фанфарон - самохвалец, хвалипръцко; от "Речник за

пространство за срещи и разговор
refab
Потребител

фанфарон - самохвалец, хвалипръцко; от "Речник за

Мнениеот refab » вт ное 24, 2009 5:39 pm

чуждите думи", изд. 1942г.)

( За Радослав - въпросителния знак съм го сложил накрая на постинга - към текста (а не към заглавието) в червено; заглавието на темата, само по себе си е неутрално - просто дава разяснение на една чужда дума!)

"Автор Иван Димитров
понеделник, 23 ноември 2009
За днешния празник в патриаршеската катедрала, ставропигиалния храм-паметник "Св. Александър Невски", са се разиграли неприятни сцени, предизвикани от настояването на Пловдивския митрополит Николай, определен от Св. Синод да отслужи светата литургия по случай празника на светеца-воин и покровител на император Александър ІІ Николаевич - Цар Освободител. Това съобщиха за Двери църковнослужители, свидетели на безапелационните претенции на митрополита на снощната служба в навечерието на празника.

Амбициозният владика е поискал сутринта да бъде посрещнат с камбанен звън и с пеене на съответни песнопения от целия хор на храма, както това се прави всеки път, когато патриархът служи в патриаршеската катедрала. Когато му отговорили, че това не е прието, защото всички митрополити и епископи, които служат в този храм, се посрещат с песнопения само от свещенството, но не и от хора, той заплашил, че ще докара два автобуса хористи от Пловдив, ако не му се изпълни желанието. В крайна сметка ръководството на храма е склонило да задоволи това желание, за да не стане скандал на самата служба. Според членове на църковното настоятелство на храм-паметника патриархът, който присъства на днешната служба, не е бил запознат с прекомерните претенции на митр. Николай.

Добавям (26 .11. 09 г.) въпросителен знак към текста - ? - израз на това, че нямах достатъчно яснота към момента на откриването на темата, относно конкретния въпрос!
Последна промяна от refab на пет ное 27, 2009 10:47 am, променено общо 3 пъти.
Зограф
Модератор

Re: фанфарон - самохвалец, хвалипръцко (от

Мнениеот Зограф » вт ное 24, 2009 11:42 pm

Руснаците имат поговорка : Ласки меняют глазки!
parol
Потребител

Мнениеот parol » чет ное 26, 2009 9:21 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет ное 26, 2009 12:41 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » чет ное 26, 2009 3:51 pm

Съобразно написаното от Вас се извинявам на читателите и на митрополита. Ще опитам да добавя един въпросителен знак в началният постинг на темата, където , всъщност, не съм отбелязал формално становище по въпроса!

Ако нямате нищо против, ще публикувам Вашето мнение в клуб "Православие" на Дир БГ.

Все пак, дали не стои въпросът, че ако митрополитът е бил наясно, че традицията е компрометирана, дали не е било по-подходящо да направи някои предварителни стъпки за да избегне скандал в конкретния момент и място
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет ное 26, 2009 6:10 pm

Извинете ме ако се изказвам неподготвен... На този си етап съм напълно извън всичките му там интриги, и не мога да си обясня как образовани и интелигентни хора, всичките радеещи за Църквата се разделят на няколко враждуващи помежду си "лобита"... Явно всеки от тях си има основателната причина, но как тази причина се явява по-голяма от Църквата ? Моля Ви, обяснете ми... Хората, които реално имат потенциал да влеят живот, да промнят статуквото не могат да се търпят помежду си... Ужасно е , възлюбени...
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » чет ное 26, 2009 6:25 pm

Като гледам всичкия този разкол, нападки, вадене на съчки от очите на братята, благодаря Богу, че съм мирянин!
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет ное 26, 2009 6:32 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » чет ное 26, 2009 6:38 pm

Тинки Уинки
Потребител

Мнениеот Тинки Уинки » чет ное 26, 2009 6:48 pm

Гунев, ще се опитам да ви го представя в диалог:

- Добър ден, аз съм лицето Иван Димитров и съм професор.
- Добър ден, дал ти Бог добро, аз пък съм митрополит.
- Искам да ви предложа една твърде успешна визия за развитие на Църквата. Ще толерираме младите, ще освежим Църквата. Има тука два-три фонда, които ще ни отпуснат прилични средства. От вас искам само да неутрализирате този, онзи и другия, че ме дразнят какви са такива едни брадати и невчесани. Аз ще събера пък симпатични момци и г-жици между моите студенти (после и ще ги оженя - вие не му мислете) за да ги представяме пред фондациите... Вие също би било добре да си посрешете малко брадата и да гледате малко по благо. Един речник с "добри думи" ще ви дам, че да си вчовечите и изразността...

Според характера на митрополитите идват и няколко възможни отговора:

Първи вариянт:
Хм, добре ще видим... Потърсете ме идната седмица.
(Иван Димитров звъни, праща имейли и пр., но никой не отговаря. Вследствие, на което решава, че въпросния митрополит не ползва интернет или му е изключен мобилния, поради неплатена сметка - резултат от финансов авантюризъм)

Втори вариант:
Мога ли да се запозная с биографиите на хората от вашия екип? А какво мислите за икуменизма? С тия ваши фондове и фондации да не ни оплетете в някакви непредвидени съглашения??
(Димитров се сконфузва и решава да пробва на друго място)

Трети вариант:
Вижте какво, вашите планове ми миришат зле. Струва ми се, че доста комопромиси ще направите с тъмни и съмнителни субекти и организации, за да прокопсате. Я, по-добре стойте на дистанция от мен и не ме занимавайте.
(Лицето Желев се обижда и започва да чака "сгоден случай", за да си го върне тъпкано)

Именно за третия вариант май говорим тука. Но вие не се тревожете излишно, Гунев. Църква сме от много, много, много столетия, така че ще надживеем и дребната "буря в чаша вода", която такива като лицето организират. Аз лично ще му призная способност да "освежава" тогава, когато се откаже да се занимава с дребнавости. Дотогава този е тумор и язва - предизвикваното от него трябва да бъде подминавано, а когато комплотите му станат прекалено ангажиращи съзнанието на църковните хора (повече те впечатляват неофитите) да бъде лекуван "посредством тиганената метода" - намират се способни на това хора (няма да ги споменавам, за да не стане нерегламентирана реклама).

P.S: (личен въпрос) Вие рицар лли сте?
Последна промяна от Тинки Уинки на чет ное 26, 2009 7:33 pm, променено общо 4 пъти.
Тинки Уинки
Потребител

Мнениеот Тинки Уинки » чет ное 26, 2009 6:57 pm

А вие, refab, знаете ли какъв е начина да се критикува митрополит?... Я, какъв сте ми дръзновен!!! По-смело, по-смело - какво е туй "клонящо към злоупотреба"? Много сте уклончив, в противоречие със смелостта в заглавието на създадената от вас тема. Поведението на Желев е с ярки признаци на неврастрения, така че не може да се сравнява с нещо, което "клони към злоупотреба", защото тъй както си клони, може да се окаже съвсем различно. Да преценяваме според делата, а? А не според на кой какво му се струва или някому кое как изглежда...
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » чет ное 26, 2009 8:31 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » чет ное 26, 2009 9:36 pm

Тинки Уинки
Потребител

Мнениеот Тинки Уинки » чет ное 26, 2009 10:09 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет ное 26, 2009 10:40 pm

Долу ръцете от Ники! Млад е владиката, което му е в грешка ще му мине, но при него сме спокойни за вярата, това му е работата на владиката.

Върни се в “духовници”