св. Ингнатий Брянчанинов

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Next
Потребител

св. Ингнатий Брянчанинов

Мнениеот Next » ср апр 17, 2013 10:28 pm

Основоположника на съвременното монашество:
Учитель покаяния. Святитель Игнатий (Брянчанинов).
http://www.youtube.com/watch?v=pnLCFbVXbdY
prokimen
Потребител

Re: св. Ингнатий Брянчанинов

Мнениеот prokimen » пон апр 22, 2013 12:07 pm

Next написа:Основоположника на съвременното монашество...

Въпреки че лично аз предпочитам св. Игнатий Брянчанинов пред св. Теофан Затворник, струва ми се, че някак си е неоснователно да се нарича "основоположник на съвременното монашество". Някой ще си помисли, че има древно и ново, съвременно монашество. В интерес на истината, болшинството по-строги съвременни манастири се спасяват по творенията на св. Теофан Затворник. Някои зилотстващи осъждат св. Игнатий, че изказвал в спора си със св. Теофан Затворник за душата мисъл за някаква материалност на душата. Така или иначе, намирам, че св. Игнатий е несравнимо по-лек и разбираем за четене. Има дарбата да хване човека за ръката (душата) и доведе до Христа.

Изображение

"... Ние имаме два живота. Сякаш духът ни е погребан в плътта. Когато, оживявайки чрез Божията благодат, той започне да се измъква от съразтварянето си с плътта и се проявява в духовната си чистота, тогава възкръсва или възкресява себе си частица по частица.

Когато (духът) се измъкне от своята свързаност (с плътското), тогава като че ли излиза от ковчега в обновения живот. По такъв начин духът става сам по себе си жив и действен, а ковчегът на плътта сам по себе си мъртъв и бездействен, макар едното и другото да принадлежат на един и същ човек.

И ето я тайната на казаното от апостола: "Където пък е Духът Господен, там има свобода" (2 Кор. 3:17).

...
Хората имат възможността да преминават от плътското мъдруване към духовното, но падналите духове са лишени от тази възможност...

До обновата си чрез Светия Дух, човекът не е способен за общуване със светите духове. Той като че ли се намира все още в областта (сферата) на падналите духове, в техния плен и робство, способен да вижда само тях..."
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: св. Ингнатий Брянчанинов

Мнениеот Next » пон апр 22, 2013 12:28 pm

prokimen написа:
Next написа:Основоположника на съвременното монашество...

Въпреки че лично аз предпочитам св. Игнатий Брянчанинов пред св. Теофан Затворник, струва ми се, че някак си е неоснователно да се нарича "основоположник на съвременното монашество". Някой ще си помисли, че има древно и ново, съвременно монашество.
Цитирах казаното във филма.
А за древното и съвременното монашество, по моему има разлика в начина на спасяване. То и самия филм го обяснява...

Върни се в “духовници”