Защо епископите са монаси?

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Защо епископите са монаси?

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 05, 2012 7:02 pm

Равви, интересът ти към християнството и проблемите на църквата може само да ме радва, защото такъв голям интерес ми нашепва, че сигурно обмисляш да се покръстиш? :)

За съжаление, както и сам можеш да се убедиш, компетентността на много пишещи тук клони към минуса, та едва ли ще намериш отговори на въпросите си. Тоя конкретен въпрос е сложен и изисква намесата на канонист, а такъв тук не пише.

Аз ще дам недостатъчен отговор с идеята да се вземат предвид някои неща:
Когато виждаме писаното от св.ап.Павел, че епископът трябва да е мъж на една жена, т.е. женен и по-късната практика епископите да се избират изсред монасите, това в никакъв случай не означава, че Църквата е приела гностическия възглед, че монасите са по-свети от женените. Просто трябва да имаме наум това, че светът се променя, а с новите условия на живот се налагат и пормени. Когато християнството става държавна религия на Римската империя, епископите вече имат много повече работа, тъй като отговарят за много повече хора. Освен това, Църквата става богата институция, а епископът - важна и престижна длъжност. Гербът на Византия е двуглав орел - цар и патриарх. Дори само това дава идеята за какво става въпрос - от преследвани и презряни, християните стават фактор в управлението.
Оттук нататък можем лесно да разберем съображенията, подтикнали църквата към подобно решение. Лесно е да си представим, че освен фул тайм служба, епископът заедно със семейството си би бил обект на много по-големи дяволски изкушения, последиците от които за Църквата биха били много сериозни.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон мар 05, 2012 7:31 pm

Aurelia Felix, благодаря за отговора ви.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон мар 05, 2012 7:55 pm

Аз лично, не мога да приема доводите на Аурелия, по конкретният въпрос, който обсъждаме, но вече съм писал защо. :thumbup:

Просто не виждам за правилно, женени хора, да не могат да стават епископи, това е ненужно ограничение, което апостолите никъде не са поставили, дори напротив.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 12, 2012 7:22 pm

Това ограничение се е наложило във времето, когато епископите вече не са били водачи на преследвана от законите общност, а точно напротив - станали са уважавани членове на обществото и са разполагали с огромна власт. Познавайки слабостта на човешката природа и податливостта на мнозина към изкушения, Църквата мъдро е постановила достъп до такава огромна власт и средства да имат само монаси - хора, дали обети за безбрачие и нестяжение.

В противен случай, да бихме имали и патриаршески и епископски династии, подобно на царските, заедно с много други поразии за Църквата.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон мар 12, 2012 11:24 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт мар 13, 2012 8:52 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт мар 13, 2012 3:08 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 13, 2012 5:31 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт мар 13, 2012 9:43 pm

Тези обективни исторически причини, явно обясняват всичко, но според мен, съвсем не го оправдават.
Както и комунизмът се явява обективна причина за доносниците в клира, но това не е оправдание.
Но както и да е, нещата се развиват закономерно и отиват към своят логичен завършек и славното Христово явление. Тогава кой крив кой прав, най-важното ще е кой е Христов :thumbup:.
А на папите дупе да им е яко, че такива простотии са направили не е за приказване... И наще малки папи тука и те да си опичат акъла, че тогава, няма се размине само с цапване с вестник.

За мен, промените в апостолските постановления носят винаги вреди. Това по темата във връзка с странното изискване за безбрачие на епископите.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 13, 2012 10:05 pm

Дали го оправдават или не, ние не сме в състояние да съдим. Как да съдя римските папи, като знам, че лично аз на тяхно място в техните обстоятелства щях да се възгордея още по-зле?
Живял римския епископ - във всички случаи римлянин, наследник на най-великата култура, в най-великия град, но без държавност, сред население от варвари на много по-ниско цивилизационно ниво от него. Възгордял се, като се помислил за наместник на св.Петър и безгрешен, когато говори екс катедра. Как да го съдя, като много добре познавам себе си и на негово място, в неговите обстоятелства щях да се помисля направо за божествена и не наместник на св.Петър, а на самия Бог и Негов секретар и не безгрешна екс катедра, а безгрешна по презумпция?

Ето виждаш как, ако сме честни пред себе си, виждаме реално ние колко сме лоши. И как при това положение да отсъдим другите?

Що се отнася до епископата, нищо чудно някой ден Църквата да прецени, че условията изисквали целибат, са отпаднали и отново допусне женени мъже до епископство.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт мар 13, 2012 11:17 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 13, 2012 11:42 pm

Ами в предишния си постинг каза, че обстоятелствата не ги "оправдават". За мен думата "оправдава" значи само едно - да съдиш някого и да го оправдаеш, т.е. намериш за невинен или пък да го осъдиш - намериш за виновен. :)
Затова ти казвам, че ние не сме способни да съдим никого, а само себе си. Естествено, да кажеш за нещо, че е грях е възможно, но не и да осъдиш или оправдаеш човека, когото само Бог може да осъди или оправдае.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт мар 13, 2012 11:55 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср мар 14, 2012 10:52 am

оправданието за което говоря, не е оправданието което само Христос може да определи, вероятно така съго написал, че се разбира малко неправилно.
Оправданието което визирам е да се прецени дали дадено действие на някой е правилно, или погрешно. Дали това действие може да се оправдае, или не може да бъде оправдано, или сметнато за правилно. А дали самият човек ще е оправдан накрая си е работа на Бога. Ние можем и понякога трябва да преценяваме и отсъждаме действията и постъпките на някого, иначе всеки може да ни размята насам натам и прави на маймуни, да ни бие през лицето и да ни се превъзнася, Павел на такива се е чудил как могат да търпят такива безобразия.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср мар 14, 2012 10:22 pm

Върни се в “духовници”