Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

пространство за срещи и разговор
abc
Потребител

Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

Мнениеот abc » вт ное 10, 2009 12:21 am

Някои мастити духовници обясняват надълго и на широко,че св.Причастие не е "попара" да се приема толкоз често.Други авторитетно обясняват,че българския народ нямал "ЕВХАРИСТИЙНА КУЛТУРА" ....... Тъй като се усъмних в тяхната богословска грамотност(да ми прости Бог) ,реших да попитам форума с надеждата някой грамотно и аргументирано да каже истината. Има ли канони по въпроса ? От кой събор ? Предполагам,че и други християни, които са били нахоквани,като говеда пред св.Чаша и безпричинно лишени от св.Причастие ще се включат. Искам да разбера масовото лишаване на християни от св.Причастие - има ли канонично основание или е плод на некомпетентността и злобата на някои духовници ?
latinova
Потребител

Re: Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

Мнениеот latinova » вт ное 10, 2009 2:51 pm

latinova
Потребител

Мнениеот latinova » вт ное 10, 2009 3:02 pm

Всеки сам решава няма канони.Хубаво е да се спазват четирите поста в годината и се взема светото причащение,ако здравето позволява.Когато човек е много болен също може да се причащи зависи от решението на свещеника.Ако си извършил голям грях който не търпи отлагане пости,изповядай се и се причащи защото не знаеш ни деня ни часа.... Ако някъде Ви откажат и смятате ,че сте се подготвили добре потърсете друга енория.Свещеника може да лиши мирянина като прецени,че не е достоен може да се наложи някаква възбрана и след време,да я отмени.Но,ако го искате и се смятате готов да се присъедините със светите Божествени и Безсмертни Христови Тайни не се лишавайте но ако не сте готов внимавайте защото това е огън който изгаря.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт ное 10, 2009 5:11 pm

latinova
Потребител

Мнениеот latinova » ср ное 11, 2009 5:10 pm

Ако здравето позволява като ежедневие имах впредвид. Например бременни жени който трябва да приемат по силна храна,хора със заболявания които да приемат млечни продукти,ако си работник в мина имаш нужда от силна храна войници и други подобни.
А за тежко болен не се отнася.Стига да е вярващ ,и в съзнание и да знае какво се извършва.
Ако съм Ви подвела извинявам се не съм доуточнила дано сега съм по ясна.
abc
Потребител

Мнениеот abc » пет ное 13, 2009 10:14 pm

:wave: Някой ще каже ли нещо смислено по въпроса ?!
abc
Потребител

Мнениеот abc » пет ное 13, 2009 10:16 pm

защо по тия жизнено важни въпроси,всички мълчат като риби !!?
abc
Потребител

Мнениеот abc » пет ное 13, 2009 10:18 pm

Тези въпроси са жизнено важни !?!? Защо вярващите нямат мнение ?! ЗАЩО ???!
abc
Потребител

Мнениеот abc » пет ное 13, 2009 10:22 pm

Няма - АКО ... Има общи положения-има и часни случаи ... Какво ми ги мешате и ми фъфлите ! Има ли канони , събори и пр. КАКВО Е ЦЪРКОВНОТО УЧЕНИЕ ЗА ПРИЧАСТИЕТО ?????
Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » пон ное 16, 2009 4:54 pm

Здравейте, искам да попитам дали е нарушена тайната на изповедта, при следния случай:
Свещеникът нищо не казва на изповядващия се след като се е изповядал.
След, което изповядващия, каже на трети човек, че нищо не му е казано, но без да казва какво е изповядал като грехове?
Благодаря предварително.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср ное 18, 2009 10:18 am

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » ср ное 18, 2009 3:42 pm

Канони няма, аз се причастявам на 2 или 3 седмици или на месец, чувствам се добре, нямам угризения, говорил съм с духовния си старец. В Гърция вярващите също се причастяват на 2,3 седмици. Това за попарата ще си я сърбат вироглавите свещеници, те като фарисеите си пълнят хранилищата с думи от закона, но не ги спазват. Св. Йоан Златоуст казва че на Св. Литургия трябва да се причасти поне един човек освен свещеника, стареца Паисий се е причатявал всяка седмица, вярно ти не си Паисий, но Св. Дух може да те направи повече и от него. Също Златоуст казва "Когато отивам да се причастявам съвеста ми ме изобличава и ми казва че съм недостоен, но ако пък не се причастя дявола ще ме изяде".
Abc, не знам от колко време си в Църквата, но щом на тикава въпроси не си намерил отговори, то какво правиш там, работиш ли духовно, бориш ли се със страстите, четеш ли духовна литература, ако светците са ти сложни и ти се струва че са живяли отдавна, а сега е друго, то чети старците. Ти си примерно 5 години в Църква и не знаеш кога и как да се причастваш, никой не ти бил казал, ако си отскоро имаш оправдание и което е най-лошото че не си единствен. Единият казал едно, другият друго, а ти си мислиш трето, не става така, след като нямаш здрав духовен старец, пробваш, на 1, на две или повече седмици и както се чувстваш по-добре, по-спокоен, по-укрепнал, така прави. Моли Бог и Света Богородица да те просветлят и напътстват, изгради си лична връзка с тях, нима няма да те чуят или да ти помогнат или ти нямаш вяра че могат да Го направят Поздрави?
abc
Потребител

Мнениеот abc » чет дек 03, 2009 8:45 pm

Сега като са пости,може ли да се причастява човек постоянно на литургия ?
Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Мнениеот The Sentinel » пет дек 04, 2009 11:37 pm

abc
Потребител

Мнениеот abc » пон дек 07, 2009 1:30 am

Да- де, да. Объркването ми идва от това , че в десет Храма има десет различни практики ... Накрая се обърквам и излиза , че няма единна позиция по въпроса ... Следователно вярващите са принудени да търпят волните интерпретации на някой духовник . :shock: :shock: :shock: Сериозно набъбват и съмненията в компетентността на някои духовници. Един ти казва,че трябвало много рядко да се причастяваме,след дълги пости,че причастието не било попара да се лапа току-така. Други свещеници казват,че причастяването трябва да е възможно най-често ... Объркването иде от там,че всички дават приемливи аргументи и един мирянин не може да реши , кое всъщност е правилното :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: Щото всеки иска да постъпва правилно в своята религиозност,да не сгреши,да не се лиши от благодат поради незнание или , че е бил подведен от некомпетентен отец. Това е, като страха да не попаднеш на некадърен доктор,който вместо да те излекува, ти наврежда. :crazy:

Върни се в “духовници”