манастири и монашество

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср мар 19, 2008 2:09 pm

:|

Не си ми чела предния пост и си плямпаш едно и също като стара развалена грамофонна плоча.

Тези думи не са мои, а на Св. Йоан Кронщадски. Но тебе те е страх да прочетеш, да не би да видиш истината, нали е по-добре да си стпиш в тъмнината.

Ето това пак са думи на същия човек, но съм сигурен, че и тях няма да прочетеш.

Оная вяра е истинска, която ежедневно и непрестанно изтребва в човека всегубителния грях, очиства го, освещава го, просвещава, обновява, оживява, укрепва го, а не оная, която произвежда вражда, преследване, изтезания, мъки (католическата), или която докарва до лъжемъдруване, до господство на покварения човешки разум над Божественото Откровение, до отхвърляне на йерархията, тайнствата, пастирите и почти всичко онова, което Дух Светии, действувал в Св. апостоли и Св. отци, е установил за нашето спасение(хилядите протестантски клонинги).

aktex, вие протестантите, си тълувате Библияат, на всеки както му е удобно и за това и има толккова много хиляди секти. намерих информация за твоите цитати от (Мат. 28:19-20). тях именно православната църква ги тълкува като заповед към апостолите и техните последователи - свещенниците, а ти по твое усмотрение ги тълкуваше като заповед към всички човеци. Такива примери с лопата да ги ринеш, ама нали ти си по-голяма от православната църква, та ние грешните, ще слушаме тебе, не църквата

:|
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср мар 19, 2008 2:26 pm

Ами да .... никъде не си споменал в поста си ,че тези думи не са твои.
Та и да не са твои. Който ги е писал си мисли , че само православни ще са спасени!

Не знам дали си запознат но и православната църква си има разклонения. Но за тях нищо не кзаваш нали :).

Когато не можеш да обориш мен или някой от съфорумците с думите си - обориги със Словото.

или оборвай ги с думи на базата на Словото.
Явно искаш да кажеш за тайството говорене на езици, което споменахме по рано. Ако това тайнство не е достъпно за всички - тогава нито едно тайнство не е достъпно.
Кое според теб прави това тайнство да не е достъпно за всички , а други да са достъпни? Кое в Словото те кара да мислиш така ?
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср мар 19, 2008 2:49 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср мар 19, 2008 3:05 pm

Явно говорим за 2 различни неща.
Аз мислих ,че пишеш за това как апостолите са проповядвали на различни езици.
Но и за другото ....
Друг е въпроса колко от ръкоположените свещенници стават изобщо за свещенници. И могат ли да опазят паството си и дали могат дори да ги умножат, или просто да го увеличат?!

След като казваш: за да имат същата сила - да проповядват вярното единствено Слово Божие

Защо някои свещенници нямат ни силата нито знанието?
Тук стои и въпроса с ръкополагането на някой човек в дадена длъжност.

св.апостоли->свещенниците->свещенниците->свещенницте...->свещенниците не виждам в думите ти - къде влизат монасите. Което според твоите думи тук - ние би трябвало да ги изключим и те няма смисъл да ходят по горите в манастира и да се правят на много духовни. След като "духовността" се предава само на свещенниците.

Едва ли знаеш кога нашия пастор е ръкоположен - но това е друга тема.

Трябва да си зададеш въпроса: Защо православната църква е толкова слаба, изнемощала и вече на края на силите си?
Дали Бог й е ударил шамар, от който не може да се съвземе или просто тя не Му е била угодна и през годините Той я е смачкал???
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » ср мар 19, 2008 3:32 pm

emotikon
Потребител

Мнениеот emotikon » ср мар 19, 2008 3:44 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср мар 19, 2008 4:03 pm

emotikon
Потребител

Мнениеот emotikon » ср мар 19, 2008 4:22 pm

aktex, не разбрах само защо мислиш че Църквата щом е "слаба" значи не е угодна на Бог. А за край на силите е рано да говориш. Пък и кой каза, че Църквата трябва да е силна? Даже май точно обратното се говори за последните времена а именно че вярата ще отслабне и т.н.
Flox
Потребител

Re: манастири и монашество

Мнениеот Flox » пон яну 11, 2016 9:46 am

Търсих тема за монашеството и затова тук ще споделя това, което ме вълнува от доста време. Тази сутрин прочетох една хубава новина - за подстрижението на нов монах в Поморийския манастир. Но, както обикновено всъщност, съобщението за събитието беше "озарено" от примера колко много са монасите в съседните на България православни държави и колко малко са те у нас. Кажете ми, приятели, тайна ли е за някого малкият брой монаси и монахини у нас? Не. Знаем и причините за това (признавам, че за мен 45 години социалистическа власт не са основна причина, може и да греша). Учудва ме следното: защо тези, които посочват ниския брой монашестващи, не са станали монаси? И дали призовават за това своите деца и близки въобще? Не е ли твърде лесно да даваш съвети и нареждания, които самият ти не можеш да изпълниш? Просто е наистина да се каже - у нас няма монаси, а кой трябва да стане монах - някой друг, разбира се, но не и аз - аз ще уча, ще си намеря хубава работа, ще пътувам, ще създам семейство, ще се радвам на деца, след време ще се надявам те да ме дарят с внучета, а защо пък да не дочакам и правнуци?! В същото време ще критикувам лошото състояние на Църквата и ще отбелязвам, че тия младите не искат да стават монаси.
Срещала съм и следното сравнение - у нас колко са празни манастирите, а в Русия има 10 000 монаси. Ама че в Русия сигурно са 100 млн. не се взема под внимание. Признавам, че това малко ме дразни. А и смятам, че човек не бива да става монах, само за да попълва бройки. Вярно, че у нас монасите са малко, но си мисля, че Господ Бог винаги призовава достойните за такова служение, защото то наистина не е за всеки.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » пон яну 11, 2016 1:56 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт яну 12, 2016 6:39 am

Много правилно отбеляза един руски монах, в студиото на "Вяра и общество", този руски монах беше от Света гора.
Той каза, че днешните манастири са по-скоро трудови лагери с лек привкус на православие.
Бих добавила - със скучаещи хора, жадни за разкази, жадни за дарителства, жадни при тях да се залепят най-качественото, най-учените, най-големите работари, които да им обгрижат нуждите от сладка раздумка и градинарска/домашна/ готварска работа.
Flox
Потребител

Мнениеот Flox » вт яну 12, 2016 9:27 am

Благодаря за отговорите ви. Простете наивните ми разсъждения! Предполагам, че във форума има доста монаси и бих се радвала да разбера какво е тяхното мнение по въпроса.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб ное 26, 2016 10:22 pm

Тези дни се изкуших да надникна по-задълбочено в сферата на фейсбук. Любопитно ми е какво вълнува хората, жертващи толкова много време за този вид общуване.

Най-голямото ми откритие беше от старостилния манастир в Копиловци или от братството на отец Касиян.

До мен са достигали твърде странни новини за отец Касиян, когото нямам чест да познавам лично, освен няколкократни виждания в някогашната Духовна академия. Бях си изградил крайно отрицателно мнение за духовността на о. Касиян, което ще трябва с времето да коригирам.

Първо, впечатли ме фактът, че човек от неговото братство участва много активно в сферата на ФБ.

Второ, при все различията в нашите възгледи, признавам, че ми стана приятно да открия млад духовник с ниво на духовна грамотност и без никакви нюанси на превземки.

Трето, върхът на голямата ми изненада е откритието, че братството в Копиловци предава свои богослужения в реално време, ако правилно съм разбрал.

До този момент съм имал вътрешното убеждение, че църковната юрисдикция на дядо Фотий е най-мощната сред българското старостилие. Преимуществото е наследеният от приснопаметната игумения Серафима Ливен манастир "Покров Богородичен". Склонен съм да мисля, че без този манастир, дядо Фотий не би бил това, което е в момента. Затова и в събеседвания с представители на други старостилни течения в България съм подчертавал, че колкото и еклезиологията на митрополит Киприан да е еретична, изобличаването ще е глас в пустиня, тъй като няма сила, която би могла да се пребори с мощната структура на дядо Фотий.

FACEBOOK промени виждането ми от няколко дни. С всичката ми резервираност към духовните възпитателни методи на отец Касиян, с всичката ми критичност към него, трябва да му се отдаде дължимата чест на оглавител на най-живото старостилно движение в България.

Впечатлен съм не само от предаваните възкресни богослужения в реално време.

Предполагам, че няма сгреша ако дръзна да оглася мисълта си, че за момента, най-живият и деен манастир ще да е този на отец Касиян. Друг въпрос е доколко живите предавания на богослуженията и самата дейност биха могли да са от полза. Не правя реклама, защото не споделям вижданията на о. Касиян, но не мога да не споделя възторга си от новото и най-неочаквано откритие.

Любопитно ми е да узная колко богомолци се събират в манастирския храм на празнично богослужение. Несъмнено, катедралата на дядо Фотий държи първенството по своята внушителност и вместителност, но отново заслугата е на някогашното наследство на приснопаметната матушка Серафима. При все многото енории и свещеници под омофора на втория старостилен митрополит (Фотий и Христофор Събев), по всичко изглежда, че о. Касиян остава ненадминат в своята плодоносна дейност.

Нямам представа кой им е съвътникът по комуникация, но едва ли толкова много публикации и филмови кадри за друг манастир в България като за този в с. Копиловци.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед ное 27, 2016 12:37 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед ное 27, 2016 7:23 pm

Върни се в “пътят към храма”