Постни манджи

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Постни манджи

Мнениеот Ника » пон окт 31, 2011 5:42 pm

Люби, никой дебелак (като мен), няма да го пуснат на пистата, да бяга 5 километра лек крос. Резултата може да е и летален.
Докато за един футболист е съвсем нормално да загрява с 7 километра на ден. При това, не чувства почти никакво усилие.
Един здравомислещ свещеник, никога не би ти препоръчал строг пост. Резултата може да е опасен. Или да не успееш и да си кажеш:"От мен нищо не става. Християнството е твърде трудно за мен." Или пък да си някой злояд веган и да си кажеш:"Леле, аз съм била голяма работа."
А Християнството е преди всичко любов към Бог и ближния.
Някакъв подвижник(много аскетичен молитвеник), му било дадено да вижда демоните. Те казвали-"Ти се храниш веднъж на 2 дни-ние въобще не ядем. Ти спиш по 3 часа. Ние въобще не спим."
Но демонът никога не е бил добър и никога няма да бъде, защото не обича Бога и няма смирение.
Той обича да отчайва, да се хвали. Един християнин, ако открие подобни мисли, в ушите си, трябва да ги пъди на часа. И да не забравяме, че всичко добро ни е дадено от Бог.

Един руски свещеник разказва забавен случай, от своята служба. Идва една енориашка и казва:
Отче, хапнах белтък, няма да вземам причастие, недостойна съм. Свещеника и казал:
"Е, чудесно. До сега понеже много достойна, а сега си недостойна, имаш пълното право да се причастиш."
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 5:49 pm

Eleazar_Levi, в отговор ще цитирам една много интересна и полезна малка книжка - "Църковният пост: Апостолско поучение", авт. Архимандрит Симеон Кутса, София, 1999 г.

"Постепенно постът приема нов облик: отказ от определен вид храни - месо, млечни продукти, яйца, риба и олио. Неконсумацията на този вид храни довежда до умъртвяване на страстите." (стр. 4)

В същата книжка е пояснено (въпреки че точно в момента не успях да открия цитата), че маслините са скромна постна храна, докато с олио и зехтин могат да се пригтвят чудесни сладкиши и питателни ястия, които изкушават духа и тялото.
Само си представи - купичка маслини, а до нея подканяща шоколадова торта с черешка на върха :)

Впрочем същата логика се прилага и спрямо рибата и хайвера.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 5:58 pm

Ето една мнооооого вкусна салата

Играчка е правенето и, със нея ще изпитате нервите на съпругите си :mrgreen:
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 6:00 pm

Ника, честно казано, не съм обмисляла сериозно възможността да спазвам строг пост - не се имам за по-католик от папата, както отбелязваш и ти :)

Все пак съм решила тази година да постя до Коледа, та се зачетох в разни книжки по въпроса. Този въпрос нямаше как да не де изникне в главата ми.

А ти все пак е добре да спортуваш от време на време, макар и не по 7 км на ден ;)
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 6:03 pm

Последна промяна от MacIlian на пон окт 31, 2011 7:43 pm, променено общо 1 път.
Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 6:16 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 6:25 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 6:53 pm

1) По въпроса за салата вече ти отговорих - олио и зехтин както за салата, се използват и за приготвяне на къде-къде по-разкошни ястия. Затова са забранени.

2) Тази забрана важи само за най-строгия вид пост (в християнството постът има няколко нива). Този пост изключва и консумацията на морски дарове, така че сравнението между салатата със зехтин и ястие с морски дарове е неуместна. Тяхната консумация е разрешена само в най-лекия вариант на поста, който не забранява олио или зехтин. На следващото ниво се изключват морските дарове, като не се забранява олио или зехтин. Те се забраняват само при най-строг пост (повтарям), който обикновено не се практикува от миряните.

3) От личен опит говоря - досега либидото ми никога не е било възбудено от консумацията на морски дарове. За да ме убедиш в това им свойство, ще трябва да поднесеш сериозни научни доказателства.

4) Има много продължителни пости в календара и либидото така или иначе се явява проблем. Ние постим именно за да превъзмогнем плътското в себе си. Но обикновено когато седнем на масата, лакомията се оказва къде-къде по-голям проблем от либидото :) А то си остава активно нон-стоп, ако се опитаме да спазваме въздържание поне една седмица :)
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 7:10 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 7:29 pm

Eleazar_Levi, явно категорично отказвате да проумеете какво се опитвам да Ви кажа.

1) Много продукти се използват за приготвянето на "разкошни" ястия, но без мазнина нищо не става! Нито сладкиш, нито каквато и да било друга манджа. Поне аз не се сещам (с този въпрос беше свързан първият ми пост по темата). Дори в супите се слага растителна мазнина, да не говорим за печива и пържене.

2) Докато се хващате за думата, никога няма да вникнете в същността на нещата. Използвала съм шоколадовата торта за пример, защото това беше най-вкусното нещо, което ми дойде на ума. Разбира се, че не бих сложила зехтин в сладкиш. Но олио трябва да се сложи. А каква е разликата между зехтина и олиото от теологична гледна точка - и двете са растителни мазнини.

3) По въпроса за морските дарове - яла съм и салати, и какво ли не :) Обичам да експериментирам с вкусовете. Но освен любопитство, никаква друга възбуда не съм усещала :)

4) Половото въздържание е част от възбраните, които се налагат по време на поста, който впрочем е повече духовно, отколкото физическо преживяване. Видях специална тема по този въпрос тук, а подробна информация има и в православието.ком.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 7:40 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 8:02 pm

Чудесни снимки! Разбира се, те променят много неща, но само от психологична гледна точка :) Снимките винаги представят нещата някак си по-добри (в случая - по-апетитни) отколкото те са в реалност. Истината е, че това са плодове, зеленчуци и мед. И нищо от тях не може да се сравни с топлата храна. 40 дни е много трудно (не невъзможно) да се живее само на сурови плодове и зеленчуци, пък дори и като включим меда и ядките. А за да се сготви нещо (дори чесанът изглежда добре на снимката, но кой би ял суров чесън с хляб, ако изключим баща ми :) ), трябва мазнина. И понеже е смешно в канона да се каже "с мазнината може да правите това, но това - не", тя е изключена генерално.
Но пак напомням - това правило важи само за най-стогия пост, практикуван изключително от духовни лица!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 8:17 pm

Люби
Потребител

Мнениеот Люби » пон окт 31, 2011 8:36 pm

С термина "Църква" се означава християнската общност. Като общност е нормално Църквата да търпи промени и да се развива. При това постът се възприема като духовен подвиг и е въпрос на личен избор. Традициите обаче, свързани с него, са устойчиви и се спазват и от съвременната Църква.

Не знам къде сте прочели, че в събота и неделя не се пости. Аз доста неща поизчетох, досега не съм се натъквала на подобно правило. Разбира се, има и дни в които не се пости. Това са Рождественските и Богоявленските празници, Светлата седмица и седмицата след Петдесетница. Това са особено големи празници (следващи след период на пост), отредени за радост и възхвала на Бога.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон окт 31, 2011 9:36 pm

Върни се в “пътят към храма”