православната Евхаристия - възкресение и вечен живот

пространство за срещи и разговор
Радослав
Модератор

Re: православната Евхаристия - възкресение и вечен живот

Мнениеот Радослав » пон апр 05, 2010 11:16 pm

След най-светлия Празник нека всеки, който желае, да сподели, как е приел св. Причастие в своята църква.
При мен/нас нещата стоят малко по „руски“. Причастие – 4 пъти в годината. Питах отеца, как стои въпроса с причастие поне два пъти по време на поста. Казаха ми, по изключение може. :mrgreen:
Примирих се. Приех причастие на Велика Събота, след изповед в същия ден, естествено. Вечерта, след като се разтика масата, останах на Литургия, наредих се на опашката, но ме спряха овреме. :D
При вас как протекоха нещата?
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт апр 06, 2010 1:22 pm

Аз имах желание да се причестявам всяка неделя по време на поста, но след разговор с един колега-йеромонах, който ми каза, че опасно да не изпадна в гордост, че живея като първите християни, реших да е в Първата седмица на поста и в края. Колегата ме посъветва да спазвам традицията на БЦ - около през 3 месеца. Но ще скъся малко времето и мисля за всеки месец.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт апр 06, 2010 1:59 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт апр 06, 2010 4:25 pm

То и аз така си мислех, но се доверих на човека с духовен опит, все пак е и игумен на манастир. Бая мислих по въпроса и още не мога да заема каква да е точна позиция.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт апр 06, 2010 4:33 pm

ами просто може би трябва да споделиш с него тези си мисли, така той сигурно ще се успокои.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт апр 06, 2010 4:37 pm

Е, той сега си е в Скрино или горе на гроба на св. Иоан Рилски, там е, когато е топло. А и си казахме, каквото имахме да казваме на тази тема. Сега вече с изповедника си тези неща ще ги споделям. :angel:
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » вт апр 06, 2010 7:23 pm

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » чет апр 08, 2010 3:19 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет апр 08, 2010 7:32 am

Асенов, и аз съм за честото причастие, надявам се да не си останал с погрешно впечатление.
А и онзи колега, за когото стана въпрос е хем грамотен богословски, хем страхотен човек! Не се сещам за друг, който до такава степен да изпъква над другите колеги, в добрия смисъл на думата, разбира се. :angel:
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет апр 08, 2010 10:42 pm

:?:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет апр 09, 2010 8:53 am

Именно! Призовават за пристъпим, никой не пристъпва, защото според мнозина причастието и изповедта били за големите празници, и отецът си прибира Даровете...
Онова за празниците е цитат от думите на една дама-свещопродавачка...Разфуча се, че съм искала да се изповядвам и причестявам по никое време, според нея...Даже празник не било...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет апр 09, 2010 9:59 am

пожелавам на всеки християнин да му/й даде Господ възможност да посети катакомбите в Рим. там, според езика, който владееш, се включваш към дадена група и екскурзоводите много добре обясняват как са служели на Бога първите християни, а и всичко е пределно добре онагледено, ако мога така да се изразя. много е полезна една такава съпоставка между практиката на онези и нашата днес, както и самоналагащите се изводи от това.
zvezdi4kata
Потребител

Мнениеот zvezdi4kata » пет окт 29, 2010 2:36 pm

Аз също съм за по-честото причастяване, но мисля, че е необходимо да се пристъпва към него само след изповед и пост, лично аз съм възприела тази практика още с първото ми Причастие и я спазвам винаги.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пет окт 29, 2010 9:06 pm

Често причастяване може да стане само след изричното разрешение на свещеника / духовният наставник / при когото се изповядваме. Свещеника преценя дали да даде такова разрешение в съответствие с това - дали мирянина изпълнява предписанието на Църквата за спазването на постите / абсолютно всички пости - без изключение! /, дали се изповядва редовно, дали участва в Тайнствата, службите и живота на Църквата /; дали мирянина успява да победи и задържи победата над някой грях, и пр.

В моя случай бяха необходими три години преди духовният ми наставник да разреши често причастяване. Честото причастяване е много голяма чест и благодат за мирянина, но и много голяма отговорност!

В заключение да добавя, че в никакъв случай човек сам - на своя глава - не бива да пристъпва към често причастяване. Това трябва да става само след изричното разрешение от изповядващия мирянина, свещеник.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб окт 30, 2010 11:44 am

Един свещеник ми беше казал, че когато грехът се увеличи, е необходимо често причастяване, за да имаме сили да се борим с него. Именно по време на големи изкушения се променя и начинът на живот - човек се моли постоянно по-усилено от обикновено, пости в извънпостно време, изповядва лошите стремежи да се върне към навика - тогава честото причастяване е необходимо. Това обаче е свързано с много голямо духовно напрежение и както знаем от св.Антоний Велики, тетивата може да се скъса и затова говорим за период, когато ежеседмично приемаме Тайнството, а не за крайна цел. Ежемесечното причастяване е много по-добре, когато обаче човек е постигнал (да, не е невъзможно) балансиран християнски живот.

Върни се в “духовници”