Кои от известните методи на лекуване са благословени от Бога

пространство за срещи и разговор
Boian
Потребител

Кои от известните методи на лекуване са благословени от Бога

Мнениеот Boian » чет фев 11, 2010 4:48 pm

Скъпи братя и сестри православни християни. На страниците на този форум искам да ви предложа за обсъждане един важен за мен въпрос. Аз прочетох, във форума, а и отдавна съм срещал утвърденото от Светата Православна Църква разбиране за богопротивността на т. нар.
"нетрадиционни" методи на лечение. Но за мен все още не е ясно които от практикуваните методи на лечение трябва да се считат за благословени от Бога и от Църквата. Недоумението ми идва от това , че много методи на лечение се практикуват от официалната медицина и от лечители, които са вярващи християни, а за тях нямаме мнение на висшето духовенство в наше време за това дали са угодни на Бога. Тези методи обхващат широкият кръг от физикохимически въздействия прилагани от официалната медицина и лечението чрез билки прилагани от народните лечители. За мен като православен християнин е важно да имам авторитетно духовно осветляване на този въпрос. Същевременно проблемът за лекуваненто на болестите по-принцип се нуждае от по-сериозно обсъждане в наше време. Ние вярваме , че лекаря на душите и телата е Христос и ако някой друг дръзва да лекува някого не трябва ли най-напред да се обръща с молитва към Иисуса Христа за да бъде допуснат да върши това?
И накрая имам молба към четящите тези редове да ми пишат ако им е известен труд на някой от Светите Отци в областта на лекуването на болести.
Дон Кихот
Потребител

Re: Кои от известните методи на лекуване са благословени от Бога

Мнениеот Дон Кихот » чет фев 11, 2010 7:02 pm

Аз се занимавам с билкарство и пчеларство, освен всичко друго, и ги намирам за много богоугодни и човекополезни занятия. Разбира се, с билки не могат да се лекуват хронични или терминални болести. Трябва да се използват маслосвет и причастие.

Нехристиянски опити за псевдолечителство са хомеопатията, яюрведата, разните рейки и фън шуй магически практики.

Св. отци не са били лекари по професия и не са писали медицински трактати. Многобройните канонизирани лекари като Козма и Дамян и пр. несъмнено са следвали античната традиция на Хипократ и Гален, но също не са оставили съчинения. Има многобройни изследвания за медицината в Новия завет, във византийските жития и др., но няма нужда да се цитират тук.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет фев 11, 2010 7:39 pm

Елеосвещението е начин за лекуване, конвенционалната медицина също е разрешена.
Съб.посл.ап.Яков 5:14 - "Болен ли е някой между вас, нека повика презвитерите църковни, и те да се помолят над него, като го помажат с елей в името Господне".
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет фев 11, 2010 8:22 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет фев 11, 2010 8:55 pm

Не ви познавам, другарко, но да твърдите, че "рейки, аюрведа, лечение с прана, универсална енергия и други имат доста добри постижения" и отдолу да цитирате св. Григорий Синаит е чиста шизофрения. Тя обаче не се лекува с билки, а с въртене на ръцете около тялото и призоваване на някакви измислени прани (т.е. тъмни невидими сили) даже се засилва. Дано Бог да Ви даде вразумяване и оздравяване.

Ето една статия за хомеопатията. При мен трудно се отваря, но пробвайте:
http://pravoslavie.bg/Биоетика/Хомеопатията-истина-или-лъжа-
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет фев 11, 2010 10:12 pm

Последна промяна от Aether на чет фев 11, 2010 10:33 pm, променено общо 3 пъти.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет фев 11, 2010 10:27 pm

"Св. Палма"?! Или св. Григорий Плама (по плевенската рафинерия)? Клъвнала сте нещо от сектантските книжки и най-наивно вярвате на техните измислици. Никакви аури и чакри не съществуват. Аз съм бил няколко години йога и мога да Ви гарантирам, че между медитацията на раджа йога и исихастката молитва няма нищо - АМА ХЕПТЕН НИЩО - общо, освен външната прилика в поза, дишане, повтаряне на нещо и пр. Затова Господ е рекъл: "Не съдете по външност, а съдете с праведен съд" (Евангелие от Йоан 7:24).
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет фев 11, 2010 10:46 pm

хубаво де, Палама :lol: :lol: :lol: и съм в мъжки род... :P
Аз не говоря за книжки ала бала, ами за Кирлиянов ефект, ако ми дадеш трансформатар който да поддържа около 100000 волта напрежение и над 1000 херца честота, ще успея да направя една йонизационна "магия" и да покажа аурата... Стигнало се до заключеието че това е аурата след като се направила съпоставка между биоплазматичното поле (научната му версия) и Аурата описана на изток и се оказало, че има доста голямо сходство едва ли не еднаквост...
http://www.youtube.com/watch?v=qDOi1BLoN3U това е клипче на англииски, малко е остаряла информацията

Може да се накефите и на фантомния ефект, който е в основата на регенерацията (ако се подбутне малко)

Медитацията искаш да бъде еднаква ли?
Общото е празнотата от мислите... Нелепо е да се задълбаваме в начина... Може да се прави с концентрация върху каквото си поискаш... Може да е в движението, в дишането, да се концентрираш върху молив например... При исихазма концентрацията е върху Бог, за да може хем да се получи изчистване на мислите, хем да се получи приближаване към Неговото Съзнание и един вид "опознаване", но концентрацията не е медитация, тя е само средство...
A и Йога не е само Раджа Йога... тя е една от висшите Йоги така да се каже, за да стигнеш до нея трябва да минеш пре Хатха Йога и задължително Пранаяма

Ако може да споделиш каква е била медитацията, която си практикувал на Раджа Йога, за да си направя някои изводи.

Надявам се неофициялната форма не ти пречи, съфорумците ги имам за по-близки...

В момента междодругото се водят изслвдвания на тези "шарлатани" от "лечение с прана" или "универсална енергия" и се установява, че те засилват аурата... така лекуват
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет фев 11, 2010 11:26 pm

Придържайте се към темата и първоначалното мнение на Боян, моля :!:
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет фев 11, 2010 11:49 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет фев 12, 2010 12:03 am

Гост

Мнениеот Гост » пет фев 12, 2010 3:20 pm

Уважеми братя и сестри,
запознах се вашите отговори на предложената тема и реших, че е редно да споделя с вас следното:
Какво би станало, ако на възникването на всякакво телесно или душевно смущение у човека погледнем с по-голямо внимание и дори респект. Подобно отношение може да се прояви и към лекуването на такива смущения.
В тази връзка, стигнах до идеята, че е по-добре за нас да погледнем на възникването на болестите и на оздравяването като на тайни Божии.
Оттук и представената тема добива нови очертания.
Съвсем естествено се вижда, че всъщност когато става реч за лекуване е добре да използваме израза "помагане" на болния. Оттук и всеки лекар или лечител със своите действия може само да помогне на страдащия да преодолее симптомите свързани с дадена болест или пък да живее заедно с тях, ако те не могат да бъдат премахнати напълно.
В заключение мога да предположа, че ако на страдащия човек се помага с чувство на състрадание и милосърдие това би било угодно на Бога.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пет фев 12, 2010 4:03 pm

... изтриване
Последна промяна от Aether на вт мар 02, 2010 2:23 pm, променено общо 1 път.
zvezdi4kata
Потребител

Мнениеот zvezdi4kata » пет фев 12, 2010 6:25 pm

http://www.pravoslavie.bg/Въпроси-към-свещеника/Отношението-на-Православната-църква-към-хомеопатията-
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет фев 12, 2010 7:08 pm

Хомеопатията си е Ню ейдж отвсякъде. А и на всичкото отгоре имаше една позиция на БПЦ отпреди 15-ина години за нея.

Върни се в “духовници”