Скандалният форум

пространство за срещи и разговор
Жоро
Потребител

Скандалният форум

Мнениеот Жоро » чет дек 30, 2010 8:00 am

И аз като Прокимен ще пусна малко хроника от чужбина:

--------------------------------------------------

Участник А: Според мен, този въпрос стои по начина, по който съм го разбрал.
Участник Б: Разбирам много добре защо смятате така. Но, аз съм изследвaл въпроса доста задълбочено и съм стигнал до друг извод.
Участник В: Аз не съм имал време да изследвам, но следвайки логиката, смятам че на въпроса трябва да се гледа така.

Участник А: Благодаря ви за участието, интересно ми беше да чуя вашето мнение. По въпроса запазвам моята позиция.
Учасник Б: И аз ти благодаря за времето, което отдели да споделиш своите разсъждения по въпроса. Аз също запазвам своята позиция по въпроса, но считам че е полезно да зная, какви са другите гледни точки.
Участник В: И на мен ми беше много полезно да науча повече по въпроса. Надявам се да продължаваме да обсъждаме и други съществени теми.

-----------------------------------------------------------------------

О, извинявайте. Сега ще преведа разговора на български.

---------------------------------

Участник А: Въпросът стои по този начин и не може да стои друго яче. Трябва да си малоумен за да не го разбереш.
Участник Б: Абе смешник прост. Какви глупости говориш пак. Не разбра ли, че въпросът стои по този начин. Само безмозъчните не могат да го проумеят.
Участник В: Какво се препирате бе? И двамата не сте прави и от нищо не отбирате. Елементарно е и всеки с малко логика в главата ще види, че въпросът стои по този и този начин. Аман от всезнайковци!

Участник А: Абе какво се разправям и аз с прости хора. Ти им говориш едно, а те все своето си знаят. Нема оправия с вас. Като не можете да разберете, ваш си е проблема!
Участник Б: Абре многознайко! Ти ли ще ни учиш бе? Я се погледни, целият си се сбъркал отвсякъде, а учител ще ни се пишеш. Аре бегай! Или по добре, престани да пишеш тук!
Участник В: Вие въобще можете ли да мислите?! Нищо не разбирате, а се правите че всичко знаете. Само си губя времето с вас. Махам се от форума!

Забравих да добавя:

ХРИСТИЯНСКИ ФОРУМ
Maй по-добре беше да забравя!
:oops: :oops: :oops:

П.С. Ха, гледам че администатора е изпълнил една моя отдавнашна молба. Благодаря, веднага ще се възползвам:
:cry: :cry: :cry:
Последна промяна от Жоро на пет дек 31, 2010 8:54 am, променено общо 3 пъти.
Дон Кихот
Потребител

Re: Скандалният форум

Мнениеот Дон Кихот » чет дек 30, 2010 7:18 pm

Жорко,

Такива са за съжаление нашенските форуми - не само религиозните, но и светските. Въпрос на манталитет - сбъркан в българския случай.

Ако бях на твое място, бих се срамувал да пиша по форумите. Не се пише "учаСник", а "учаСТник" от "участие", "участвам", "част" (дял), а не "час" (единица за време). ПодлогЪТ винаги е с пълен член. Пред "който", "когато", "защото" и пр. винаги се поставя запетая. Дай новогодишно обещание, че ще намериш правописен речник и ще прочетеш предговора с правописните правила.

:clap:
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет дек 30, 2010 8:35 pm

Слава Богу намерих online spell check на Български!
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » пет дек 31, 2010 10:11 am

Последна промяна от тодоре на пет дек 31, 2010 6:07 pm, променено общо 1 път.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет дек 31, 2010 4:50 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет дек 31, 2010 4:53 pm

lalili
Потребител

Мнениеот lalili » пет дек 31, 2010 5:00 pm

Извинете, че не се включвам конкретно по темата.
Затрудняваме следния въпрос, бихте ли ми обяснили

Защо ев.Матей приписва пророчеството на Захария за трийсетте сребърника (Зах.11:12,13) на Иеремия (Матей 27:9) ?

Зах.11:12,13
"И ще им кажа: ако ви е угодно, дайте Ми заплатата Ми; ако ли не - не давайте; и те ще Ми претеглят за отплата трийсет сребърника.
И рече ми Господ: хвърли ги в църковната каса, - висока цена, за каквато те Ме оцениха! И взех аз трийсетте"

Матей 27:9
"тогава се сбъдна реченото чрез пророк Иеремия, който казва: "и взеха трийсетте сребърника - цената на Оценения, Когото оцениха синовете Израилеви"

Благодаря!
Последна промяна от lalili на съб яну 01, 2011 12:44 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет дек 31, 2010 5:55 pm

И аз ще апелитам за новогодишно обещание за повече грамотност. Научете българския правопис, защото за запазването на езика ни са умирали нашите баби и дядовци, та ако не заради самите себе си, то поне заради тях пишете правилно. Правописът е важен, не се залъгвайте, че нямал бил значение и важно било съдържанието. :angel:
Последна промяна от Чехълче на пет дек 31, 2010 8:17 pm, променено общо 1 път.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » пет дек 31, 2010 6:19 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет дек 31, 2010 7:09 pm

Тодоре,

Пред "но" винаги поставяй запетая! Четете повече книги, с Интернет се затъпява.

Към въпроса:

"Защо ев. Матей преписва пророчеството на Захария за трийсетте сребърника (Зах. 11:12,13) на Йеремия (Матей 27:9)?"

Защото Библията е 50% божествено вдъхновение и 50% човешко творчество. Преди 2 000 години книгите се пишат на ръка, струват много скъпо, редки са, огромният брой от хората са неграмотни и чуват текста само когато той се чете гласно от някого. Св. Матей просто е сбъркал, разчитайки на паметта си, но тя, както е добре известно, е лабилна величина.

ЧНГ

Българските манастири (IX-XIV в.). -
http://archiman.livejournal.com/
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пет дек 31, 2010 7:15 pm

Чак сега забелязах друга грешка: "Защо... преписва...?" Правете разлика между "преписвам" (копирам незаконно чужд труд) и "приписвам" (прикачвам авторство, качества, вина на някого). Едно е да се каже "Не ме хванаха, когато преписах на изпита", а съвсем друго - "Брато, приписват ми убийството на Маймунека!"

Една мутра е на гробищата за панихида. Телефонът му звънва. Той се обажда:
- Алоу, кой е?
- Къде си бе, Картоф?
- Тихо, на гробищата съм, попът пее.
- Кога те убиха бе, Картоф?!

::o
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет дек 31, 2010 7:26 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет дек 31, 2010 8:44 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб яну 01, 2011 12:09 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » съб яну 01, 2011 11:57 pm

[quote="Жоро]

Такава комбинация от източници е била редовна практика по онова време. Да не забравяме, че евангелието на Матей е писано до евреите. Той е използвал техните методи за тълкуване, когато им е доказвал изпълнението на пророчествата. Например, седемте правила за тълкуване на известния рави Хилел включват събирането на пасажи въз основата на общи думи. В този случай думите са „грънчар” и „сребърник”. Също обикновенна практика е било при четенето на такива „съчетани” пасажи да се посочва източника само на един от авторите. В случая Иеремия е по-изтъкнатия от двамата и най-вероятно за това Матей е посочил него вместо Захария.[/quote]

На пръв поглед звучи убедително. Но на втори - не. Матей не е бил фарисей, а митничар и не е учил в равинско училище, за да знае тези трикове. Освен това, такъв комбиниран подход не е приложен при никой друг текст от Стария Завет, цитиран в Новия.

:thumbdown:

Върни се в “духовници”