Свещеник в Преслав отказа венчавка на католик и православна

пространство за срещи и разговор
Tor
Потребител

Re: Свещеник в Преслав отказа венчавка на католик и правосла

Мнениеот Tor » вт сеп 14, 2010 4:01 pm

Тва е пълна глупост да им отказват венчание. Народа зорлем накрака им отива те го гонят.
Истинската причина прозира къде е: Требвало някаква хартийика да донесат от владиката малдоженците, че им е разрешено.
Явно тоз свещенник си пази трудовата книжка. Фанало го е страх да не го уволнят ако ги венчае и затова.
galka_62
Потребител

Мнениеот galka_62 » ср сеп 15, 2010 1:08 pm

Мария, напълно споделям мнението ти!
Тор, по твоята логика да вземем да задължим свещениците и по домовете на младоженците да извършват "ритуала" венчание та "зорлям да не им ходят на крака", а пък и ако вместо задължителните молитви озвучат и с любимия фолк или метъл елемент... Чудничко! Защо Иисус Христос бе кръстен от св. Йоан, не бе ли това начина да ни покаже как трябва да се спазва порядъка? Защо толкова години Православието не се променя?
Лично на мен ми омръзнаха тези вопли за модернизиране, осъвременяване и купища промени за да ни бъде "удобно и комфортно", да не спазваме завещаното ни, че виждаш ли какви буквоядци сме и как прогонваме горките хорица от храма отделили от "ценното си време за кафе"да влязат и да се наприказват точно по време на св. Литургия.
И кои сме ние да гледаме учудено шляпащите джапанки, голите гърбове и татуирани кореми, а ако и пирсинг имат...
Би ми било забавно, но не, гневно ми е! Кой от вас защитници на ширещата се слободия ще разреши на своите гости да започнат да тъпчат ложето му с кални обуща, ама нали са благоволили да седнат на трапезата му!?
Последна промяна от MacIlian на ср сеп 15, 2010 4:11 pm, променено общо 1 път.
Причина: Редактирани пунктуационни грешки
galka_62
Потребител

Мнениеот galka_62 » ср сеп 15, 2010 1:38 pm

Адвокат на о. Николай не съм, въпреки че го познавам. В Църквата освен правила има и ерархия и ако един свещеник иска правилно да ръководи поверената му енория, самия той трябва да спазва всичко, а не да своеволничи. А някой да обърна внимание в злобната статия, че е говорил с кандидат-венчаващите се дълго насаме и ако поне е мернал същото, знае ли за какво им е говорил? Дали не се е опитал поне малко да ги катехизира? Ама за какво ни е катихизация на нас, ами ние всичко си знаем най-добре!
И тези алчни попове, що не си измърморят урока, ами то не! Ние работа им създаваме и пари ще им дадем и храма ще похвалим, че там всичко е разрешено и природата прекрасна и предания се ширят.
След всичко изписано от мен, ако можете молете се за многогрешната ми душа.
Галина
Последна промяна от MacIlian на ср сеп 15, 2010 4:09 pm, променено общо 2 пъти.
Tor
Потребител

Мнениеот Tor » ср сеп 15, 2010 1:40 pm

Галка,
Случая е повече от ясен че не става въпрос за никакво Свещенно Писание, ами за липсващ документ-разрешение от висшестоящ началник. Това е истината. Началника да разреши , да не съм аз.
На това му се вика бягане от отговорност на обикновен Български език.
А относно модернизирането на Църквата което е съвсем друга бира и няма връзка с темата, да наложително е.
Или ще се модернизира или зорлен ще я модернизират. Щеше не щеш така ще стане. Света се развива и Църквата трябва да се развива, независимо дали на някой му харесва или не.
galka_62
Потребител

Мнениеот galka_62 » ср сеп 15, 2010 2:19 pm

Разбери и не съди, редът трябва да се спазва, това е още от Христово и апостолско време. Защо си мислиш са се свиквали съборите? И защо са ръкоположени митрополитите?
Може би ще приемеш следните ми думи като заяждане, но те уверявам не са. Моля те много внимателно борави с думите, защото Бог-Слово се въплъти.
И последно, аз чета, но не пиша във форума. Разбирам много от пишещите, че нямат пред кого да споделят и мислите, и страховете си. Всички яко ни мъчи собствената гордост под една или друга форма. Аз съм от облагодетелстваните да имам ежедневно обгрижване от свещеник. Работата ми позволява да контактувам с четирима свещеници от различни храмове, монах от бълг. манастир и връзка с атонски монах, до скоро с монахиня, претърпяла комунистическия терор и покрай която двама младежи израснаха за църковно служение. Бог да я прости! Говоря с тях, споря, питам и дори им се сърдя по някога :oops: . Това е ежедневно и пак не съм на ясно с много неща, но на продажното журналистическо племе не се вързвай! Прегледай, ако желаеш само заглавията от цялата ни преса и с ръка на сърцето си отговори: дали единствената цел не е сензацията, колкото по омаскарена толкова повече публика. И християните като първи лапни-шарани се надпреварваме да коментираме. Повече няма да коментирам и не от неуважение, а не ми се влиза в празнодумство.
Последна промяна от MacIlian на ср сеп 15, 2010 4:07 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » чет сеп 16, 2010 2:05 pm

Tor
Потребител

Мнениеот Tor » чет сеп 16, 2010 3:51 pm

Бе аз не укорявам свещенника, в края на краищата
Ако човека го е дострашало да не го уволнят заради документ е прав-секи си пази хляба!..
Ако ли пък и нормативно не е могъл, пак е прав- има канон.

В горните постове се ядосвах че именно заради това, щото заради йерархия, канон и т.н не ги приобщаваме.
Аз ако бях , какъвто съм си бунтар по природа щях да ги оженя напук на све..и после най вероятно щяха да ми набиват камбаната.
:D
Ко кат са католици? Нали не са вуду-магесници..ама ха.
:thumbup:
Славян
Потребител

Ерес Католическа

Мнениеот Славян » чет сеп 16, 2010 5:58 pm

Върни се в “духовници”