причастие-въпрос

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
emotikon
Потребител

причастие-въпрос

Мнениеот emotikon » пет авг 01, 2008 4:22 pm

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » пет авг 01, 2008 5:34 pm

Аз ако съм на теб, ще отида и ще се причестя. По простата причина, че каквото си казал казал, по време на изповед не са нужни много думи. Един монах отищъл при стареца си да се изповяда, извадил едно листче и започнал да чете, прочел един два гряха и стареца му вземал листчето и казал продължавай, но той отвърнал, "Ами аз забравих всичко", това, което сизабравил е помисъл излзащо от ума, а не изповед, излизаща от сърцето :D , а и ние сме все още начинаещи, какво очакваме. Проблемът е когато започнем да крием греховете си умишлено и по-спокойно, няма нужда от допълнителен стрес :lol: Поздрави и леки пости
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет авг 01, 2008 8:39 pm

Емотиконче, ако мислиш, че несподеленото на свещеника не е с голяма тежест, се причасти и така, но ако те притеснява и не си спокоен, отиди отново на изповед - преди Причастие трябва да имаме мир с Бог и ближните. Добре си го намислил - пост, Изповед и Причастие, единствено бих прибавила да се помолиш преди и след това, за да пристъпиш "със страх Божи, вяра и любов" към Светинята:
emotikon
Потребител

Мнениеот emotikon » пет авг 01, 2008 10:19 pm

Сега като размисля, малкото думи които казах не бяха думи излизащи от сърцето а думи от ума. Та точно това си мислех и аз, че не се е получила никаква изповед. И сега от една страна мисля, че мога да взема Причастие, но от друга си мисля че не съм достатъчно подготвен. Това е лошото може би при мен, че все още съм далеч от вярата...и за това и не се получава.

Владико човеколюбче, Господи Иисусе Христе, Боже мой!
Не за осъждане да ми бъдат тия Светини, понеже съм недостоен,
а за очистване и освещение на душата и тялото и за залог на бъдещия живот и царство.
Амин!
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пет авг 01, 2008 11:23 pm

Емотикон, след всичко, което прочетох, не разбрах само дали свещеникът ти е дал благословията си да се причастиш. Ако да, според мен той е разбрал колко си подготвен и е преценил (и без това причастието ни е даром, а не по достойнство).

Ако пък наистина смяташ, че си недостатъчно подготвен (пропуснал си на изповедта сериозни неща), тогава си направи нова изповед, но този път си напиши всичко, за да не повтаряш предишния гаф.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » съб авг 02, 2008 9:10 am

Св. Йоан Златоуст казва по въпроса така "Когато тръгна да се причастя нещо в мен казва, не си достоен, но ако не се причастя, дявола ще ме изяде", така, че пак ти казвам отиди се причасти не се смущавай толкова, това е най-голямата Божия благодат, която можем да вземем на земята, не се лишавай, достатъчно време си се лишавал. В последствие ще започнеш да разбираш по-добре нещата и ще ти стане по-леко в началото винаги е така, изпълнени сме със страх и притеснение дори до самото вземане на причастието :D . Направил си толкова, не се връщай от начало :cry: , бъди по-смел, всичко е за добро сигурно знаеш това. Поздрави и се дръж здраво :D
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб авг 02, 2008 4:15 pm

А не, няма да се отказваш толкова лесно. Никой не е достоен за Причастие - "Светинята е за светите", а всички сме грешни. Точно това е смисълът на Изповедта - да се срамуваме пред един човек, а не пред цялото човечество на Страшния съд, когато ще бъдат изобличени неизповяданите грехове. В молитвеника има много хубави причастни молитви - ще ти напиша една, за да видиш какво получаваме при Причастие :)

св.Йоан Дамаскин:
Владико Господи Боже наш, Който единствен имаш власт да прощаваш на човеците греховете, като благ и човеколюбец прости всичките ми прегрешения, извършени съзнателно и несъзнателно. И ме удостой неосъдно да се причастя с божествените, преславни, пречисти и животворящи Твои тайни, не за тежест, не за мъка, ни за прибавяне още грехове, но за очистване и освещение, и като залог за бъдещия живот и царство, за крепост и помощ, за отбиване на враждебните сили и за заличаване на многото мои съгрешения. Защото Ти си Бог на милости и щедрости, и човеколюбие, и на Тебе слава възнасяме с Отца и Светия Дих, сега и всякога, и во веки веков! Амин!
emotikon
Потребител

Мнениеот emotikon » съб авг 02, 2008 5:15 pm

26. Защото, колчем ядете тоя хляб, и пиете тая чаша, ще възвестявате смъртта на Господа, докле дойде Той.
27. Затова, който яде тоя хляб или пие чашата Господня недостойно, виновен ще бъде спрямо тялото и кръвта Господня.
28. Но нека човек да изпитва себе си, и тогава да яде от хляба и да пие от чашата.
29. Защото, който яде и пие недостойно, той яде и пие своето осъждане, понеже не различава тялото Господне.
30. Затова между вас има много немощни и болни, а и умират доста.

Та значи като си помисля Причастието е нещо, което наистина е голям дар от Бога и го получаваме даром. До колкото разбирам от цитата от Библията най-важното е да осъзнаваш същността на това таинство а именно да осъзнаеш, че наистина това са Тялото и Кръвта христови. Ще се опитам да се подготвя на мах, ще попрочета някои неща и така. каквото и да направя ще си остана недостоен за това Таинство така, че сега ще давам по-смело, пък дано Господ да се смили над мен и да ми даде сили да продължавам.
dshakin-и аз не разбрах дали свещеника ми е дал благословията си, но ме попита защо искам да се изповядам, казах му че искам да се подготвя за причастие и така нищо конкретно не каза.
ivo_tehno и ven4e, благодаря ви за подкрепата. :)
aktex-не съм взимал Причастие до сега. Това ще ми е за първи път. А изповедта мисля че помага доста при подготовката. Пък и ни е заповядано да изповядваме греховете си един на друг. Ти как се подготвяш преди да приемеш Причастие?
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » нед авг 03, 2008 9:15 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » нед авг 03, 2008 9:39 am

emotikon
Потребител

Мнениеот emotikon » нед авг 03, 2008 10:36 am

ivo_tehno
Потребител