Пейте на нашия Бог, пейте! Пс. 46:7

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
prokimen
Потребител

Пейте на нашия Бог, пейте! Пс. 46:7

Мнениеот prokimen » пон дек 14, 2015 10:42 pm

След колебание в кой форумен раздел да публикувам този си постинг - за духовниците или за слушаната музика, реших, че ще да е най-подходящо в този именно.

Бих желал да се запозная с мненията на малкото форумни участници и многото читатели как гледат на участието на руския иеромонах Фотий Молчалов в това светско предаване.

Можем ли да го интерпретираме като своеобразна духовна мисия или с други думи казано - съвременен вид проповед и оригинално водителство към храма?

ven4e
Потребител

Re: Пейте на нашия Бог, пейте! Пс. 46:7

Мнениеот ven4e » вт дек 15, 2015 12:51 pm

Аз лично съм омерзена. Не мога да си представя свети Йоан Златоуст да проповядва по този начин, въпреки че е имал прекрасен глас, ако не се лъжа. Да създават духовно творчество да, но светски песни, при това в конкурс, дори мисълта за това е за изповед, а сигурно има благословение.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт дек 15, 2015 2:25 pm

Е, чак пък до такава степен ... "омерзена" , а да не говорим "дори мисълта за това е за изповед" , ами Вие сте напълно готова да засрамите и Христос и да хвърлите първа камък срещу блудницата.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 15, 2015 2:54 pm

Изпървом това е иеромонах. Второ водешия каза шоу. После има надпис V/S - сиреч състезание.
Не изгледах всичко, но това не е душеспасително занимание за иеромонаси.
А и не въждам ползата за никого... ни за миряни, ни за клир.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 9:20 pm

Преди време четох някои критични забележки в една дискусия, където бе упоменато, че отец иеромонахът имал нарочно благословение от своя архиерей. Иначе, за Русия би било немислимо подобно участие без благословение.

Вчера случайно попаднах на клипа и сещайки се за дискусията, реших да отворя темата за обмяна на мисли.

Аз съм склонен да приема някои участия на духовници, но в рамките на приемливото.

В случая съм малко смутен от избраните текстове и особено песента по текст от Пушкиновото стихотворение К К* (ерн).

Колкото до руски монашески участия, има и други, като претендиращият да бил духовник на Людмила Георгиевна Зикина - отец Х(Г)ермоген Еремеев -"Птица Тройка"

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 9:40 pm

prokimen
Потребител

Побег от славы: звезды, ставшие отшельниками

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 10:08 pm

В много интернетни дискусии бях срещал името и монашески фотографии на актрисата - инокиня Олга Гобзева, участваща във всевъзможни немонашески мероприятия. Отминавах информацията с подчертано безразличие до момента, когато открих в you tube едно от предаванията "Прямой эфир" с водещ Борис Корчевников - бивш актьор, практикуващ и искрено убеден християнин.

Темата на предазването беше "Побег от славы: звезды, ставшие отшельниками"

Настоятелно го препоръчвам. В това предавание открих и величието на Матушка Олга Гобзева. Нея я възприех като монахиня от край време и без никакъв светски оттенък. Иерусалимската "звезда" по-малко, макар и нейният подвиг да е голям.
prokimen
Потребител

Борис Корчевников за Великия пост

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 10:26 pm

prokimen
Потребител

Станислав Владимирович Михайлов

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 10:46 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт дек 15, 2015 10:49 pm

Това е и моето виждане по този въпрос Прокимен: Господ Иисус Христос ни даде пример като предпочете да бъде сред грешниците, а не сред книжниците и първосвещенници. Винаги съм се старал да не осъждам и да не презирам някого за плътските му, или други грехове, особено когато търси Бога. Е, веднъж по внушение на дявола този, когото не презрях ми се "отблагодари", като разпространи клеветата, че съм го подтикнал да изневери и се разведе въпреки, че на мен се представи за разведен. Бог да й прости всички прегрешения, влизам в положението на Ева, когато за да се оправдае каза: "Змията ме накара!"
prokimen
Потребител

Дмитрий Певцов - в моем лексиконе появилось слово «грех»

Мнениеот prokimen » вт дек 15, 2015 10:53 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср дек 16, 2015 1:14 pm

Не е същото, Прокимен. Едно е да си бил звезда и да се обърнеш (и дори да се замонашиш), а съвсем друго да си се отрекъл от света и да потърсиш славата, която никога дотогава не си имал. Проповедта никога не се е извършвала чрез естествени дарования, каквито са външността, гласът, интелектът и т.н, тя може само да бъде подпомагана от тях, но не за сметка на самото слово. В този смисъл дори изпълнението на игумена е неприемливо за мен, въпреки че не е в предаване за тълпата, а в "песнопения за душата", насочени към търсещи Бога хора. При бившите знаменитости връщането в света е епитимия за извършените съблазни - където преди са сеели зло, да посеят добро.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср дек 16, 2015 8:51 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет дек 17, 2015 1:08 am

Ако си припомним, че Отците са казали, че в последните времена монасите ще станат като миряните, би трябвало да приемем като фатална закономерност тези първи лястовички на отстъплението. Що се отнася до твърдението на Венче, че "проповедта никога не се е извършвала чрез естествени дарования" каквото е пеенето е неприемливо, защото тогава нямаше да има св. Йоан Кукузел, нямаше да има църковни певци и песнопения в най-важната проповед извършвана от Църквата по време на св. Литургия. Да ме простиш Венче, но тези неща малко приличат на това дето казваш многократно ежедневно "Отче наш", но да не даваш прошка, когато някой ти поиска.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет дек 17, 2015 2:09 am

Върни се в “пътят към храма”