За това кой свещеник е достатъчно "стар", за да бъ

пространство за срещи и разговор
Sylvester
Потребител

Мнениеот Sylvester » ср сеп 06, 2006 6:24 am

Отец Стояне,
За да не ни обвиняват хората, че заради нас някой може да стане друговерец, не е ли по-добре да уточним различията си по по-достоен начин и систематично и богословски аргументирано да ги защитаваме пред читателите на форума?
Защото смятам, че между нас има сериозни различия по отношение на различни Православни доктрини и е редно да се разбере кой е прав и кой - крив. Целта ще е кривият да се поправи и да престане да греши в преценката си.

Крайно нелепо е да се обвиняваме един-друг в неразбиране структуралността или културалността на литургийното парадигмално православно-богословско учение с голи харизматично-звучащи фрази, изпразнени от съдържание.
:shock: :D :shock: :D :shock: :D

По-добре би било да разбереш в какво се състои несъгласието ми с доктрините ви във връзка с Причастието, Свещенството, Благодатта, послушанието и т.н. и да вземеш адекватно, а не първосигнално отношение по въпроса, ЗАЩОТО ГО ПОСТАВЯМ ТУК, НА ПУБЛИЧНО МЯСТО С НЕОБХОДИМАТА ОТГОВОРНОСТ И ТВЪРДОСТ.

Очаквам отговор.
todorka
Потребител

Мнениеот todorka » ср сеп 06, 2006 9:17 am

ваши благоговейнства,

земете се в ръце :)

отец силвестър, макар да написах остър коментар на първия ви постинг, признавам че разговорът не върви добре НЕ само по ваша вина. но има една поговорка - както тръгнеш, така ще стигнеш (или в този смисъл). започнахте разговора много тенденциозно и провокирахте отец стоян (уви, много лесно!) да излезе от добрия и полезния тон. резултатът е видим.

"който между вас е мъдър и изкусен, нека покаже чрез своето добро поведение делата си в кротост и мъдрост. но, ако в сърцето си имате горчива завист и свадливост, не се хвалете и не лъжете против истината: това не е мъдрост, която слиза отгоре, а земна, душевна, бесовска..." (иак 3:13-15)

примерно...
ava Agaton
Потребител

Мнениеот ava Agaton » ср сеп 06, 2006 4:24 pm

о. Силвестър:
Защото смятам, че между нас има сериозни различия по отношение на различни Православни доктрини....

По-добре би било да разбереш в какво се състои несъгласието ми с доктрините ви във връзка с Причастието.......

Отче, вие да не сте завършил в Берн или Сорбоната, може би Оксфорд, само за доктрини говрите, ние на изток си нямаме такива работи и се съблазняваме...
Пък и името Ви е Силвестър , папа ли сте?
Подозирам, че май сте от латинците или мислите с такива категории, може би затова гоните сектите, от инквизицията ли сте?
Простете на пустиника, ние сме невежи!
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср сеп 06, 2006 4:48 pm

ava Agaton - > може да е Силвестър от едноименното анимационно филмче "Туйти" - нали котката се казва Силвестър , а птичката Туйти :) ... следващия път помислете малко преди да пишете .
forerunner
Потребител

Мнениеот forerunner » чет сеп 07, 2006 2:08 am

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет сеп 07, 2006 8:55 am

иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 10:22 pm

forerunner
Потребител

Да помага Господ!

Мнениеот forerunner » чет сеп 07, 2006 11:01 pm

Отец Стоян Бербатов временно ще отсъства и се надявам това да бъде време за преосмисляне и уталожаване на спора /разговора, или каквото е там/.
Отче Силвестре, благослови!
Аз също те познавам от преди време, макар че тогава се казваше отец Станимир. Пожелавам ти наистина да си стани-мир.
Молбата ми е към всички, които пишат във форума, да покажат любовта и мира, които нашият Господ ни е дал.
Не ми допадат нападките, които виждам и от двете страни. Нека аргументите се излагат наистина аргументирано, с много мъдрост и здрав разум. Мисля, че единствено това може да има въздействие и убеждаващ ефект.
Ако желаете, и аз ще се включа в разговора, стига да имам време. Съжалявам, че нямам регистрация във форума, затова пиша от потребителското име на съпруга си. Но нали сме една плът :D. Ще отговоря на всеки ваш въпрос.
Презвитера Екатерина
иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 11:02 pm

Как си, отче Стояне,
Върви ли молитвата?

В случая обаче става въпрос за една персона, която, повярвайте ми, (писах, че го познавам по-добре, отколкото самият той се познава и държа на това), изживява себе си като своего рода институция в църковните среди.

Мноого ти е трудно на тебе, друже, да излезеш от рамките на ниско-личностните атаки. Аз обаче съм сравнително търпелив и очаквам да застанеш в по-добра кондиция, за да започнем спора, който и двамата очакваме, на по-високо и богословско ниво. Защото уважавам твоето богословско образование и се надявам да започнеш да ме сразяваш с него, а не с откровени обиди и непремерени от гледна точка на възпитанието изрази. Ще те изчакам... :lol: :lol:

От друга страна, виждам, че нещо те е страх от мен. :? Само така могат да се изтълкуват твоите личностни забележки към мен. Те са особено "стойностни", ако се има предвид, че лично въобще не ме познаваш.

Другаде се крие ключът към твоето раздразнение (макар, че с последните си реплики показваш връщане на самообладанието).
Ти знаеш, че двамата с тебе рано или късно ще се намерим, както се казва в песента :lol: Знаеш, че участвам според силите си в обществения живот на Църквата. Знаеш също, че не одобрявам вашите доктринални еквилибристики по отношение на православния праксис и вяра... и избухна. Затова те чакам да се поуспокоиш, за да може да впрегнеш иначе интелигентната си същност в един по-богословски и по-сериозен разговор върху учението, което с твоите приятели проповядвате.

:!: :!: :!: Аз нееднократно предупредих някои от тях, че ако учението ви конфронтира с учението на Светата Православна Църква аз ще съм този, който ще измисли име на ереста ви. От друга страна, казах също, че ако става дума само за терминологично неразбиране ще приема, че проблема е у мен и ще се призная за виновен в създаване на зловреден смут сред вярващите. :!: :!: :!:

отец Силвестър живее постоянно с мисълта, че е велик духовен деятел и призванието му е да служи на другите ( в случая - на заблудените и непослушни попчета) не само за пример, НЕ! , а и за авторитет, пред когото трябва да се снишават.

Ще кажа, на дядо Иоаникий, че той е виновен да стана такъв вероломен злодей :D :D :D Е, по твоите думи, брате.

Дописане!
П.П. Ако не сътвориш някоя нова емоционално-структурална :wink: изцепка при следващото ти включване се надявам да започнем сериозните разговори под друго заглавие във форума
иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 11:10 pm

Здравей, Екатерина презвитера,
Съжалявам, че пуснах написаното и след това видях твоето включване - станало е във времето, когато съм бил отворил сайта за проверка на предходното написано и той не се е обновил. Нямаше да го пусна сега, ако знаех за твоето съобщение.

При това положение няма да пускам съобщения по въпроса, докато отеца не се върне.

Ще отложим малко онова, което има да изясним помежду си.

Нямам личностна неприязън към съпруга ти, Екатерина. Дори сега се сещам, че по молба на негови духовни чеда съм се молил на Св.Литургия за вас и вашето семейство.
С най-добри чувства,
ик.Силвестър
презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » чет сеп 07, 2006 11:10 pm

Доктринални различия има между нас, ако мислим в доктринални категории, или както gaitan vejdu писа, ако не търсим смисъла, а се вторачваме в думите. Православие, макари да го пишеш с главна буква, и доктриналност са несъвместими понятия и състояния. Не е пресилил Апостолът, като е писал, че буквата убива (ІІ Кор. 3:6). Могъл е да употреби и по-мек израз, но този е верният. И на още доста места (Рим. 2:29, 7:6) това е потвърдено. Това е доктриналността. Трябва да се пазим от нея. Тя е убиец. Тя обезсмисля всяко православие и всяка вяра. Обикновено сблъсъците - и виртуалните и реалните, се получават между доктриналисти и такива, които отхвърлят доктрините. Самият факт, че допускаш в мисленето, говоренето и писането си доктриналност, обезсилва всичко което казваш. За този, който мисли в духовни категории всичко е ясно още оттук. Това се потвърждава и от коментарите на участниците тук.
Последна промяна от презвитер Стефан на чет сеп 07, 2006 11:14 pm, променено общо 1 път.
иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 11:13 pm

Здравей, aktex
благодаря, че отговори вместо мен :lol: :lol: :lol:
иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 11:19 pm

Здравей, отец Стефане
Явно в този час малцина спим. Съгласен съм с теб, че буквата убива.
Но би трябвало да си съгласен, че има неща, за които е добре да поговорим.

Мисля, че тук е удобно място за това.

Аз искам да изясним нашите позиции, за да се поправи кривия и да върви по-бързо правия :lol: Тук не визирам вас за криви, а мен - за прав. Ще поговорим, ще поспорим и дано се укрепим по този начин.
А това, че нашия разговор ще го слушат и други хора ще е за тяхна полза.
С уважение и без капка зла умисъл:
ик. Силвестър
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет сеп 07, 2006 11:26 pm

иконом Силвестър аз лично не спя - защото имам да правя едни честежи , а от горе на всичко и да програмирам . Работата на инж.-програмист никога не свършва. :)
има една максима на света "в спора се ражда истината" .
Аз например не мога да си представя да кажа на някой човек "отче" , защото така наричам Бог и един вид ще го обожествя с този епитет. Не е важното с каква титла си ... може и архимандрит да си ама Бог като го няма в сърцето ти и като не е вложил в сърцето ти и на челни стойки да заставаш , не можеш да направиш нищо ...важно е кой път следваш и кой изповядваш :)
Мир Вам
иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » чет сеп 07, 2006 11:31 pm

Върни се в “духовници”