Трябва ли понякога да вярваме на сънищата?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Петрова
Потребител

Мнениеот Петрова » нед май 11, 2008 7:53 pm

frozen
Потребител

Re: Трябва ли понякога да вярваме на сънищата?

Мнениеот frozen » нед мар 29, 2009 6:16 pm

Аз днес много интересен сън сънувах.
Сутринта се причастих,а след обяда легнах да си подремна.
Сънувах,че аз и още хора-някои ги познавам(православни),други непознати,сме в една къщичка в планината.
Аз седя вътре и се опитвам да сготвя нещо,защото едно момиче ми поръча.
По едно време се усеща трус.Хората вътре започват да се чудят какво става,а аз отговарям"Спокойно,и друг път е ставало така".Но трусът се повтаря няколко пъти,и аз се притесних и излязох да се спасявам,защото къщата почна да се люлее.При което виждам няколко конника да се приближават.Аз отивам при един йеромонах и му казвам какво се случва навън.Той отговаря"Още е рано за конете,но ти излез и ме последвай".Аз оседлах един кон и в съня си осъзнавах,че досега никога не се е случвало и започнах несгурна да яздя след отеца.Усещах агресията у другите конници(които се бяха умножили),но някак си ме подминаваха и не ме забелязваха.Но изведнъж изгубих отеца от погледа си и се почувствах загубена,започнах да викам "Отчее,Отчее" и така се събудих.
Иван Калев
Потребител

Мнениеот Иван Калев » нед мар 29, 2009 6:40 pm

Свети Йоан Лествичник, чиято памет днес празнуваме, в тази неделя казва, че който вярва на сънища и се ръководи от тях прилича на човек, който гони сянката си!
В данения случай е възможно Бог да е призовал тези хора точно в този храм. Затова е най-добре да не се обръща внимание на сънищата. Една монахиня е казвала на свое духовна чадо сутрин след какъвто и да е сън да казваме: "Всяко зло за добро" и да го забравим.
От това, което съм чел, най-добре е ако сънищата натрапчиво се повтарят, да ни се четат Василиеви молитви под ръковадството на изповедника. Тъй като сега е много човек да намери изповедник, който да го ръководи правилно в духовния живот, Бог чрез свети Симеон ни е дал молитвата, с която да изпросваме опитния духовен отец!
http://pravoslavieto.com/molitvoslov/mo ... n_otec.htm
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » пон май 04, 2009 11:11 pm

Като видях темата не издържах на изкушението и ще споделя едим мой сън. Преди 4 години седмица преди изпита по биохимия, бях доста непрегнат ,нервен и т.н. и сънувах че го вземам с 5. И какво стана в действителност ами взех го със 5. :)
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт май 05, 2009 9:49 am

И аз съм имала такива сънища - и кво - чудо на чудесата.. :? Тогава, признавам си, се впечатлих. Па кат` си помисля и сега бих се впечатлила леко, но и така да е, не лежа на това ухо.. Човек трябва да се пази от внушението на сънищата... :think:
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт май 05, 2009 2:49 pm

Да не си помислихте, че вярвам в сънища :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: . Но мисля, че е нормално човек когато е разтревожен от нещо да сънува. Ако лежах на един гол сън щях ли да си взема изпита? :) .
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт май 05, 2009 5:05 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт май 05, 2009 8:13 pm

Тръпки ме побиха, Каси!...
Потребителски аватар
paladium
Потребител

Мнениеот paladium » вт май 05, 2009 9:16 pm

Kassie това с махалото не е за всеки и се радвам, че си го осъзнала.
Такива неща не трябва да се използват за щяло и нещяло. Защото макар и да не го осъзнаваш ставаш смешен като го използваш за не особено рационални неща. Но за търсене на вода колкото и невероятно да звучи става.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср май 06, 2009 1:32 am

Paladium, човек не може да използва тези сили за свои цели и да флиртува безопасно с тях... За радиестезия, за гадаене или за каквото и да е друго... Не може... Как да опиша зависимостта и духовната безчувственост, възникваща от подобни действия? Как да опиша опасността? Благодаря на Бог, че ме е опазил в невежеството и глупостта ми...

Мария, да добавя ли още малко хорър, тъкмо е по темата?:
Сънищата понякога изглеждат невероятно изживяване... възможност за алтернативен живот... за приключения, които човек не може да си позволи... за превъплъщаване в супер-човек с познания и способности над човешките... за (режисьорска или друга) власт... истински екстаз за развинтеното въображение... Кой не се е събуждал щастлив от някой красив сън с желанието да го продължи още? Е, някои наистина могат да продължават и създават сънищата си... Наричат го осъзнато, будно сънуване, в което човек осъзнава себе си в съня си и може до известна степен да го управлява, задавайки място, обстановка, способности (летене например), дейности, сънни хора или други същества, с които да общува... очарователното е, че винаги част от нещата се случват неконтролирано, това задава и тръпката... важното е да имаш нещо, върху което да се фокусираш, за да не заспиш, а да оставаш буден - обикновено в съответната "литература" знаещите препоръчват да се поглеждат ръцете или друга някаква обичайна опорна точка...
Като любопитен идиот и аз бях изкушена от будното сънуване... сама го изпробвах, с помощта на съответните книги ... и го упражнявах толкова усърдно, че исках да спя, да спя, ако може денонощно, толкова ми беше харесала виртуалната реалност... няма болка, няма тревоги, никой не ти противоречи, ти си господ(ар) на всичко... Имаше странични ефекти - от рода на това, че ушите ми бучаха и тялото ми бе вдървено като труп през цялото време на будното сънуване, и се събуждах с усилия и напрягане на волята, за да помръдна поне един мускул... Или, че сънищата свършваха по един и същ начин каквото и да задавах преди това... Но като цяло бях един щастлив дрогиран заек... докато не се случи нещо...
Не помня дали е имало нещо необичайно в началото, влязох в съня, летях нанякъде, преживявах разни неща, докато не се почувствах повлечена от нещо, към няколко реални същества, които ме викаха-крещейки (вътрешно някак се усеща нереалността на измислените сънувани герои и като контраст реалността на тези същества)... Тези същества в тъмния спектър като цвят извикаха невероятен ужас у мен... Не знаех кои са и с какво толкова ме ужасиха, не знаех какво искат от мен, не разбирах какво крещят, а се приближавах към тях неумолимо... Не можех да се фокусирам върху ръцете си или върху каквото и да е, за да се събудя, не можех да се помръдна, бях като парализирана... помислих си, че няма да се събудя повече...
Тогава в ума ми се появи една молитва - на църковнославянски. По онова време въобще не знаех молитви, нито се молех (не смея да определя дали и колко вярваща съм била...), но тази я бях научила, просто защото ми беше харесало звучението й на църковнославянски ... като художествено произведение... Возбранной Воеводе... Започнах да се моля с нея на св. Богородица за помощ... Притеглянето спря и се събудих...

Излишно е да казвам, че оттогава не съм опитвала подобни преживявания... Но те оставят лошо наследство...

Писах това само, защото може да е полезно за някого...

Сега, като гледам от дистанцията на времето, си мисля, че е чудо, че изобщо съм жива и пиша тук след всички експерименти, които съм правила... :oops: Благословен еси, Христе Боже наш, Иже премудры ловцы явлей, низпослав им Духа Святаго, и теми уловлей вселенную, Человеколюбче, слава Тебе.
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » ср май 06, 2009 1:50 pm

Kasi, съвсем определено лабилните натури не трябва да се занимават с това.

От житията на светците е ясно, че светците и пророците винаги са напълно интегрирани личности, които усещат Божието присъствие и смисъла на реалността.

За всички лабилни натури (90% от хората) е противопоказно да се занимават с такива неща!
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » съб май 09, 2009 10:55 am

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб май 09, 2009 11:18 am

Марче, тя е преведена в линка, който даваш ;)

На Теб, върховна Военачалнице, ние, избавените от беди недостойни Твои раби, Богородице, победна и благодарствена песен Ти възпяваме. А Ти, Притежателко на непобедима сила, освобождавай ни и занапред от всякакви несгоди, за да викаме към Теб: Радвай се, Невесто Неневестна!
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » съб май 09, 2009 12:05 pm

КойтУ нЕма време и на диагонал минава текста тъй :oops: :oops: :)
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед май 10, 2009 1:02 am

Тя е част от вечерните молитви - след тази към ангела-пазител...

Върни се в “пътят към храма”