изповедта и покаянието в православието

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: изповедта и покаянието в православието

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 18, 2013 11:07 am

Next написа:Aurelia Felix, глупав спор, ако си ходил/ходила.....

За втори път проявявате грубо неуважение и просташко отношение към мен. Вие не четете ли постовете ми? Не Ви ли е ясно, че съм жена? С каква цел и с какво право си позволявате това?
Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » пон мар 18, 2013 2:54 pm

Petrova, трябва да уточните какво Православие ви интересува. Има строго пазещо традицията, има и либерално...

Това е и следващият ми въпрос - тези по- традиционалистите старостилците ли са ? С какво се различават от либералните християни, по спаване на религиозни правила ли ?
А ако трябва да отговоря конкретно на въпроса кое православие ме интересува, то по- скоро либералното . Честно казано, забележката на свещеникът ме засегна. Не се почувствах добре емоционално. Не мисля, че това е начинът да се посрещне в църквата на новодошъл човек, който и да е .
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон мар 18, 2013 3:29 pm

Petrova написа:Не мисля, че това е начинът да се посрещне в църквата на новодошъл човек, който и да е .

Петрова, защо наричате себе си новодошла, след като вече седем месеца посещавате този храм, според собствените Ви думи? Включвам се в темата само защото първата мисъл, която ми мина през ума след беглото й прочитане, беше именно за тактичността на свещеника, който толкова време си е мълчал и едва след половин година Ви е приел като "своя" и Ви е обърнал внимание, че сте различна от останалите богомолки. Щом тепърва стъпвате на пътя на православното християнство, се въоръжете с кръста - послушание, търпение и смирение. Христовото иго е благо и леко, за разлика от светското, което е тежко, въпреки цялата му всепозволеност :)
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон мар 18, 2013 4:50 pm

Aurelia Felix написа:
Next написа:Aurelia Felix, глупав спор, ако си ходил/ходила.....

За втори път проявявате грубо неуважение и просташко отношение към мен. Вие не четете ли постовете ми? Не Ви ли е ясно, че съм жена? С каква цел и с какво право си позволявате това?

Аз мисля в мъжки род и в последния момент се сетих за кого иде реч. Нищо лично, писах в стил "unisex" по сегашната терминология.
Простете, въпрос на некоректна буква. По-важното е, кое е плътско мъдруване и кое не.

Писанието отнася се само за древната църква, към което е отправено или не?!
Отговора се търси и лесно се намира. А модератор в Православен форум да мъдрува - е те т'ва е съблазън :idea:
Да си мисли, че това било само за древната църква...
С'я тва е демоде, не е модерно, унизително и пр.... Sic!
Последното е на латински и показва отношението ми към начина на мислене, а не към човека. Дано съм бил разбран.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 18, 2013 6:27 pm

Добре некст, радвам се, че съм разбрала погрешно и не сте имал лоши намерения!

Petrova написа: А ако трябва да отговоря конкретно на въпроса кое православие ме интересува, то по- скоро либералното.

В такъв случай започнете да се черкувате в БПЦ или гръцката православна църква. Там поне не третират хората идиотски.

Petrova написа: Честно казано, забележката на свещеникът ме засегна. Не се почувствах добре емоционално. Не мисля, че това е начинът да се посрещне в църквата на новодошъл човек, който и да е.

Вие няма да ги промените, най-много те да Ви смачкат. Ако останете ще трябва да се съобразявате с тях, но щом това Ви кара да се чувствате зле, по-добре напуснете.

Препоръчвам Ви тази статия, защото смятам, че ще Ви е полезна Умствен контрол
Принципно трябва да се бяга като от чума от хора, които брутално навлизат в личното пространство, внушават чувства за вина и страх, манипулират, вкл. и чрез налагане на дрескодове, ограничаване на контактите със семейство и приятели и външния свят като цяло, налагане дори на това каква музика е "грешна" и т.н. Някои стигат до там, че манипулират неженени хора да влизат в манастир. Така че on guard!
Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » пон мар 18, 2013 7:37 pm

Сигурно ще потърся наша църква като си дойда в БГ в събота, но пък не познавам никакво духовно лице. От централните църкви в София - Св. Ал. Невски, Св.София, Св. Седмочисленици при кой свещеник мога да отида и поговоря без да се притеснявам. Все си представям свещениците като хора с благ характер и с такъв човек искам да разговарям. Ако знаете, ще съм благодарна да ме насочите.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 18, 2013 9:24 pm

Чувала съм много добри думи от заслужаващи доверие хора за свещениците в св. София. Аз не се черкувам в центъра и нямам преки лични наблюдения.

П.П. Има една черква - св. Параскева на Раковска, близо до Сточна гара, там също има добри свещеници, но тя пък е малко встрани от центъра. Все пак, ако отидете, питайте за о. Георги.
mon
Потребител

Мнениеот mon » пон мар 18, 2013 9:42 pm

Аз също мисля че в Църквата трябва да има дрескод и всички да са прилично облечени. Мъжете да ходят с мъжки дрехи и жените с женски.

"Жена не бива да носи мъжки дрехи, и мъж не бива да се облича в женско облекло: всеки, който прави това, гнусен е пред Господа, твоя Бог".
(Втор. 22:5).
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 18, 2013 10:17 pm

Не споря, че мъжете трябва да ходят с мъжки дрехи и жените с дамски дрехи. Споря с примитивизма в обясненията, че панталонът бил мъжка дреха. По тая логика и сакото, ризата и каквото се сетите още са мъжки дрехи. А пък расото на свещениците е женска дреха. Разсъждавайте бе хора! Има мъжки и дамски панталони, мъжки и дамски ризи, сака и т.н. В Шотландия мъжката традиционна дреха е пола.

Ако толкова държите на някакъв въобразен от вас библейски дрескод, що не си ушиете роби по модата от 1, 2 век и не тръгнете така - с автентично мъжко библейско облекло? Също така долно бельо не трябва да носите - няма го в библията, следователно е модернизъм и от сатаната. :)

Също така, ако настоявате, че панталонът бил изключително мъжка дреха - кажете кой размер носите, аз имам някои летни панталони, които за съжаление ми поотесняха, да ви ги подаря. Ще ви харесат - много са мъжествени. Единият е розов, ленен, другият жълт, ленен, а най-мъжественият е цвят бордо на сини цветя. :)
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон мар 18, 2013 10:43 pm

Само да добавя, освен животрептящия въпрос за полата/панталона, да поговорите със свещеника и за Изповед и Причастие, защото именно участието в Тайнствата ни прави живи членове на Църквата Христова. И един съвет - посетете Св. Седмочисленици и си купете "Вярата на светиите" на епископ Николай Велимирович - много качествен кратък катехизис, който вероятно ще даде отговори на някои настоящи и бъдещи въпроси :)
mon
Потребител

Мнениеот mon » пон мар 18, 2013 10:59 pm

Венчето е права, а ние само се наддумваме, но пък ми стана любопитно какво ли ти е мнението относно забраната на жени да посещават Света Гора?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 19, 2013 10:20 am

ven4e написа: да поговорите със свещеника и за Изповед и Причастие, защото именно участието в Тайнствата ни прави живи членове на Църквата Христова.

Това е същината, разбира се.
Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » вт мар 19, 2013 10:28 am

Добре, мерси, ще потърся о. Георги не по причина на облеклото, разбира се. Между другото да уточня, че панталонът ми беше част от работен костюм, а и бях облечена отгоре с с полушуба, поради климатът тук. Но миля, че е излишно да коментираме вече.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт мар 19, 2013 10:42 am

Забравих да добавя, че о. Георги служи и в църквата във Владая, освен в споменатата св. Параскева. Ако все пак по време на престоя Ви в София не успеете да го намерите, можете спокойно да отидете и в св. София, и в св. Седмочисленици, където ви посъветва венче.

А това за работният костюм е направо смешно. Той какво очаква този поп - да ходите на работа в суровия климат с рокля? :D Нищо - всяко зло за добро - така овреме сте опознала духа, който цари там и Бог Ви е спестил бъдещи мъки.

P.S. Храм св.ап.и ев.Йоан Богослов това е сайта на храма във Владая, списван от о. Георги, смятам че ще Ви бъде полезен да придобиете някакви впечатления.
Petrova
Потребител

Мнениеот Petrova » вт мар 19, 2013 11:35 am

Благодаря, Аurelia, много сте мила. Ще погледна сайта и ще се опитам да си уговоря среща с отец Георги.

Върни се в “духовници”