За това кой свещеник е достатъчно "стар", за да бъ

пространство за срещи и разговор
презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » чет сеп 07, 2006 11:33 pm

forerunner
Потребител

Мнениеот forerunner » чет сеп 07, 2006 11:57 pm

scrupus
Потребител

Мнениеот scrupus » пет сеп 08, 2006 1:24 am

marst
Потребител

Мнениеот marst » пет сеп 08, 2006 7:08 pm

иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » пет сеп 08, 2006 10:11 pm

Здравей, отец Стефане

в случая може да се втелявам малко, но аз свързвам доктрината с учението, защото етимологично са свързани. Затова, може би, се разминаваме, защото ти като казваш доктринално изразяваш това, което аз наричам РАМКИРАНЕ.

За мен догмата и доктрината са два кристала, определящи онова, което наричаме Православие. ( :!: позволявам си тук да предупредя ония, които, както видях, искат само да покажат ума си да не репликират, защото ще бъда суров към тях :!: За да не изпадате в глупаво положение се намесвайте, само ако разбирате за какво точно си говорим с отеца. Ако не разбирате - изчакайте и ще ви стане ясно )Те са достатъчно широкообхватни и дълбоки, че е трудно да избягаме извън границите на тази свобода. От друга страна рамкирането, което непознаващият Православието може да наложи по една или друга причина наистина е възможно да бъде убийствено.

Тук, в този форум липсва реда на любовта. Затова вместо да се впускам да отговарям на откровено заядливи постинги ще продължавам да повтарям, ЧЕ ВСИЧКО В ЦЪРКВАТА ТРЯБВА ДА СТАВА С ПРИЛИЧИЕ И РЕД. Ако не се покоряваме на по-горните ще е пагубно за душите ни.

Ти видя, че аз в началото тръгнах да те укорявам директно. Това стана, защото не знаех офикията ти. Сега, по отношение на нещата, които понякога учиш и съветваш, а аз смятам, че се разминават с правдата, ще подходя с необходимото уважение.
Харесва ми, че постави рамки на общуването ни - Свещеното Писание и светите отци - това ще е от полза и мисля, че ще дадем добър пример за останалите.

Та да завърша,

това, което ти наричаш мислене в доктринални категории аз наричам рамкирано мислене, ограничаващо Православнието. Ако нямаш корекции по изказването ми дотук сме на едно мнение. :D :D :D
Дописане!
презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » пет сеп 08, 2006 11:46 pm

Мисленето в доктринални категории и рамкираното мислене считам за едно и също. Съобразяването с офикии и тем подобни условности считам просто за условности. Тук говорим с евангелска конкретност. Христос умря за нас! Не констатирам липса на любов от страна на пишещите. Всички се изказват адекватно. Догмат и доктрина не само не са едно и също - те са антоними. Не намирам за неуместен упрека на отец Стоян в непознаване на структуралната логика на Литургията, защото именно от нея всичко става ясно. Повтарям неговите думи, че именно в структуралната логика на Литургията се съдържа отговора на дебатираната тема. Структуралната логика на Литургията е едно към едно светоотеческия прочит на Евангелието. А произволно направената връзка на структуралност с културалност е меко казано отвлечена фриволност, а такава е несъвместима с темата и аргументите, ако щеш и с тона, с който тя се разисква. Тъкмо заради това аз държа да бъда презвитер, а не свещеник, иерей, иконом или жрец.
Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » съб сеп 09, 2006 2:55 am

До отците Силвестър, Стефан, резилния неврокопски поп Бербатов и лъже-синайският брат Агатон:

Хубаво, твърдите, че не искате да си говорите с мен, защото съм бил анонимен! Аз заемам административен пост в Св. Синод на БПЦ с нам. председател Свето-софийският митрополит Нвпр. Инокентий. Повече от това не мога да ви кажа, защото владиката ми не ми е дал благословия за това. Понеже аз, за разлика от вас, знам що значи послушание, затова и не се бия в гърдите кой съм и какъв съм!
Това, че не искате да разговаряте с мен е добър знак! Явно, просто нямате с какво да ми опонирате! :lol:
презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » съб сеп 09, 2006 5:16 pm

forerunner
Потребител

Мнениеот forerunner » вт сеп 12, 2006 3:45 pm

scrupus
Потребител

Мнениеот scrupus » вт сеп 12, 2006 6:15 pm

иконом Силвестър
Потребител

Мнениеот иконом Силвестър » вт сеп 12, 2006 9:37 pm

Здравей, отец Стефане,
в Светата Литургия намирам голяма утеха и верния път. Тя учи на духовност и помага на онези, които участват в нея. То така си е в цялото православно богослужение - дори когато говоря за него се изпълвам с топли и радостни чувства.
Добре е да поставим нещата на основата на Светото Писание и на Богослужението - съгласен съм с теб по този въпрос и го приемам с удоволствие. Явно по отношение на богословските критерии и терминология страдаме от някакви различия и само чрез Свещеното Писание ще се уеднаквим, че и харесаме.

Здравей, отец Стояне,
за митрополитите ми даваш интересна идея, но ще превиша правата си, ако започна да я разработвам. Знаеш, че има едно правило на Двукратния събор, което дава право на свещеника да се отдели от митрополита си, в случай, че последният изпадне в ерес.
Иначе ми хареса последното ти включване, макар и да е 2евро на час.
Като се видим ще се прегърнем със сигурност, ако зависи от мен - аз съм благоразположен към теб и преди, и сега :lol: :lol: :lol:
Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » чет сеп 14, 2006 12:26 am

Forerunner, тия пе....си черногорците, след като преговаряха с нашия Синод, вас ли викнаха да им устройвате новата Църква или просто напоследък си имал повечко треби и си поспeстил за море?
Знам, че няма да ми отговориш, ама аз утре ще резбера... :twisted:
презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » съб сеп 30, 2006 11:28 pm

Темата приключи без да получа отговор на моя ключов въпрос от този, който я отключи :D :?:
dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » нед окт 01, 2006 10:59 pm

презвитер Стефан
Потребител

Мнениеот презвитер Стефан » нед окт 01, 2006 11:30 pm

Върни се в “духовници”