Дневникът на о. Александър Шмеман

пространство за срещи и разговор
prokimen
Потребител

Дневникът на о. Александър Шмеман

Мнениеот prokimen » пон апр 25, 2011 9:23 am

(на кадъра о. Шмеман и проф. княз Константин Евсеевич Андронников, бивш декан на Богословския институт "Св. Сергий" в Париж, професор от Сорбоната и личен преводач на 4-ма френски президента)

На Великден, в неделното предаване "Денят Господен" по втори канал на френската държавна телевизия бе излъчен репортажът на православния водещ протоиерей Николай Озолин за дневника на о. Шмеман. За "Дневник"-а разказва френският писател, професор в Богословския институт "Св. Сергий" и председател на френския държавен център на книгата (Centre National du Livre) Жан-Франсуа Колосимо.

Предаването може да се види от телевизионния сайт, отдел "Православие":

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Дневникът на о. Александър Шмеман

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 25, 2011 10:16 pm

Прокимен, можете ли да разкажете нещо повече за дневниците, тъй като мнозина тук не знаем френски? А и аз лично не успях да отворя линка.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт апр 26, 2011 2:23 am

zvezdi4kata
Потребител

Мнениеот zvezdi4kata » ср апр 27, 2011 12:18 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср апр 27, 2011 7:28 am

Мисълта, че пазиш "чисто и неувредено Православие" вдъхва сигурност и дава мир и увереност. Също дава и сериозна основа да застанеш смело и да обявиш всеки инаковерен за еретик. Колкото повече ги еретисваш, толкова повече се чувстваш като църковен отец. Колкото по-малко компромиси правиш с разликите, толкова по-ревностен "църковен отец" смяташ че си.

Изведнъж се появяват разни професори като Шмеман и Майендорф, които излседват и показват колко и как са се променяли нещата през вековете. И цялата схема рухва. Сладкото усещане, че дори хитона, туниката и кандилото са завещани лично от апостолите започва да се изпарява. Единствения начин да го задържиш е да включиш и тези професори в групата на еретиците. Еретици - модернисти, които съсипват църквата и ми развалят царския мир.
prokimen
Потребител

29 години от смъртта на о. А. Шмеман

Мнениеот prokimen » чет дек 13, 2012 6:59 pm

нееднократно съм свидетелствал, че съм повече от резервиран по отношение на литургическите възгледи на о. А. Шмеман. По случай 29 годишнината от неговото преставяне пред Господа, предоставям на вниманието на неговите "обожатели" клип от погребението му.

Бог да го прости!

Върни се в “духовници”