На какъв език да се служи в храма ?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата

Анкетата завърши на вт юни 17, 2008 7:38 pm

9
56%
7
44%

Общо гласове: 16
sandi
Потребител

На какъв език да се служи в храма ?

Мнениеот sandi » нед май 18, 2008 7:38 pm

Savi
Потребител

Мнениеот Savi » нед май 18, 2008 7:54 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед май 18, 2008 8:13 pm

Прося, не бъркайте службата, с проповедта,
любезни.

Прося!

Ако църквата приклякваше на сека една светска приумица,
отдавна да бе се превърнала в Билла, Кауфланд ....,
... и секаква друга комерческа сергия.

Днес пищите срещу черковно-славянското,
утре ще пискуните срещу българския и ще щете, да е на английски, френски, иврит, суахили ...

Сопрете се, бре.

++++++++

P.S.
Умишлено ви спестявам справедливи упреци,
щото, направо озверявам като чуя Сульо и Пульо, никак нестъпяли в храма като богомолци и въцърковени,
да предлагат разни светски измишльотини, с мнима полза ...

Не ви знам,
но да си знаете, че в този случай ние наливаме вода право в мелницата на лукаваго:
вие - с вашето безсмислено СВЕТСКИ-СУЕТНО предложение,
а аз - с моят сечен ответ към вас :oops: :oops: :oops:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед май 18, 2008 9:05 pm

Твърдо съм за църковнославянския. По-скоро бих заговорила на английски в ежедневието, отколкото да премахнат църковнославянския в храма. Да не говорим колко трудности ще създаде превода на толкова богослужебни текстове, както и нагласянето им към подходяща нова музика, която да бъде съставена своевременно. А и как ще се преведе например думата огласени на разбираем български, по-точно ежедневен, защото май това се има предвид в случая? Може да направим и крачка по-напред, като направим текстовете достъпни не само за ума, но и за сърцето, като вместо :Огласени, излезте! се казва:Огласени, чупката! Който го мързи да научи църковнославянски, нека се смирява за мързела си, а не да обвинява Църквата в неразбираемост. Накрая ще вкарам малко психология, доколкото съм запозната: езикът влияе на човешкото мислене повече, отколкото подозираме и понякога дори само една дума може да ни подтикне или спре за някое действие, неслучайно е казано, че ще отговаряме за всяко слово.
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » нед май 18, 2008 11:52 pm

dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пон май 19, 2008 12:21 am

angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » пон май 19, 2008 1:41 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон май 19, 2008 3:17 pm

Доколкото знам, папистката триезична ерес е била с цел чрез приобщаване към Западната църква да се постигне политическо господство над новопокръстените народи. Когато княз Ростислав извиква светите братя на моравската мисия, за да прецени дали към Източната или Западната църква да се присъедини, християнството е било почти непознато, т.е. ако не бяха светите братя, изборът между двете патриаршии би бил направен без разум, за този случай се отнасят петте разбрани думи на Павел. В момента няма нужда от катехизиране, сигурно по всички краища на земята са чували за Христос, а по нашите ширини е широко достъпно познаването на Православната вяра в тънкости - имаме храмове, книжарници, интернет - там всичко си е написано на чист и достъпен български, т.е. за който иска да научи, има откъде. Остава само да отидем в храма, където е свято място и би трябвало да се служи на свят език, който не е осквернен от лъжа или ругатня, той е артефакт, но може да се превърне и в чудотворен - там, където умът не е достатъчен, идва Божията намеса...
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон май 19, 2008 3:31 pm

....
Последна промяна от whoami на нед ное 02, 2008 11:16 pm, променено общо 1 път.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон май 19, 2008 7:02 pm

.

Вече има преведени песнопения на съвременен Български език !

Който иска може да си закупи някоя книжка. Стига да желае !
Е и да има певчески възможности де ! :lol:

Ето аз си купих тази "Литургия" . която е преведена на Български език .

Нотите са и "източни", и "западни" !

Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » пон май 19, 2008 10:12 pm

Не съм я виждала тази книжка ,но все си мисля ,че извивките / украшенията/ при невменото пеене не могат да се докарат при западното.
angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » пон май 19, 2008 10:30 pm

angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » пон май 19, 2008 10:37 pm

Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » пон май 19, 2008 10:47 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон май 19, 2008 11:40 pm

Г-н Ангелчо, аз също не съм "проговорила" църковнославянски свише, а съм си купувала книжки и стъпка по стъпка съм научила някои молитви, други съм чувала в храма, а Евангелието в момента чета само на църковнославянски - по-близо ми е до душата, не налагам на никого моето мнение. Разбира се, че всички лъжат и псуват, но някои, а именно християните, се разкайват за това. Нашият език е свещен, доколкото е на нашите деди, доколкото е един от факторите, превърнали групата хора по нашите земи в нация, доколкото на него сме проговорили първите си бебешки думи - като такъв той е в сърцето ми и завинаги ще остане. Но това си остава в сферата на профанното, в периферията на живота ми - в областта на свещеното за мен той няма и не може да има място, освен когато изговарям молитви със свои думи. По повод заповедта "Идете...", за мен в днешно време "отиването" съвсем не е както сектантите с книжка в ръка и раница на гърба посещават хорските домове - в днешно време "идете" значи да се направи достъпно Словото именно чрез материални източници, каквито изброих. Пак за днешното време повече от всеки др път се отнася притчата за сеяча - колкото и да се сее в душите на някои хора, те си остават неспособни да запазят чутото в сърцето си, а напротив, тези, които сами търсят, убедена съм, че на някакъв етап са способни да разберат истината дори и без проповедник, т.е. трябва да узреем за Словото, трябва първо да бъдем хранени с мляко, а не с твърда храна... - Никой не може да дойде при Мен, ако не го привлече Отец...И обратното също важи - Бог помага, но в кошара не вкарва...Пак казвам, не ангажирам никого с мнението си, може би защото то не е плод на очевидност, но моето разсъждение относно църковноскавянския се основава на думите: Бог се яви в плът - свещеното присъства сред нас тук на земята и както пред всяка икона бихме могли да бъдем чути от Бога, ако се молим с вяра, но на чудотворните икони е дадена по-голяма благодат, така и за езика смятам, че по-бързо Господ ще ни чуе именно ако употребяваме тези думи, чрез които дедите ни са достигали до Бог в молитва и са Му служили с дух и истина.

Върни се в “пътят към храма”