Коледен пост

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
boji
Потребител

Re: Коледен пост

Мнениеот boji » чет дек 18, 2008 6:36 pm

Maлко остана, а и Коледния пост не е толкова строг като Великия, така че с вяра пристъпете и няма да усетите кога ще минат тези дни!
Кристина86
Потребител

Мнениеот Кристина86 » нед ное 14, 2010 1:54 pm

Здравейте!
Решила съм да почна Коледния пост тази година. Кое е забранено да се яде, защото чух, че може да се консумират мляко и яйца?
Коя молитва да ползвам? Всяка неделя ли да ходя на църква?
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон ное 15, 2010 8:35 am

Кристина,

Тук пише за постите:

http://www.pravoslavieto.com/docs/post/ ... _v_BPC.htm
+Christian+
Потребител

Мнениеот +Christian+ » вт ное 16, 2010 12:24 pm

Здравейте приятели, не съм писал отдавна ! Чакам с нетърпение коледните празници и започвам отсега да се подготвям най-вече вътрешно :)
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт ное 16, 2010 2:31 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 16, 2010 5:11 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет ное 18, 2010 10:46 am

Кристина86
Потребител

Мнениеот Кристина86 » съб ное 20, 2010 8:52 am

Благодаря ви много!
От около 2 месеца бях решила да си взема бездомно куче и познайте-на 2-рия ден от поста намерих едно много сладко и добричко кученце. Бог ми помогна, щастлива съм и съм Му благодарна!
Вярно ли е, че от днес мога да си позволявам мляко и яйца, а да продължа въздържанието от месо?
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб ное 20, 2010 9:20 am

Кристина,

Ти изобщо направи ли си труда да прочетеш материала от линка, който поставих за теб? Никакви яйца и сирене / както и всякакви други млечни продукти и животинско и птиче месо / до свършека на Литургията на Коледа. Разрешени са хляб и хлебни изделия без яйца, сирене и мляко в тях; гъби; плодове и зеленчуци; ядки; месо от безгръбначни / охлюви, миди, октоподи и пр. създания без кости в тялото си /. Разрешена е риба през целият период - без първата и последната седмица на поста / когато е строг пост / и без дните Сряда и Петък, когато се консумират само плодове и зеленчуци - тогава не се позволява и олио. Забранена е консумацията на твърд алкохол през целият период на поста. В Събота и Неделя можеш да изпиваш по чаша червено вино.

Но! Ако този пост ти е първи - задължително кажи това на духовният си наставник - той ще прецени дали да пазиш целият пост или само определени седмици от него. Винаги преди пост искай благословление от свещеника си, за да имаш духовни сили да устоиш на изкушенията. Ако ти се наложи поради някаква причина да прекъснеш поста / болест, пътуване / - изповядай това на свещеника си. Има и още неща, прочети материала от линка - там много подробно са обяснени. При възникнали въпроси - търси свещеника си - той ще ти даде най-правилния съвет.
Потребителски аватар
Дака
Потребител

Мнениеот Дака » ср дек 01, 2010 5:14 pm

Просто не знам къде да го постна: http://www.plovdivmedia.com/33475.html :shock: !

Според Типика на Българската православна църква степените на постите са следните:
1. Всички среди и петъци през годината се разрешава риба, а когато се случат в постен период се яде растителна храна с олио.
На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели - само хляб и вода.
2. Всички съботни и неделни дни през годината се разрешава елей и вино с изключение на Велика събота, в която се пази строг пост.
Духовният наставник или изповедникът определя продължителността на строгия пост преди св. Причастие. В този период се допуска ядене на „елей и вино” единствено и само в съботни и неделни дни и в дните на дванадесетте Господски и Богородични празници.
3. През Великия пост (освен първата и последната седмица) и Богородичния пост, както и през първата седмица на Коледния пост и от 20 до 24 декември включително - постът се състои в ядене само на растителна храна с олио. Това важи и за 14 септември.
Безгръбначни животни: охлюви, миди, октоподи и др. такива - се считат за постни храни.
През останалите дни на Коледния пост, през Петрови пости и в сряда и петък (когато не са в постния период) се разрешава риба. Риба се разрешава и на празниците: Благовещение, Преображение Господне и Връбница.

Нещо май съвсем се обърках!!! :crazy:
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пон дек 20, 2010 9:41 am

Няма да се плашиш, всички се бъркаме понякога. Наставления наставления, но при всеки е различно. Затова, най-добре е да се въцърковиш и твоят квартален свещеник, познавайки те, да те наставлява лично, спрямо твоите особености. Началото е трудно, но после някак самото небе те крепи. :D

Тв избягвам доколкото мога. Но по тв има и добри неща, например, Пламен вчера е гостувал в БНТ и се е държал суперски.
Но и много много не чета. Венче е дала супер препратка с наставления от Стандарт, но и те са неприложими на 100%. Щото въображението ми е неприлично могъщо и току се отплесвам в полетата на прелестите на сатаната. :oops:

Затова, опитвам да върша повече физическа работа. Ако е на студено и открито - още по-добре. Хапвам храни от бял боб, праз лук, ориз. Възстановявам се бързо и се усещам още по-деен. И много важно, при мен поне. Гледам да не вземам заплата за извършеното, понеже някак супер неусетно се намирам пред щанда за алкохол или електронни джаджи. :oops:

С една дума - труд, постна храна, и без много много мъдруване. И ако изкараш излишна пара, тичаш в храма да я оставиш там, за да не те изкушават парите към лъстивите витрини.

Мир. :D

P.S.
Гунев, пак се попиля, френд.
Peci
Потребител

Мнениеот Peci » вт дек 21, 2010 8:17 pm

Аз пък днес така добре се намуууах с едни вкусотии :oops: :oops: :oops:, работих интелектуално и припечелих добър лев, който внесох в ... банковата си сметка... Семейство 'раня все пак wink:
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт дек 21, 2010 10:50 pm

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » пет яну 14, 2011 7:05 pm

Суперска препратка, френд! Благодаря! :D

А бре, то това руският език си е досущ некфо старовремско българско наречие, така ми се струва?! :roll:

Върни се в “пътят към храма”