Трябва ли понякога да вярваме на сънищата?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Зограф
Модератор

Re: Трябва ли понякога да вярваме на сънищата?

Мнениеот Зограф » съб май 23, 2009 4:02 pm

Възлюбени братя и сестри,
Нашият Господ и създател на всичко видимо и невидимо е създал тези два свята коренно различни, но все пак има една граница на съприкосновение между тях Това е граница която не само ги разделя, но и свързва. В самите нас сънят се явява тази граница, защото нашия живот е едно редуване на живот в реалния материален свят и живот в невидимото. Наред с това, съществуват моменти- макар и почти мигновения, когато тези два свята се докосват и ние се удостояваме да зърнем /"сега виждаме смътно като в огледало"/ разкъсването на завесата на зримото и в съзнанието ни да нахлуе полъха на незримото - отвъдното. Сънят според мен е най-простата елементарна степен на живот в невидимото. Но колкото и първичен да е сънят той пренася човешката душа и внушава и у най-грубите материалисти предусещането за съществуването на нещо друго, което съществува извън това, което приемаме
за живот. Всички знаете, че на границата между съня и бодърстването, при преминаване на междинната област, душата е заобиколена от съновидения. Тук наистина имаме една смесица от транспозиция на дневното съзнание с преход от една сфера от живота на душата ни в света на подсъзнанието и смесица от нашето минало. Това излизане от време-пространствения континиум от народа се събрало в поговорката : Малко спал,- много видял!! Това е сбитата форма на сгъстеноста на образите, когато за кратко като земно време сън, могат да се преживеят, часове дни и даже месеци. Между другото времето може да бъде миг, насочен от бъдещето към миналото, от следствията към причините. Така си обяснявам съня на Менделеев, които видял на сън знаменитата си таблица на химичните елементи. Вие как мислите???
Потребителски аватар
adelalunda
Потребител

Мнениеот adelalunda » съб май 23, 2009 9:19 pm

Нали в Библията е писано - И старците ви ще сънуват сънища - не го предавам точно, защото не го помня в детайли!
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед май 24, 2009 1:46 pm

Има толкова случаи, когато човек много иска да разбере дадено нещо, и "проникновението", "озаряването" (както искате, го наричайте) идва точно, докато спи. Дали идва от Бог, от Космическия разум, от подсъзнанието (което пък го "доставя" от предните), все тая. Затова и в литературата по въпроса се препоръчва човек да мисли за даденото нещо (молба към Бог, искане от Разума и т.н.) точно преди заспиване (с него да си ляга), та някоя нощ да го получи. Човекът се събужда сутринта и вече знае отговора на въпроса си.
Много велики открития са станали така.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед май 24, 2009 3:34 pm

Все по често ми се случва прословутото "Deja vu" :think:
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед май 24, 2009 6:39 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 24, 2009 11:44 pm

Моля да ме извините, ако съм създал у някого мнение, че се опитвам да се отдалеча от светоотеческото разбиране, че трябва да сме крайно резервирани към сънищата. В подкрепа на гореказаното ще доразвия мнението си: Безспорен факт е че 99% от сънищата в живота на всеки от нас, са предизвикани от някаква външна причина, а по-точно казано, са по повод на едно или друго външно обстоятелство. Такава първопричина може да бъде както някакъв шум или звук, като счупена чаша, или попаднала върху лицето ни някаква внезапна светлина, или някаква остра миризма. Всичко изброено и още много други неща могат да станат първопричина за сънища плод на развихрена фантазия предизвикана от външен дразнител. Тук се корени първопричината за всеобщото мнение и посевместно наложилия се възглед за сънищата, като нещо празно недостойно за анализ и размисъл. Например ако сънуваме, че някой стреля, а в същото време някой силно е затворил вратата, няма съмнение, че събитието в съня е отзвук на будното ухо, но изкривено препредадено на спящото ухо. По същия начин ако сънуваме, че сме в градина с благоуханни цветя, тогава когато са ни поднесли флаконче с парфюм под спящия нос, нещата са напълно ясни и обясними. Но макар и рядко нещата не са поставени по този начин и когато няколко часа след като сме се събудили, вече на живо станете свидетел на стрелба, нещата не могат да се обяснят само с тряснатата врата и чистата "случайност" да станете свидетел на стрелбата, защото за нас като християни съществува аксиомата, че случайности няма Да, има случаи когато ставаме свидетели на реално събитие по своята същност, което носи в себе си заряда на прехода от едната сфера на нашето съществуване /реалния свят/ и другата сфера на нашия живот в света на сънищата и нематериалното. Следователно съновидението може да възникне във възвишения свят - предизвикано и като символ на земния, и после ставайки свидетели на стрелбата в земния свят - символ на възвишения като ликове и духовни образи от света на "идеята". Следователно "вещите сънища" /пророческите/ са резултат от един мощен тласък към нашето същество, когато в съзнанието ни едновременно присъстват двата бряга на живота и когато в състоянието на "замъгленост" ние не владеем способността и силата самостоятелно да се потопим в единия или другия свят.
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » вт май 26, 2009 7:00 pm

Абе айде стига с тия сънища бе
Вие наяве можете да се оправяте и да осмисляте живота си, а се криете зад сънищата?!
ltzb

Мнениеот ltzb » пон юли 06, 2009 5:26 pm

Здравейте,
имам регистрация, но проследявах темите като "читател". От много време ме интересува тази тема и най-накрая събрах смелост да споделя. От дълги години имам проблем с който не мога да се преборя /от части е свързан със здравословно състояние/. Дълго време се молих. Накрая сънувах сън , че да се реши този проблем трябва да отида в черквата "Св. Марина" в Пловдив/пропуснах да кажа че съм от Северозападна България и до този момент само ведъж бях виждала черквата през живота си, но не успях да вляза защото тогава беше в ремонт./ Дълго се лутах в съня си и накрая я открих. Но най-интересното беше, че сънувах самата черква като скална т.е. много малка и издълбана в скала, въпреки че храма в гр. Пловдив е голям и величествен. Преди един месец попаднах на жена, народен лечител от Северозападна България, която ме увери, че може да ми помогне за решаване на проблема. Най- интересното е че жената се казва Маринка и е кръстена в черквата "Св. Марина" в гр. Пловдив преди много години т.е. преди да я реставрират. Сега искренно се моля проблема ми да бъде решен и че Св. Марина ще чуе молбите ми.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » чет юли 09, 2009 11:07 am

Съветвам те да се откажеш от помощта на народната лечителка ако е тип врачка, ясновидка или нещо подобно. За проблема си по-добре се довери на някой православен свещеник, говори с него да ти чете молитва за здраве. В трите най-големи български манастира се смята, че има чудотворни икони, ако имаш възможност отиди и се помоли на някоя от тях, но от личен опит те съветвам да се откажеш от помощта на народната лечителка. Не че няма да ти помогне. Ще ти помогне, но народните лечители ползват помощта на нечисти сили и след това тази помощ ще ти излезе през носа, казвам ти това от личен опит. Аз съм ползвал помощта на народни лечители няколко пъти и наистина помагаха за съответния проблем, но след това винаги се появяваше и нещо друго. Просто потърси помощ за проблема си в Православната Църква. Това е моят съвет. Не се подлъгвай от съвпадението в съня ти. Всъщност зависи какво имаш предвид под народен лечител...

П.С. Ако си в София може да отидеш и в Руската църква, там много вярващи оставят свои молитвени писма именно за решаването на проблеми като твоя
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пон юли 13, 2009 11:02 am

Аз като малък имах проблем с очите, много висок диоптър и къде ли не ходихме, по лечителки, гледачки, какви ли не глупости не измисляха, но нищо и така 10-12 години, накрая една офталмоложка(очен лекар) ми каза, защо не отидеш в клиниката на доц.Митов във Варна? Така вече 4 години съм с перфектно зрение. Слава Богу. А все пак ставаше въпрос за 10 и 12 диоптъра на едното и другото око. За такова лечение мога да кажа, че е от Бога, няма нищо общо с нечистита сила, единственото нечисто бях аз. Поздрави
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон юли 13, 2009 7:59 pm

Върни се в “пътят към храма”