Коледен пост

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Коледен пост

Мнениеот Gunev » пет ное 14, 2008 11:24 am

Днес са Коледни заговезни, и понеже се пада петък, може да се каже че почваме Коледния пост.

Пожелавам на всички форумци лек, благодатен и спасителен пост !
Бай Иван
Потребител

Мнениеот Бай Иван » пет ное 14, 2008 11:45 am

Лек пост и от мен!
Fani
Потребител

Re: Коледен пост

Мнениеот Fani » нед ное 30, 2008 10:32 pm

Здравейте,

Започнах Коледния пост с ентусиазъм, като спрях алкохола, цигарите и храхите от животински произход. На десетия ден обаче пропуших отново, а и на 2-3 пъти в компания пийнах по малко- първия път от неудобство, да не се правя на прекалено извисена, а после вече по навик. Сега не знам дали има смисъл да продължавам да постя. :(
Nedoxian
Потребител

Мнениеот Nedoxian » нед ное 30, 2008 10:50 pm

Има има. Е то не е ли позволено до 17( с изключение сряда и петък) да се хапва риба. За алкохола незнам. Аз правя някакви жалки опити, ма май нещо не се получава :oops:
Пък за душевния пост да не говорим как съм :thumbdown:
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » нед ное 30, 2008 10:53 pm

Има смисъл. Всяка една минута, всяка една секунда, която човек прекарва в пост, въздържание и молитва, има своята тежест и стойност пред Бога. Знаеш ли, много е тънка границата между самоукорението и отчаянието. Господ вижда, че ни е трудно. Хубаво е да се самоукоряваме за грешките си и да не виним другите, но често се получават ситуации, в които човек от самоукорението минава към отчаянието и си казва "Нищо не става", а не е така. Нека постим колкото можем, наистина, Бог ще оцени поста. Има някои, които казват, че ако не караш целия пост няма смисъл, но аз не съм съгласен. Има смисъл ако ще и един ден да е, всъщност всяка минута на себеотрицание и въздържание е от полза. Затова ако можеш да постиш не взимай предвид факта, че си пропушила и си нарушила поста. Пости според силите си, ако можеш и малко повече - ок, но ако не успееш - не се отчайвай. Отчаянието е от дявола, всъщност той постоянно се опитва да ни внуши, че сме ужасно негодни за нищо и че Бог няма да ни прости, а ние трябва да знаем, че Бог е милостив и прощава, Бог отчита всяка трудност, която се появява пред нас, просто трябва да му се молим повече и да се покайваме за грешките и слабостите си, но да премахваме отчаянието. Извинявай за дългото излияние, дано съветът ми ти даде надежда, с Божията милост

geek:
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон дек 01, 2008 2:50 am

Фани, нема да се плашиш за алкохола! Когато е разрешено олио е разрешена и чаша вино.
Та, като се сетих сега... чакай да видя... имам тука едни красиви порцеланови чаши, по половин литър събират!
Сливенската шевка е чудесен винцок, рекомендую!

Между другото, познат ли ти е псевдонима "Фани Дантелата"?
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пон дек 01, 2008 7:12 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » пон дек 01, 2008 10:44 am

Fani
Потребител

Мнениеот Fani » пон дек 01, 2008 2:09 pm

Благодаря на всички за ободрителните думи и разбирането, много по-добре се чувствам и няма да развявам белия байрак. :))
За Molecile- дантелата нищо не ми говори :roll: :roll:
Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » пон дек 01, 2008 2:17 pm

За спестяване на неудобството за постещите с проблема алкохол в компания препоръчвам (напълно сериозно) т. нар. "Пияно килимче" - сипват ви алкохола в чашата, допирате устни до нея, без да поемате течността, преглъщате "на сухо", след това изливате една глътка на пода. И така докато "изпиете" питието си. Изпитано и безотказно средство. Другите почти никога не се усещат.
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пон дек 01, 2008 3:09 pm

Sisi, какво печелим от подобно двуличие :?? Според мен лицемерието трудно ще ни принесе някакви блага, без значение, че намеренията са добри. С лъжа нищо добро не се постига. Такова поведение, каквото ти препоръчваш всъщност ми навява мисли, че практикуващият го е срам от Бога. Може да греша, но ако ще спазва стриктно поста.....много ли е трудно да каже - няма да пия? Срам ни е от хората, а срам от Бога нямаме, който всичко и навсякъде ни вижда какво правим :oops: Освен това в събота и неделя алкохолът в съвсем умерени количества е разрешен.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон дек 01, 2008 5:28 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет дек 04, 2008 10:30 am

аз бих казала "сливналия" като в тази изпята от айтозлия-сливналия :wink: но много от хората използват формата "сливенчанин" :)

Преди време една монахиня ми даде икона на Майка Богородица, която другаде не съм виждала.
Бях я "забутала" някъде из компютъра и днес уж случайно я намерих :D И я споделям с вас: :)
Забравих точно името на иконата :oops: и макар, че го пише не мога съвсем свободно да го прочета, но беше нещо свързано с хляба.. и нахранването. В помощ на постещите (аз не съм перфектна в поста.. :oops: :oops: ) и на гладните по света.

+Christian+
Потребител

Мнениеот +Christian+ » чет дек 04, 2008 9:45 pm

Аз по принцип си постя - вероятно и на коледа ще съм на супа и банани :biggrin:
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб дек 06, 2008 8:47 am

Ако наистина успяваш често да спазваш пост, пребъдвай и в молитвата към Бога, защото молитвата е директно общуване с Бога(или с някой светец), също така молитвата е средство, което премахва злите духове около нас, ободрява ни, прави ни по-добри и ни помага да живеем според Божията Воля. Моли се и за близките си хора, Бог ще те възнагради за обичта, която ти би проявил към тях чрез молитвите си ;) А относно яденето на Рождество Христово - не е толкова важно какво ще ядем тогава, по-важно е да не забравяме за Бога и за истинския смисъл на този празник, защото смисълът му със сигурност не е да се наплюскаме като свине(аз преди години на една Коледа така се насвиних :oops: , че хубаво се натрових след това...а молитвите и благодарността към Бога бях забравил и Той чрез това натравяне ми напомни за Себе Си, защото ние можем най-добре да усетим присъствието(помощта) на Бог до нас именно, когато изпаднем в някаква немощ). Всъщност в блажните дни никой не ни задължава да ядем блажна храна, идеята е, че тогава тя е позволена, но ако по някаква причина постим в такива дни, това отново би ни било само от полза.

Върни се в “пътят към храма”