Дядо Николай се моли...

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Дядо Николай се моли...

Мнениеот yosif_s » ср ное 14, 2012 10:32 am

На опелото на блажено починалия дядо МАКСИМ митрополит Николай казва: "Ще се допитва до Светейшия блаженопочинал отец като към учител винаги, когато има въпрос”. Някой би си помислил, че има объркване в словореда или неточно изразяване от страна на митрополита, но същото изказване е публикувано и в сайта на Пловдивска митрополия.
Дядо Николай твърди, че говори с мъртвите - чисто окултна практика, отричана от християнството и противна Богу. Изказването му е против всички традиции не само на православието, но и на християнството като цяло. Това си е ерес и то изповядана от архиерей. Не изключвам да става дума и за някакво психично отклонение. При шизофрениците се наблюдава убеждението, че говорят с мъртвите. Става въпрос или за гнусна окултна практика или за болна психика.
"За да преподава вярно словото на Твоята истина"...!
Втор. 18:10-11 "Не бива да се намира у теб такъв, който прекарва сина си или дъщеря си през огъня - предсказвач, гадател, вражач, магьосник, омайник, ни който извиква духове, ни който пита мъртви, защото всеки, който върши това, е гнусен пред Господа".
Бог да му е на помощ!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Дядо Николай се моли...

Мнениеот Ника » ср ное 14, 2012 11:02 am

Дори и най-големите светци, са грешали, та какво остава за други. Възможно е просто да е временно разстроен от загубата на дядо Максим, чух негови слова в памет на дядо Максим и пролича, колко много го обича, та дори и на мен ми се дорева....
Бог да го вразуми и настави. Да му открие, че истинния извор на живот, от който е пил и дядо Максим, си остава Бог.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср ное 14, 2012 11:18 am

В интерес на истината аз, чух, че става дума за това, да се допитва в смисъл, да разсъждава как би постъпил Максим в някаква ситуация, а не че ще говори с него, тоест с мъртвец. Нито защитавам някой, нито нищо, понеже нямам никакви лични впечатления от човека, просто това е изказването му и не си струва на база него да се градят някакви теории за говорене с мъртви.

Едно нещо ми харесва в този човек Николай и то е че заклейми лейди гага и мадона. Тези отвратителни концерти не помагат с нищо на младите но ги рушат още повече. Той единствен се обади, какъв му е мотивът незнам, но самият факт че застана на тази позиция , според мен има значение, на фона на общото мълчание и непукизъм.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср ное 14, 2012 12:59 pm

Охо, а към добрите му страни, ще причисля и православна телевизия за Пловдив и региона-денонощна. Само колко утеха и добро, може да намери, човек там!
Така също, живее близо до народа, може би защото все още е сравнително млад, почти всеки ден има литургии в някоя църква. И не го интересува има ли "почитатели", а си изпълнява работата. След всяка литургия има и проповед, хубава душеполезна....
Потребителски аватар
Дака
Потребител

Мнениеот Дака » ср ное 14, 2012 10:04 pm

Здравейте :wave: ! Разрешете и аз да се включа в вашия разговор.
Интересно ми е всичко което сте написали. Нека да започна от това
1. Всички ние сме грешни-имаме си своите слабости (разбирайте и характери).
2.small axe Ми да ти кажа откровено младежките ми години минаха точно с изгряващата МАДОНА с музиката на ДЖУДАС ПРИЙСТ ,АЙРЪН МЕЙДЪН. Това нима ме прави по- различен от вас или по-грешен от всички които не слушат тези изпълнители!?
3.Ника Вярно с негово позволение се пусна православна телевизия (достъпна само с кабелните оператори)!
Някой да забеляза да има обновена изцяло православен храм в Пловдив!? А в Пловдивска епархия!?- Частитични ремонти почистване на стенописи и то не в целия храм така е в доста храмове! За тапетите ...! Та Пловдивската епархия е най-голямата и най-богата в България. Само храма Александър Невски е с най- голям приход по продажба на свещи, а другия е в Пловдив. Няма да го назова кой е... умишлено!
Ако желаете да продължа в тази насока зависи от вас! За обяд в четирицифрини суми...! За камбаните във всички храмове които по негово нареждане биха празнично в целия град по повод свадбата на Дудука! Има доста неща които аз като обикновен мирянин не разбирам ! Спирам, че утре съм на работа първа смяна! Утре може и да продължим тази дискусия!
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср ное 14, 2012 11:01 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет ное 15, 2012 6:37 am

Не мога да си правя заключения от клюки, а също така да си съставям мнение за даден човек на принципа "ежк"(една жена каза). Това, което съм видяла, го изложих. Останалото си е между него и Господ. Бог да вразумява и просвещава.
Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » чет ное 15, 2012 7:32 am

И аз не съм нито виждала, нито чувала много, освен клюки за лошите му страни. А на клюки не вярвам. Това, което ми харесва в Николай е, че той воюва с порочните явления и се обявява прямо срещу тях, без да се притеснява от реакциите на невярващите, които са повече от вярващите.
Аз не съм била почитателка на Мадона, но съм слушала и тежък метъл в ранна младост и други неща, които не са за слушане. Сега си подбирам музиката и изпълнителите, без да се отричам от нещата, които харесвам, но като проверявам какво "съдържат" те - текст/послания и т.н.
Хубаво е от време на време някой да ни напомня, кое е неприемливо да прави един християнин. Ние живеем в света. Постим, молим се, но и общуваме с много светски хора и посещаваме светски мероприятия. При мен това го изисква и работата ми. Затова е добре да има отци, като дядо Николай. На мен, до този момент, той ми е само от полза.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет ное 16, 2012 10:40 am

Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » пет ное 16, 2012 1:34 pm

Обикновено ние българите скачаме да плюем най-често срещу тези, които си вършат работата. Не само за църковните люде е така, един човек труди ли се, постига ли успехи, той е маскара. Една злостна клюка и репутацията му е срината, защото кой обича тези, които се борят да променят света към добро?!
mon
Потребител

Мнениеот mon » пет ное 16, 2012 6:44 pm

Преди в поведението на дядо Николай не ми харесваше историята с архонтите и това че изказа (според мен) хула срещу Светия Дух. Сега към това се прибавиха и действията му след смъртта на патриарха.
И за да не отварям нова тема ще попитам тук: задължително ли новия патриарх трябва да бъде един от митрополитите или такъв може да стане и някой епископ, архимандрит или просто монах?
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » пет ное 16, 2012 6:56 pm

УСТАВ НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА – БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ

Раздел ІІ
ИЗБОР НА БЪЛГАРСКИ ПАТРИАРХ

Чл. 40. Избираемият за Български патриарх и Софийски митрополит трябва да притежава следните качества:
1. да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква;
2. да е не по-млад от 50 години;
3. да е управлявал епархия като митрополит поне 5 години;
4. да се отличава с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред.

Да е на служение като митрополит, да е не по млад от 50 г., да е управлявал епархия и да се отлчава с правилни мисли не са качества, както пише в устава, а са характеристики. В точки 1 и 3 са описани професионални характеристики, а в 2 и 4 личностни. Но незнайно защо така е записано в устава.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет ное 16, 2012 11:13 pm

Илиaна
Потребител

Мнениеот Илиaна » съб ное 17, 2012 1:36 am

Бих искала да защитя дядо Николай и да кажа, че да, много грозни неща се чуват за него, но по-умният ще си замълчи вместо да съди прибързано. Той наистина е малко по-краен в някои свои действия, но всичко, което прави, прави го за Бога, за Църквата, просто отстрани нещата лесно се изкривяват.
Потребителски аватар
Leona
Потребител

Мнениеот Leona » съб ное 17, 2012 7:20 am

+ 1 към мнението на Илиана!
Имаме нужда от такива отци.

Върни се в “духовници”