Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Re: Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

Мнениеот The Sentinel » пон дек 07, 2009 2:14 pm

аз приемлив аргумент в защита на рядкото причастяване, не съм чул. всички са свързани с много странни аргументи, за попари, недостойно причастяване и подобни... такива доводи за въцърковени хора са нелепи. и по-горе писах, и пак ще го напиша: "за опрощение на греховете и живот вечен", искат ли наистина свещениците да доведат до спасение хората и да им се опростят греховете или искат да налагат бремена трудни за носене, та стигат до там да вървят срещу учението на Св. Православна Църква? човек, който редовно идва на служба, изповядва се и спазва постите, не можеш да го върнеш с довода, това не е попара, тоя човек като е застал пред св. Чаша знае за какво е застанал. той ако иска попара ще отиде в некоя гостилница... пък и редовно черкуващите се не са толкова много, свещениците ги знаят. казваха ми за случай в който, мирянинът се аргументирал, обяснил, че е постил, изповядал се, имал разрешение от отеца си, а свещеника като му подавал даровете викал: "огън, огън.."
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Колко пъти в годината може да се причасти един християнин ?

Мнениеот Aurelia Felix » пон дек 07, 2009 2:35 pm

vira
Потребител

Re: Колко пъти в годината може да се причасти един християни

Мнениеот vira » нед мар 13, 2011 9:04 pm

Подновявам стара тема, ако не е в правилата на форума , моля модераторът да ме поправи със съвет.
Истината е че се пробвах да изпратя лично съобщение на Aurelia Felix с конкретния си въпрос, но не успях (заради личните й мнения по темата, не само тук, но и в една тема с различно сзаглавие но се обсъжда същия въпрос далеч по-разпалено)

Та, конкретно, моля за съвет:

Ако в храма, който посещаваш свещениците смятат, че честото причестяване не е редно и ти откажат причастие, как е редно да постъпиш?

- Сигурно може да пробваш да поговориш и да обясниш, да помолиш или кой знае... но пък да спориш с него?! Не е ли гордост това и незачитане на някой, в сравнение с който ти си много по-недостоен? А и едва ли ще им кажеш нещо, което не знаят. Явно така са решили по съвест.

- Да си намериш друго място, в което да ходиш в неделя - но пък така системата никога няма да се промени и ще чувстваш, че си остъпил за да ти е по-лесно, нищо, че и други хора са били , са ,или ще бъдат потърпевши...

- Да заставаш упорито всяка неделя в редичката и така да им даваш възможност те да решават и да ти отказват причастие неделя, след неделя - то май не се различава много от първото, само формата е безмълвна...

- И последно, просто оставаш кервана да си върви и не лаеш....
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон мар 14, 2011 11:29 am

vira
Потребител

Мнениеот vira » чет мар 17, 2011 10:36 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет мар 18, 2011 10:11 am

Ами аз мога да кажа какво БПЦ НЕ казва - не казва нищо по-различно от решенията на събори, които пък съм сложила в подписа си. Ако каже, то ще отрече съборното начало и къде отива част от Символа ня вяратя ни?!

В София в "Свв. Кирил и Методий" на улица "Георг Вашингтон" в частта на Женския пазар не спират никого от Чашата. Свещениците са грамотни и морални и не изискват нищо от другите, което те не правят, т.е ако те взимат Причастие без нищо, защо да налагат на миряните повече? Защото те са чисти, а ние сме мръсни ли? Освен това пост в събота е забранен, така че пак опираме до непостенето.
За причастие се изисква да си кръстен християнин, да не ти е наложена епитимия, да си в пълно съзнание за важността на акта причастяване - тоест да съзнаваме собствената си греховност, да не си се хранил предишната вечер след полунощ, да си чист физически.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет мар 18, 2011 10:14 am

vira
Потребител

Мнениеот vira » пет мар 18, 2011 11:36 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб мар 19, 2011 9:54 am

Вира, в библиотеката на Богословския факултет има една книга, която е библиографска рядкост, съдържа решенията на всички събори и Апостолските решения. Имат я и в електронен вариант, който е много тежък за пращане, иначе с удоволствие бих ти го "метнала" на мейла. :angel: Там пише всичко и нека най-после да се научим да спазваме тези решения,а не думите на разни домакини, написали някакви книжлета, които се предават от ръка на ръка от баби-църкварки. Именно решенията на Апостолите и на съборите са авторитетите, не неграмотните отци.
Защо не запишеш Богословие? :thumbup:
А колкото до недопускането до Чашата без причина, отговорност носим и двете страни, защото Бог нали за това ни е надарил с разум? И мен са ме спирали от причастие с думите, че не било празник...Кой знае какво трябва да означава това. Но тогава бях само първи курс и не можех да знам, че не може да ме спира.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб мар 19, 2011 5:50 pm

vira
Потребител

Мнениеот vira » пон мар 21, 2011 9:27 pm

Чехълче,
наистина от сърце ти благодаря за съветите! Всичките (!) ги имам предвид и ще ми помогнат да взема правилното решение.
Надявам се, всъщност...Засега съм в разкрачено положение, чета, мисля,.... ще сменя църквата временно, ще се поогледам ....
А подписът ти е непрекъснатия съвет, който ми даваш, независимо в коя тема те чета. Обичам да те срещам wink:

А ако излезем от личната ми главо- и сърце-блъсканица,
дали има обяснение Кой и Защо и дали Умишлено или поради Ленност или Безхаберие или друга някоя нехристиянска черта, търпи това разделение сред българския клир? В чий интерес е, има ли кой да побутне, но така по-енергично за да се пораздвижи дебата и да излезе от форумите и да влезе в 'дето му е мястото?

Имаше един опит по БНТ преди десетина дни, рекох си - А, сега ще се чуе Екот отнякъде, но отвисоко,
но не би.
Всеки си кара по своему.

В неделя в нашата черква една група хора чух, че имаха същия проблем.
И така на групи на групи....говорим си :biggrin: .
То ние сме стадо, ясно е (без грам обида го казвам), но къде са пастирите?
Не съдя, просто наистина ми е любопитно какво става?

Тук има богослови, свещеници може пък да изскочи някаква 'вътрешна' информация wink:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон мар 21, 2011 10:29 pm

Мисля, че и мен можеш да ме впишеш в групата на богословите, макар св. Иоан Богослов да е единствен...Все пак се мъчим да направим нещичко, остана ни един-единствен изпит до титлата.
А тази неделя в моята църква имаше проповед именно на тази тема - причастяването. За пореден път призоваха миряните да се причастяват, а не свешеникът да призове да пристъпим със страхопочитание, мир и любов и...да няма кой да пристъпи...
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон мар 21, 2011 10:31 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон мар 21, 2011 10:50 pm

да, права си. Най-малко знаещи за вярата има, но определено много от тях знаят догматите... :think:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт мар 22, 2011 10:54 pm

Върни се в “духовници”