Извинение, въпрос и тема!

пространство за срещи и разговор
refab
Потребител

Извинение, въпрос и тема!

Мнениеот refab » чет сеп 17, 2009 2:51 pm

Моля за извинение, че ще дам линк към друг форум, където съм пуснал една тема!... Въпросът ми е, дали това може да се приеме (заедно с извинението ми) в сайта "Православие", включително и защото темата се базира на статия, която цитирам цялостно, намираща се в трети сайт! Считам, че същността на въпроса в нея е значима, и се надявам, че посочените и извършени от мен поне формално неучтиви некоректности, са простими ( иначе, ще трябва да пренаписвам или да прекопирам същите неща..., в крайна сметка) !?

Ето я и темата (в линка), чието заглавие е : Митрополит - душевен и духовен мизерник!? :

refab
Потребител

Re: Извинение, въпрос и тема!

Мнениеот refab » чет сеп 17, 2009 6:17 pm

:) Каква стана, пак ли омушморочи този пишман? митрополит не малка част от участниците във форума!?... Пак ли изкуши душите, включително и в посока униние!??..Досега - 30 посещения в темата, и нито едно мнение!?... Не му се плашете на този - или ще се очовечи, като хората ... - дано така да стане, или ще си държи сегашното ниво, или ще деградира (допълнително)! Ако се нормализира - всичко е наред, ако си държи нивото - жалко за митрополията му, най-вече, а ако додеградира - белким се "отлюспи" по някакъв начин! sad: :)
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет сеп 17, 2009 11:11 pm

Това, че не бива да се служи едновременно на Бога и на Мамона, не значи че не са правени от стотици клирици опити да се съчетаят двете поклонения. Нищо ново под слънцето, обета за нестяжание е често непосилен когато съблазанта е достатъчно голяма. Казват, че всеки човек си има цена, един е готов на убийство за шест лева, друг рискува безсмъртната си душа за "Ролекс",- какво да се прави - човешко е да се греши. Не се знае ако сме на неговото място дали няма да се продадем и за по-малко... Да пази Бог от подобни изкушения!!!
Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Мнениеот Don_Amat » пет сеп 18, 2009 1:57 pm

Мисля, че на дядото не само обета за нестяжание му тежи....така съм чувал :lol:
parol
Потребител

Мнениеот parol » съб сеп 19, 2009 8:43 am

"Дядото" трябва спешно да бъде въдворен в някой манастир поне за три години.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб ное 07, 2009 11:41 am

Уважаеми refab,

Приветствам критичността и самият аз използвам дори острата провокационност. С митрополит Николай не сме нито приятели, нито пък свидетелстваме взаимно уважение. При все това, умам убеждението, че една малка групичка от претенциозни люде, въоразяваща си да са съвременни "учители на църквата" поде най-тенденциозно дискредитирането на този патриаршески архиерей.

Бих приел персоналната критика към дядо Николай, ако тя беше конструктивна или не щади човекоугоднически другите аномалии с български архиереи.

Не се силя да ставам "адвокат" на митрополит Николай, но ми изглежда грозно тенденциозността на упоменатите богослови, които са неспособни да видят онова, което спъва душеспасението на православните българи и изкуствено слагат акцент на незначителни дрънкулки.

В интерес на истината, има митрополити с яхти, които струват многократно повече от въпросния часовник. Вие да сте чели някъде за това? Има митрополити собственици на фирми, бензиностанции в чужбина и какво ли не. Няма съмнение, че те не си играят с един скъп часовник, а с милиони пари. Вие да сте чели някъде апел на тези човекоугодници - богослови да се отворят всички владишки сметки или архиереите да декларират публично какви фирми притежават, доходите си или пък в какви масонски ложи членуват?!

Преди много години, когато един мастит български архиерей, почитан за жив светец, беше игумен на Бачковския манастир, беше начдетен с 50 000 лева. Това не бяха никак малко пари за онова време. Никой не запита за какво е употребил тези пари духовникът -аскет.

Питам се откъде някои игумени на ставропигиални манастири могат да си съберат колосални средства за си купят луксозни частни возила. Те не се нуждаят от светска представителност, а да дават пример за монашеско благоприличие. Мощният извор на интернетни интриги не споменава за тези прескъпи детайли.

Моля, не приемайте неправилно този ми постинг. Уважавам критичността Ви, но колкото до интернетната и медийна шумотевица около митрополит Николай, не я намирам за конструктивна. Би било много по-сериозно и признак на духовна зрялост и християнска добросъвестност, ако грехът се критикуваше принципно, а не под формата на индивидуално заяждане.
Последна промяна от prokimen на съб ное 07, 2009 1:12 pm, променено общо 1 път.
refab
Потребител

Мнениеот refab » съб ное 07, 2009 1:08 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб ное 07, 2009 1:24 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » съб ное 07, 2009 2:26 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб ное 07, 2009 3:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 07, 2009 6:25 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб ное 07, 2009 8:24 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 07, 2009 11:10 pm

Брате Прокимене, не знам дали точно тази тема е мястото, но си мисля следното: Христовия Кръст е най-трудното за проумяване нещо. Под проумяване нямам предвид обикновеното интелектуално разбиране, че Словото Божие се въплъти чрез Духа Свети и Дева Мария и стана Човек, заради нашето спасение от греховете и смъртта. Това на ниво интелект се разбира лесно, друг е въпросът вече кой го приема като го вярва и кой го отхвърля като не го вярва. Проумяването, което имам предвид е дълбокото сърдечно, душевно разбиране (във възможно най-пълния смисъл на тази дума) на Христовата жертва, и това май не много хора успяват да го постигнат. Защото това е да схванеш по някакъв начин онази Любов, която надвишава всякакъв човешки разум и разбиране и то не просто ги надвишава, ами направо е отвъд тях.

Ние гледаме творението, и то само материалното творение, и при това - само част от него. То само по себе си е свидетел за Твореца. Гледайки творението, ние само се досещаме за величието на Онзи, Който е създал и видимото, и невидимото. И като едва се досетим за Неговото величие можем само да немеем пред Него в страх и почит.

Каква сила притежава? Какво величие и могъщество? Той казва на Йов: "...а кой може устоя пред Моето лице? Кой Ми е дал по-напред, та и Аз да му върна? Под цялото небе всичко е Мое" (Йов 41:2-3)
Пред такова Величие сърцето на човека трепери, човек го е страх дори от мисълта, че един ден ще се изправи лице в лице с Твореца и Съдията на цялата вселена.

И Същият Този Го виждаме смирен в човешки образ, до смърт на кръст, понесъл върху Себе Си греховете на света, неотговарящ на злото със зло. И човек гледайки Кръста онемява пред любовта на Бога, която е отвъд границите на нашето ограничено разбиране.

Мисълта ми е: който е успял да разбере със сърцето си Божието Величие, Неговата страшна сила и Неговата любов е блажен. За съжаление хората се спъват или във Величието и стават сухи ригористи и законници, или в любовта и стават разхайтени (Бог ще ми прости всичко).

А блаженият Павел, който схвана Христовата Тайна написа по този въпрос така:

"Ако оня, който се е отрекъл от Моисеевия закон при двама или трима свидетели, безмилостно се наказва със смърт, колко по-тежко наказание ще заслужи пък оня, който е потъпкал Сина Божий и счел за нечиста кръвта на завета, чрез която е осветен, и е похулил Духа на благодатта? Защото ние знаем Оногова, Който е рекъл: "Отмъщението е Мое, Аз ще отплатя", казва Господ. И пак: "Господ ще съди Своя народ." Страшно е да попадне човек в ръцете на живия Бог!" Евр. 10:28-31

П.С. Благодаря Ви за насърчението. Между другото е доста страшно човек да осъзнае, че всичко му е дадено от Бога - от живота на тялото до дарбите и талантите, и че Бог ще ни държи сметка какво сме направили с Неговото (както Господ разкрива в притчата със слугите и талантите).

Върни се в “духовници”