изповедта и покаянието в православието

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: изповедта и покаянието в православието

Мнениеот Мария » пон май 24, 2010 8:56 am

prokimen
Потребител

Re: за опрощаването на греховете

Мнениеот prokimen » пет ное 23, 2012 4:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: за опрощаването на греховете

Мнениеот Aurelia Felix » съб ное 24, 2012 9:40 pm

Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » нед мар 17, 2013 3:24 pm

Обръщам се към отец Стефан, а и останалите във форума
Днес бях на литургия в руската православна църква, която посещавам от м. септември. Живея в чужбина. След богослужението свещеникът ми направи забележка, че съм облечена с панталон. Не попитах защо, знам по принцип, но в едно руско православно предаване също чух обяснението, че щом панталонът има женска кройка, то няма проблем. Защо в едни църкви е позволено, а в други забранено .
Благодаря!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 17, 2013 3:46 pm

Ако сте българка, защо се черкувате в руската църква? Не признавате ли българската?
Щом сте отишла там ще играете по тяхната свирка. Освен, че не дават на жените да ходят с панталони, трябва и забрадка да си сложите. Ако поискат и бурка си сложете.
Ние сме българи, имаме си църква, не ни занимавайте с чужди проблеми.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 17, 2013 4:57 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 17, 2013 7:02 pm

Няма лошо да си ходи в каквато ще църква, но има една древна поговорка: щом си в Рим, прави като римляните.
Защо пита български поп (отец Стефан) как да се държи в руска църква?! Няма логика.

Когато влизах в Синята джамия в Истанбул като турист, на вратата даваха шалове за дамите, така че всяка, която не си носеше шал, шапка или качулка, можеше да си вземе. Въпреки че не беше задължително, аз си покрих главата от уважение към традициите им, без да съм мюсюлманка. Така че, който ходи в църква, където е прието ходенето по определен начин, ще трябва да се съобразява. Ако не - в нашата църква никой не налага подобни отживелици.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 17, 2013 7:32 pm

Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » нед мар 17, 2013 8:44 pm

Тук все още българска православна църква няма, но добре, щом забележката е направена от свещеник и така е прието в църквата, то ще се подчиня. И още един въпрос - Има ли хора от форума, които се срещат някъде в София и разговарят по духовни въпроси или това е единственото място за споделяне на мнения? Моля да ме извините за въпросите, но аз все още не съм навлязла в дълбините на православието.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 17, 2013 9:07 pm

В юдаизма мъжете и до днес се молят с покрити глави.

Като жена ще кажа, че няма по-отвратителна гледка от късокрака и дебелогъза жена с пола. А такива не само носят поли, но и тесни и къси поли.

Що се отнася до вечното мъжко оправдание със съблазън: като ви блъска хормона в главите, ще виждате и най-облечената жена гола.

----------

Некст, понеже твърдите, че моето мнение се разминавало със Св.Писание, ще помоля да уточните къде и в какво точно се разминава. Къде именно в Св. Писание е дефинирано коя дреха е женска и коя мъжка? Моля с конкретни стихове, а не със свободни интерпретации.

Който мисли, че панталонът е само мъжка дреха, да се запита защо свещениците ходят с раса, които по тая ненормална логика са женски дрехи, защото реално са едни дълги рокли.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 17, 2013 10:12 pm

Petrova, трябва да уточните какво Православие ви интересува. Има строго пазещо традицията, има и либерално...

Aurelia Felix, щом е писано изрично в св. Писание какво и как, кой съм аз, та да си правя гаргара: кое е отживелица и кое не.
Прилага се и точка.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед мар 17, 2013 10:17 pm

Къде пише изрично в Св.Писание кое е мъжка и кое женска дреха, дайте книга, глава и стих.

А това, което сте цитирал от коринтяни си важи за коринтяните. Доказателство? Мъжете юдеи, вкл. и Господ Иисус докато е бил на земята, са се молели с покрити глави и до днес се молят така.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 17, 2013 11:07 pm

Aurelia Felix, глупав спор, ако си ходил/ходила по български селски църкви (запазили нещо християнско) и въобще в манастири, които нямат туристическа категоризация със звездички.
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » пон мар 18, 2013 9:52 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 18, 2013 11:01 am

Госпожата щом е избрала да се черкува при руснаците, ще трябва да се съобразява с тях, ако не иска да й отровят живота. А това ще стане най-вече от страна на разни прости и злобни женици, чието "призвание" е да бдят за "морала".

Иначе съм съгласна, че е унижение някой да налага на пораснали хора как да се обличат. Обикновено, както често става, щом някой е казал А, ще каже и Б. Днес ще ти налагат облекло, което само по себе си е брутално навлизане в личното ти пространство, а утре ще започнат да се врат в личния живот дори до най-интимните подробности. И все с идеята, че те спасявали. Всичко това ще става под маската на благочестие, като се втълпява, че всяка съпротива е равнозначна на "непослушание". Резултатът от всичко това, ако се търпи твърде дълго, е опустошена психика и разрушена вяра.

В БПЦ, каквито и проблеми да има, поне сме благословени с предимно нормални свещеници и такова нещо слава на Бога няма.

Върни се в “духовници”