколение, което не уважава църквата, какво ще стане утре?
Какво искате от човека? Да се мазни на всички под ред, да пристъпя раболепно, кланяйки се и тогава да си каже прошението?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб фев 07, 2015 8:55 pm

Ника, лелките не играят роля, когато имаме 700 подписа, демек четвърт от населението на целия град, включително децата. Съмнявам се всички те да са енориаши - това би означавало да има завидно православно присъствие там в сравнение с другите региони на страната. Колкото до подозрението за участие на йеромонах Никанор, то е необоснована конспиративна теория, защото той имаше възражение срещу виртуалното му поведение, а тези хора - срещу реалното, но естествено никой не е идеален.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед фев 08, 2015 3:23 am

Напротив, смятам, че точно лелките са в центъра на това събитие. Хората с лекота слагат подпис, защото отношението към свещеника им е от безразлично, до раздразнително. Отчето си позволило, да им прави забележки. Хората се оказали самолюбиви и тънкообидни. Ей сега ще го научим къде зимуват раците. Къш оттука, искаме друг поп.
В нашето градче пък върлува попадия, която от 60 години обижда наред жените, че искали да и отнемат дяда попа. При това е неистово алчна и съдира по 10 кожи от гърба на човека за треби. И какво в крайна сметка? Жалби до Синода от 50 години. Отговор - ще си го търпите до живот.
Но извинявай, за две забележки и една правилно поставена ограда, да се разтърчиш да събираш подписи и да викаш телевизия си е нагло.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед фев 08, 2015 8:10 am

Всъщност, размишлявайки върху проблема, смятам, че разбирам как отеца си е навлякъл бесния гняв на града.
Още преди години Десислава Главева беше написала "Ода за курбана". От разказчето се разбираше, че двамата сериозно са се взели за делото да превъзпитават българина.
Само, че не са отчели колко твърдоглав може да бъде българина и да изпрати един пастир в нокаут, с железобетонната си глава.
Българина твърдо вярва, че курбана изпълнява множество функции. Нещо като мултикукър. Курбана изкупва греховете и дава здраве.
Можеш да си вършееш цяла година, да се караш, гневиш, пиеш, ходиш - дойде ли време за курбана - дай там 5 лева и въздъхни облекчено. Греховете ти са простени.
Знам един екстрасенс, който дава по 100 лева за курбан!
За курбана се идва задължително с компотени буркани с винтов капак, канчета или бакърчета. Пълни се за в къщи. И любезно се канят домашните: "Хапни си мама, хапни си....то за здраве."
Предполагам, че това е същинската ябълка на раздора. Това е причината и за многобройните подписи. А другите причини са просто така - да не се излагаме.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед фев 08, 2015 8:22 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед фев 08, 2015 6:49 pm

Върни се в “пътят към храма”