Първи постинг с въпроси

пространство за срещи и разговор
Радослав
Модератор

Re: Първи постинг с въпроси

Мнениеот Радослав » съб юни 04, 2011 11:24 pm

george_tn
Потребител

Мнениеот george_tn » нед юни 05, 2011 9:30 pm

Радослав, разбира се че Бог е и любов и всичко абсолютно положително във абсолютна величина, защото природата му е абсолютна.
Именно заради това, излиза че според християнството, Бог заради Абсолютната си Любов към ИНДИВИДА Адам е бил склонен съзнателно да причини страдание (въпреки провала на Адам) на целия човешкия род. И въпреки, че е знаел че един ден сина му Иисус Христос ще се саможертва за да изкупи Адамовия грях, то несъвършенството на човеците поради увредата на Адамовото семе ще бъде неизличимо.
И понеже греха на Адам е опростен от Бог заради саможертвата на Сина Му, Бог все пак ни е ОСТАВИЛ с несъвършенната си природа и свободната си воля да си грешим неизбежно и да се чувстваме виновни (ако сме християни).
Още по опростено - като да пуснеш в производство дефектни самолети и то със свободна воля и после да си недоволен от тях та да се налага да пращаш главния си проектант да им сменя мирогледа. И то само, защото много си обичал прототипа и не си започнал проектирането отначало, въпреки че си знаел последствията изначално.
Можем да развием още мисълта...но все в посока оти ручахме жабетата от Райската градина.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед юни 05, 2011 10:14 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед юни 05, 2011 10:40 pm

george_tn
Потребител

Мнениеот george_tn » пон юни 06, 2011 3:43 pm

Здравейте г-н Гунев, нямах предвид собственото си дете. И както вече казах недостатъка съм го приел безрезервно, само исках да знам как християнството го оценя и kassie ми даде добра насока. Не обвинявам никой освен себе си, ако има място за обвинения, и не съм се озлобил към околния свят, както би се предполагало. Искам да кажа че разсъждавам чисто теоретично, опитвайки се да си дам ЛИЧНИ отговори на нелогичните места от концепцията на християнството. Ако сте прочели "мотивационния" ми постинг ще разберете защо дълбая.

Да поясня ако съм бил неясен. Имах предвид, че преди греха Адам е бил съвършен, по образ и подобие на Бог, но с грехопадението си ("първородния грях") той е повредил природата ни(семето си) и е направил всички нас наследниците му несъвършенни (дефектни). Примера със самолета е просто за по-добра представа, ако се поставим на мястото на Бог, така че дори и вероятно нелеп за този форум е точен.

Погледнах и линка към предаването за "Бог и зло" - но там човека професор говореше по същия стереотип, който срещам навсякъде и избягваше да даде конкретна теоретична позиция, а си разсъждаваше като личност. Поне разбрах, че щом той не може да даде отговор няма смисъл да търся повече. Просто си мислех, че нещо съм ненаясно и че някъде има конкретен отговор. Все пак християнството е било полирано 2000г и седем вселенски събора са го умували. За съжаление се оказах наясно толкова колкото и професора.

Също така професора тълкувайки точно този момент манипулативно обясни, че на Бог би му се налагало да УБИЕ Адам ако е искал да прекрати последствията от греха му, и той като любящ баща не можел да го стори. Това е най-смисления отговор срещан досега за тази притча базисна за християнството :)

Радослав,
"Ти, аз и никой човек няма как да знае, какъв е предвечния Божи план за човечеството." -да така е, но тази "мантра" обезмисля проповядването на християнството. Въпреки нашето оценъчно несъвършенство обаче християнството съществува. И то на базата на аксиоматичните знания предадени от апостолите (и те наследници на Адам) от първа ръка, така че все пак имаме насока на разсъждение за начина на мислене и действие на бог включително и за промисълта му. В разсъжденията си не излизам от аксиомите заложени в концепцията и не давам оценки, а се опитвам да дам отговори с позволените от християнството инструменти.

Както и да е разбрах, че трябва да приема стереотипа, да приема мистиката и да не разсъждавам, ако наистина искам да стана вярващ.

Благодаря на всички за вниманието и времето.
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пет юни 10, 2011 10:48 pm

hopert
Потребител

Мнениеот hopert » чет ное 17, 2011 10:50 pm

Върни се в “духовници”