Светци - наши съвременници

пространство за срещи и разговор
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Светци - наши съвременници

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 09, 2014 6:47 pm

Любовта на Бога към нас е покъртителна. Тя е необяснима, непостижима за нашия ум. Точно когато сме затънали във всички възможни грехове като общество и най-вече църква, вместо просто да ни изтрие от лицето на света, Той е пратил сред нас жив светец - дядо Добри. (Срам не срам, ще призная, че чак сега, благодарение на папата лично аз научих за този човек, тъй като не гледам телевизия, а в центъра на София ходя само по работа).
Докато има клирици, които ограбват вярата на хората чрез неморалното си поведение, Бог, в Своята необяснима благост ни изпраща жив светец, чрез чиято благотворителност възстановява черкви и манастири. И нещо много повече - той възстановява вярата в сърцата на много хора. Когато сме затрупвани от новини за убийства, неморалност, разварт, кражби, извращаване на правосъдието, сякаш от самото Небе дойде новината, че папата се трогнал от дядо Добри и по този начин много хора научиха за него. Тази новина лично на мен ми подейства като разхладителен дъжд сред адски пламъци!
Докато "богослови" философстват, че ако някой умира от глад си го бил заслужил, бай Добри спасил от глад цял манастир и платил тока и водата на едно сиропиталище...
Във времена на мрак, Господ не ни лишава от Своята светлина.

http://www.youtube.com/watch?v=8d2VoN3oiZ8

"Бай Добри е последният безсребърник на това географско място, където всички говорят за пари и за стандарт на живот... Последният жив християнин, който си спомня какво точно беше християнството..." Мартин Карбовски

Добрият старец бай Добри
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Светци - наши съвременници

Мнениеот Мария » пет яну 10, 2014 1:07 am

Aurelia Felix написа:Във времена на мрак, Господ не ни лишава от Своята светлина.

Напълно вярно! Амин!

И тази новина обаче се оказа ... не-новина. Измислена.

http://dnes.dir.bg/news/djado-dobri-pap ... 6105?nt=10

Прави ми впечатление, че дядо Добри не заклеймява с огън и жупел.

Любимата ми негова снимка:

Изображение

От Православие.Бг за първи път научих за него:

http://www.pravoslavie.bg/%D0%9A%D0%BE% ... 0%B8%D0%BA
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет яну 10, 2014 1:47 am

Плюс някои темички, в които е споменаван преди:

Без думи
viewtopic.php?f=32&t=2046&p=44083&hilit=%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE+%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8#p44083

и

Благословията на един юродив
viewtopic.php?f=15&t=820&hilit=%D0%B4%D1%8F%D0%B4%D0%BE+%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8&start=0
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет яну 10, 2014 11:08 am

Diado_Dobri.jpeg

Благодаря за споделените линкове! Що се отнася до новината на коста рика днес, какво значение има, че се е оказала измислена, щом чрез нея вече цяла България научи за светеца сред нас, а също така дори и Ватикана :)

От старите теми за дядо Добри, както и от страницата във фейсбук, всички свидетелства са единодушни, че който се е срещнал лично с него и е общувал с него, се е докоснал до благодатта. Какво по-голямо доказателство, че е светец?

Хубаво би било да се пише повече за такива хора. Зограф в една от темите е споделил за друг съвременен светец, позволявам си да пействам отново постинга му, за да не се забравят такива хора.

Зограф написа:Възлюбени братя и сестри,
Чуствам се длъжен да предам на вас като следващо поколение подобни спомени за вече отдавна починали отци и братя. Ето например за дядо Синесий от Черепишкия монастир. Носеше се за него мълва, че със няколко разговора беше обърнал в християнин един много известен комунист-партизанин, кандидат-член на ЦК на БКП и аз имах голямо желание да го видя и получа поучение от него. Мой по-възрастен приятел - склуптор също се заинтересува, като му разказах за него и с неговата кола отидохме до манастира, сварихме дядото на двора и започна представянето. Приятеля ми като каза, че е склуптор и дядо Синесий каза: аха, а,а...ти си от тия дето правят идоли... - Защо чак пък "идоли" ??- засегна се моя човек. Ами идоли са, как да не са, продължи дядото, правиш разни хайдуци и партизани и после карате хората да им се кланят, че и децата малките горките на езичници насила ги правите...Те се кланят на идолите ти, а ти на парите дето взимаш за тях. Реших да се намеся за да смекча нещата, защото приятеля ми много се сконфузи от това неочаквано посрещане. Дядо, - ние сме дошли да те попитаме точно за това, вярно е ,че взема повечко пари и иска да прави милостиня, но по колко да отделя за милостиня на кого да дава незнае и точно за това сме дошли при тебе...- По колко, по колко...нека дава на половинката, - четвъртинката, ама не на родата си и сестра си, - това дето прави сега не е милостиня....Бати Томчо се поокопити малко и запита: добре да давам на непознати, чужди хора, добре - съгласен съм, ама като не знам кой има нужда и кой се прави на беден,- какво да правя?? /Зададе въпроса и се почуства доволен от себе си, че няма как да му се отговори на този въпрос/ А дядо Синесий най-спокойно продължи: - И аз като тебе не знам на кого трябва да дам, - ето онзи ден, носят ми две жени пет метра плат - коприна взели,- да съм си направел нов подрасник и расо, ама на мен не ми трябват нови дрехи, аз да не съм паун, че в коприни да ходя из манастира, - взех плата качих се на влака, влязох в първото купе,- празно, оставих пакета и на другата гара слязах да се върна. А пък Господ знае, кой има нужда от този плат и ще го насочи точно в това купе на влака. Така, така ти ги загуби парите, пък който трябва ще ги намери. Хай, сега останете си със здраве, че трябва да срещна тая жена дето идва,..- на зор е горката... Така си тръгнахме обратно и почти през цялото време бяхме и двамата потънали в мислите си от проведения разговор. Вече като слизах от колата, той ми каза: Знаеш ли тоя старец ме разтърси здравата, колкото повече мисля толкова по-съм сигурен, че е светец, а ние не щем да видим истината....
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » пон яну 19, 2015 7:31 am

Ето пък един пастир, който дава душата си за вярващите - дядо Георги от село Жегларци. В момента е болен и не може да се движи, нека го включим в молитвите си:

http://www.youtube.com/watch?v=DkQQZCO4fAo

http://www.youtube.com/watch?v=LQy1Xn_7TlU
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » пон фев 02, 2015 9:24 pm

Това е един много хубав филм за схиигумения Мария - духовната майка на митрополит Гавриил.

http://www.youtube.com/watch?v=vgKTcXNnIeQ
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср фев 04, 2015 10:22 am

anima написа:.........

Не са ми известни Вашите критерии за "хубав" и от каква страна да гледаме на хубавостта на нещо. Не всичко хубаво може да е душеспасително :biggrin: Естетиката във филма е на възможно най-високо ниво. Съдържанието е много показателно и ако човек има минимална духовна критичност в съзвучие с новозаветното предписание да изследваме духовете, би трябвало да забележи нещо, което православната аскетика нарича "прелест".

Към Марията трябва да се поглежда свръх внимателно. Няма съмнение, че е водила свръх подвижнически живот, но в сферата на аскетиката има твърде блатисти моменти.

Нямах честта да познавам лично игумения Мария. За нея и за някогашния Цветан - Гавриил Ловчански слушах твърде често възторжени съждения на монахиня Фотиния от Буховския манастир "Св. Мария Магдалена". По-късно вниманието ми бе обърнато от други духоносни личности да съм свръх предпазлив. Филмът показва правдивостта на предупреждението за предпазливост.

Авторите са се престарали и в престараването си са пропуснали да избегнат нещо съществено, показващо отсъствие на същинска духовност. Девицата пропътувала цяла Франция пеш и се оказала в пещерата на св. Василий. Тук става послушница на ФИЛАНКИШИЯТА! Ето го началото на прелестта, когато човек запретва ръкави да става светец по собствените си капризи и без никакво духовно ръководство на по-опитен! Не може светската дама да се захваща със строг аскетизъм и сама да се бори с бесовете! Това уврежда ума и в крайна сметка е увредена духовността на самия Митрополит Гавриил.

Традиционното истинско православно монашество започва с послушание и под ръководството на по-опитен. Това е очевадно от самия чин на монашеското пострижение! Когато се спомене за монах и, недай Боже, подвижник, аскет, чудотворец и прочие без духовен ръководител, трябва да се бяга възможно по-далеч от този вид модерна святост. Тя може единствено да увреди духовността и нищо повече!

Единственият факт, че Митрополит Гавриил не е способен да види противоречието на Силуан Атонски (който също се подвизавал без никакво духовно ръководство) със Светото Писание показва, че съжителството му с подвижничка не е оказало кой знае какво влияние или напротив - точно този му контакт с игумения Мария ще да му е затворил очите за духовните неща и видимо. двамата светци ще да са от един дол дренки!

Така или иначе, в написаната от митрополит Гавриил книга има много неточности, които са срам за един "интелектуалец" с две висши образования и научна специализация в Русия. Горко на дъжава и Църква от неграмотни интелектуалци и пишман подвижници във вярата!

Двата факта, че дядо Гавриил е бил близък на еп. Партений и е живял при игумения Мария свидетелстват, че за онова време е немислимо да не бъде привикан от тайните служби, които са му позволили да отиде да специализира в Москва. Това е предостатъчно за да се мисли. че той има досие! Ако досието липсва, това означава, че има особени заслуги за да го скрият.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » пет фев 13, 2015 7:28 pm

Дядо Георги от Жегларци също ни напусна. Господ да упокои праведника!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет фев 13, 2015 8:08 pm

Бог да го прости!
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » съб фев 14, 2015 2:06 pm

Бог да упокои душата му в Своето Царство!
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » вт юли 07, 2015 10:31 pm

Може би не светица, но поне обикновена православна баба :D
https://www.youtube.com/watch?v=LjuH-pZsoiw
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед окт 25, 2015 7:43 pm

Удивително, заслужава си:

"Сила веры в Бога" - Удивительные случаи из жизни людей.

http://moyhram.org/articles/39/1593/

Върни се в “духовници”